More

  Śladami Plontiera i Inter Royal Lady – w piątek w Traf Online znów kumulacja w kwincie i wysokie pule czwórek

  W piątek w Traf Online można oglądać i obstawiać 15 gonitw z Francji z trzech torów: Pornichet (gonitwy płaskie), Cagnes-sur-Mer (płotowe i przeszkodowe) oraz Mauquenchy (kłusaki). W czwartek nikt nie trafił kwinty, w piątek będą na to kolejne dwie szanse (gonitwy nr 6-10 i 11-15). Skumulowana pula wyjściowa wynosi ponad 2000 złotych. Dziś można też typować aż cztery czwórki z pulami gwarantowanymi 2222 zł. Pierwsza gonitwa w Trafonline.pl zaplanowana jest o godz. 13.57, a ostatnia o 18.20.

  W okresie zimowym we Francji, oprócz gonitw handikapowych i conditions, sporo jest też wyścigów typu reclamer, czyli sprzedażowych. Jeden z nich zostanie rozegrany w piątek o godz. 16.52 w Pornichet – Prix Henri Menager, to bieg na 1700 metrów dla dwulatków na nawierzchni piaskowo-syntetycznej (PSF) z dość niską jak na Francję pulą nagród 12 500 euro (6250 euro dla właściciela zwycięskiego konia). Wystartuje w tej gonitwie 12 dwulatków, wystawionych do sprzedaży z cenami 10 i 14 tysięcy euro (w przypadku kilku ofert za danego konia, odbywa się licytacja).

  Pornichet to mała miejscowość wypoczynkowa (około 10 tysięcy mieszkańców), położona w zachodniej Francji w pobliżu Nantes i Saint-Nazaire, u ujścia Loary do Zatoki Biskajskiej. Jest oddalona około 450 km od Paryża. Regularnie odbywają się tam wyścigi konne, ale zwykle te niższej klasy, z niższymi nagrodami. W piątek też nie przyjadą tam czołowi francuscy jeźdźcy, będzie to szansa dla młodzieży i dżokejów drugiego planu.

  Urokliwie położony tor wyścigowy w Pornichet nad Oceanem Atlantyckim

  Gonitwa Prix Henri Menager w Pornichet będzie kończyła w Traf Online pierwszą piątkową kwintę ze skumulowaną pulą ponad 2000 złotych. Najbardziej doświadczonym, utytułowanym koniem, z najwyższym handicapem w tej stawce (34), jest z nr 1 Reconnect (Prince of Lir – Cead Mile Failte po Dabirsim). Ta klacz poniesie najwyższą wagę w polu, ale umiarkowaną – 57 kg, dzięki dosiadowi uczennicy Marlene Meyer (1,5 kg ulgi). Jest wystawiona na sprzedaż za 10 tysięcy euro.

  Reconnect biegała już osiem razy, wygrała dwa wyścigi (jedyna w tej stawce zwyciężała) i z premiami ponad 29 tysięcy euro. Triumfowała na mniejszych torach – w lipcu w maiden w Dax na 1200 m, a we wrześniu w Craon w reclamer na 1300 m. Próbowała też swoich sił w silniejszych stawkach – w Listed na torze La Teste-Ba i w handicapie w Chantilly, ale w obu przypadkach była dziesiąta. Ostatnio zajęła 11 listopada piąte miejsce w Tuluzie w gonitwie sprzedażowej na 1500 m.

  Wśród liczonych koni będzie też z nr 4 Sailors Delight (Cloth of Stars – Terre Et Ciel po Kaldounevees), która poniesie pod uczniem Axelem Baronem tylko 55 kg. To znacznie mniej doświadczona klacz, biegała tylko raz. 5 listopada zajęła pod Baronem szóste miejsce (na 9 koni) w Deauville, a więc na znacznie bardziej renomowanym torze, w gonitwie dla debiutujących klaczy na 1900 m. Do zwyciężczyni straciła około 12 długości. Powinna progresować i jest w stanie walczyć o zwycięstwo. Została wystawiona z ceną 14 tysięcy euro.

  Dwie klacze z szansami na dobre miejsce wystawia też trener Simone Brogi, to z nr 7 Azima (Elm Park – Lady John John po Shirocco) i z nr 9 Paddy White Heart (Cloth of Stars – Sitia po Halling). Azima poniesie pod uczniem Glenem Meury tylko 52 kg. Ulgę i dobrą wagę (53 kg) ma też druga klacz Brogiego, ale na niej pojedzie ceniona i już dość doświadczona amazonka Maryline Eon.

  Azima biegała dotychczas 5 razy, jej najlepsze miejsce to drugie 11 listopada na prowincjonalnym torze Mechecoul w gonitwie sprzedażowej na 1650 m. Ostatnio była siódma w handicapie w Chantilly na 1400 m i był to niezły występ, bo startowało 13 koni, a Azima niewiele straciła do czołówki. Z kolei Paddy White Heart zajmowała siódme, piąte i szóste miejsce na mniejszych torach.

  Simone Brogi (ma ośrodek w Pau w południowo-zachodniej Francji, blisko granicy z Hiszpanią) trenował przed kilkoma laty dla Sławomira Pegzy świetnie znanego na Służewcu Plontiera, który w jego treningu wygrał aż 5 gonitw we Francji (wszystkie na południu) i jedną w Hiszpanii, a dodatkowo zyskał status black type, zajmując w 2022 roku drugie miejsce w Premio Coppa d’Oro LR na 3000 metrów w Mediolanie.

  Do Francji, do trenera Jean-Claude’a Rougeta, trafiła też wielka gwiazda polskich wyścigów Inter Royal Lady, która na Służewcu na 11 startów wygrała 10 wyścigów, tylko w Derby zajęła drugie miejsce, ulegając Night Thunderowi. W kwietniu 2021 roku Inter Royal Lady była zgłoszona do gonitwy Listed w Tuluzie, ale tuż przed nią doznała kontuzji i zakończyła karierę na torze i rozpoczęła hodowlaną.

  Jej właściciel, Sławomir Pegza, zadbał o dobór wysokiej klasy ogierów. W tym roku klacz urodziła ogierka Imperior po znakomitym ogierze Siyouni (cena stanówki nim w Haras de Bonneval skoczyła ze 150 do 200 tysięcy euro w sezonie 2024). W tym roku Inter Royal Lady została pokryta wybitnym ogierem Sea The Stars (cena stanówki w Gilltown Stud w Irlandii 180 tysięcy euro, w sezonie 2024 będzie 200 tysięcy).

  Synteza typów w mediach: 4-1-7-12-9

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Plontier wygrywa gonitwę we Francji w treningu Simone Brogiego. Fot. Jour de Galop

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły