More

  Rasmy i Wasmy Al Khalediah faworytami Premio Tower of Pisa Cup (Listed Race)

  W niedzielę 3 grudnia o godzinie 14.50 dwa sześcioletnie konie arabskie z stajni Polska AKF, trenowane przez Janusza Kozłowskiego, Rasmy Al Khalediah i Wasmy Al Khalediah, wystartują w Premio Tower of Pisa Cup (Listed Race) na 1750 metrów (pula nagród 30 800 euro, w tym 11 900 za zwycięstwo). W stawce siedmiu koni Rasmy (pojedzie na nim Carlo Fiocchi) jest zdecydowanym faworytem (około południa kurs na jego zwycięstwo wynosił 1,70:1), a Wasmy (dżokej Alessio Satta) jest drugi w notowaniach (3,5:1). Rasmy wygrał już ten wyścig w Pizie w 2021 roku, właśnie pod Fiocchim, a Wasmy był wtedy szósty.

  Sytuacja jest tym razem o tyle sprzyjająca, że do tego wyścigu w mieście „krzywej wieży” nie zostały zgłoszone konie trenowane we Francji. Spośród koni gospodarzy najgroźniejszym rywalem arabów ze Służewca może być z nr 2 czteroletni Aunar de Pine (Mister Ginoux – Razza di Gallura po Dormane), trenowany w słynnej stajni braci Bottich, ale to koń o trochę mniejszych możliwościach od asów ze Służewca. Biegał 13 razy na włoskich torach, wygrał 3 wyścigi i ponad 29 tysięcy euro. Dziś pojedzie na nim Dario di Tocco.

  Rasmy zmierzył się już z nim 15 października w Mediolanie w Premio Milano Jockey PSA G3 na dystansie 1800 metrów i wyraźnie go pokonał (około sześciu długości). Wygrał wtedy trenowany we Francji Jarif, 3,5 długości przed Rasmym, na którym też wtedy jechał Fiocchi. Aunar de Pine zajął szóste miejsce, czwarty był trenowany przez Macieja Kacprzyka Salsabil II, a dziewiąty, znany ze Służewca, Got de Lagarde.

  W tamtym wyścigu na San Siro w Mediolanie startowały też dwa inne konie, które dziś też zmierzą się z arabami z Polski, trenowane przez Salvatore Muroniego dla Cateriny Piseddu. Piąty był Deu di Gallura (No Risk Al Maury – Fata de Nulvi po Rubis de Carrere), pojedzie na nim w Pizie Salvatore Sulas (w tym roku wygrał gonitwy Listed i G3 w Italii na trenowanej przez Macieja Janikowskiego klaczy Moonu), a dziesiątą pozycję zajął Abu di Gallura (Abu Alemarat – Elettra de Nulvi).

  Stawkę uzupełniają z nr 5 Dubainulese (Divamer – Oliena by Veinard po Veinard Al Maury) i z nr 3 Delirio (Divamer – Missambra po Veinard Al Maury), które 5 listopada zajęły w Pizie czwarte i siódme miejsce w gonitwie typu condizionata na 2200 m, Aunar de Pine był wtedy trzeci. Delirio ma spore możliwości, bo 23 października 2022 roku wygrał w Rzymie gonitwę Listed na 1800 m, bijąc o 1,25 długości Aunara de Pine, ale później miał roczną przerwę w startach. Dubainulese na 5 startów wygrał aż 4 razy, ale biegał w niższej rangi gonitwach.

  Rasmy Al Khalediah (Nayef Al Khalediah – Rajwa Al Khalediah po Tiwaiq) miał 1,5 miesiąca przerwy od występu w połowie października w Premio Milano Jockey Club PSA G3, w którym zajął drugie miejsce. Przegrał z Jarifem, który jest niepokonany w czterech występach na torze San Siro, ale pokonał mocną Sultanę, która wcześniej była dwa razy trzecia w gonitwach rangi G1. Dla podopiecznego Janusza Kozłowskiego było to trzecie w tym roku drugie miejsce w gonitwie Pattern. Wcześniej taką lokatę zajmował w biegach Listed w Szwecji i w Warszawie.

  W Traf Warsaw Mile (Listed) Rasmy Al Khalediah zajął drugie miejsce za Salsabilem II, ale ograł go w gonitwie G3 w Mediolanie

  Sześcioletni Rasmy gonitwy na poziomie Listed wygrywał już w Polsce, w Szwecji, a także we Włoszech. W wieku trzech lat był niepokonany na Służewcu w trzech startach, a do tego dołożył zwycięstwo w gonitwie typu condizionata w grudniu 2020 roku, właśnie na torze w Pizie. Kolejny sezon rozpoczął z opóźnieniem spowodowanym kontuzją, co utrudniło przygotowanie go prestiżowych gonitw – był jednak trzeci w Derby Europy Centralnej na Służewcu, a następnie dwunasty w Derby we Francji.

  Po zejściu na nieco krótsze dystanse znów pokazał moc. Wygrał trzy kolejne gonitwy, wszystkie na poziomie Listed w: Jagersro (1730 m), Warszawie (Al Khalediah Poland Cup, 1600 m) oraz Bro Park (1750 m). W Porównawczej był drugi za Wielkim Dakrisem, a na koniec roku dołożył jeszcze jeden sukces w gonitwie Listed, tym razem w Pizie. W wieku pięciu lat wygrał i był drugi w gonitwach pozagrupowych na Służewcu, a następnie po raz drugi z rzędu triumfował w lipcowej gonitwie w Szwecji, po raz piąty osiągając sukces na poziomie Listed.

  Niestety, po tym starcie jego karierę przerwały kłopoty zdrowotne. Powrócił na tor wiosną. Pierwszy start miał nieudany, ale potem wrócił do ścigania się na wysokim poziomie. Drugie miejsca w Jagersro i Traf Warsaw Mile (oba Listed) i drugie miejsce w gonitwie G3 w Mediolanie potwierdzają, że ciągle jest niezwykle mocny na dystansach 1600-1800 m, a pokonanie wysoko notowanej Sultany wystawia mu bardzo dobrą notę (klacz ma rating 50 we Francji).

  Wasmy Al Khalediah (Ghadanfar al Khale – Shaza Al Khalediah po Khalid El Biwaibiya) jest znakomitej formie, wygrał swoje cztery ostatnie wyścigi w tym sezonie. W ostatnim starcie, 18 października, nie dał rywalom szans na szwedzkim torze Jägersro i łatwo wygrał gonitwę Wathba Stallions Sprint Cup (Listed PA). Jechał na nim szwedzki dżokej Per-Anders Gråberg. Wasmy uzyskał cenny status black type i zrobił dla spółki Polska AKF 56 500 koron szwedzkich (około 22 tys. zł).

  Wasmy Al Khalediah

  Wyścig był rozgrywany na bardzo krótkim jak na konie arabskie dystansie 1200 metrów. Mimo braku doświadczenia w takich gonitwach, było to korzystne dla szybkiego ze startu, lubiącego galopować na froncie Wasmy’ego. Choć Graberg od połowy prostej jechał w ręku, Wasmy wygrał o 7 długości w czasie 1 min 21 s.

  Wasmy na 17 startów w karierze wygrał już 9 wyścigów i w przeliczeniu około 20 tysięcy euro. 20 września tego roku w Memoriale Bogdana Ziemiańskiego ustanowił pod Kamilem Grzybowskim rekord toru na Służewcu na 2000 metrów – 2 min 0,9 s, prowadząc od startu do celownika.

  Link do listy startowej Premio Tower of Pisa Cup:

  Corsa 4 di Domenica 3 Dicembre 2023 alle 14:50 a Pisa – SNAI Ippica

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Rasmy Al Khalediah

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły