More

  Po dreszczowcu na finiszu Romantic Warrior po raz drugi z rzędu wygrywa Hong Kong Cup

  Od triumfu w 2010 roku Snow Fairy konie trenowane w Europie nie mogą wygrać Longines Hong Kong Cup G1 na 2000 metrów na trawie. Tym razem było bardzo blisko, jednak po thrillerze na ostatnich metrach trenowany przez Aidana O’Briena Luxembourg z Coolmore był pod Ryanem Moorem (to on wygrał na Snow Fairy) „tylko” drugi, przegrywając o krótki łeb z faworytem, reprezentantem gospodarzy i ubiegłorocznym triumfatorem tego wyścigu, pięcioletnim wałachem Romantic Warrior. To była bezpośrednia walka na torze Sha Tin najlepszych dżokejów świata z 2022 i 2023 roku, bo „Romantyczny Wojownik” po raz drugi został poprowadzony do zwycięstwa przez znakomitego dżokeja z Nowej Zelandii Jamesa McDonalda. Kibice, trenerzy i właściciele koni dostali prawdziwą petardę adrenaliny – pięć pierwszych koni w Hong Kong Cup (pula nagród ponad 4 miliony euro, w przeliczenie z dolarów HKD) zmieściło się na jednej długości!

  W ubiegłym roku trenowany na miejscu przez Danny’ego Shuma Romantic Warrior (Acclamation – Folk Melody po Street Cry) wygrał Hong Kong Cup bardzo łatwo aż o 4,5 długości od japońskiego Danon The Kid i uzyskał najlepszy czas w historii tej gonitwy (1 min 59,7 s), odkąd rozgrywana jest na 2000 metrów. Tym razem czas był o ponad 2 sekundy gorszy (dokładnie 2 min 2 s), zwycięstwo przyszło mu znacznie trudniej, ale niezwykła walka przez całą prostą finiszową, zakończyła się dla niego happy endem.

  Poprowadził gonitwę solidnym, ale nie super mocnym tempem (pierwsze 400 m wolne, w 26,36 s), jeden z outsiderów (125:1) Money Catcher, co sprawiło, że na niezwykle szybkim finiszu odległości między końmi były bardzo niewielkie. Będący ponownie faworytem (27:20) Romantic Warrior był prowadzony przez McDonalda w dystansie na czwartym miejscu, a Moore pilnował go na będącym czwartą grą (71:10) Luxembourgu (Camelot – Attire po Danehill Dancer), jadąc tuż za nim na 5-6 pozycji.

  Romantic Warrior w dystansie galopował dość swobodnie, Luxembourg musiał być lekko (a na zakręcie już mocno) posyłany przez Moore’a, bo lider stopniowo podkręcał tempo (kolejne 400 m w 24,83 s, a następne w 23,88 s). Na pewno grudniowy termin i klimat w Hong Kongu nie są zbyt sprzyjające dla koni trenowanych w Europie, przygotowywany na miejscu ubiegłoroczny triumfator miał pod tym względem przewagę.

  Przed wyjściem na prostą Moore doszedł do siodła McDonalda, ale Luxembourg zrobił to w mocnym posyle, gdy Romantic Warrior szedł w zasadzie w ręku. Na 400 m przed celownikiem Nowozelandczyk zaatakował i w połowie prostej Luxembourg był około dwie długości za nim, galopując niemal łeb w łeb z trzema innymi końmi. Przedostatnie 400 m konie pokonały bardzo szybko – w 23,45 s.

  Moore jechał bardzo mocno, ale Romantic Warrior utrzymywał przewagę około długości. Na ostatnich stu metrach faworyt zaczął lekko słabnąć, ale dzielnie walczył. Niczym wilki na zająca spadły na niego cztery konie, w tym Luxembourg, który na ostatnich kilkudziesięciu metrach złapał drugi oddech, a Moore o mało nie wyskoczył z siodła, pracując na nim jak szalony.

  Syn ogiera Acclamation to jednak twardziel i doskonale czuje się właśnie na 2000 metrów i w Hong Kongu. Odparł atak rywali, pokonując asa Coolmore o krótki łeb. Luxembourg wysunął się przed przeciwnika, ale już dwa foulee za celownikiem. Trzeci, krótki łeb za synem Camelota, finiszował Hishi Iguazu (Heart’s Cry – La Liz po Bernstein) z Japonii pod Joao Moreirą.

  Pół długości za nim kończyły miejscowy Straight Arron (Fastnet Rock – Imperial Lass po Tavistock) i japoński Prognosis (Deep Impact – Velda po Observatory), drugi faworyt gonitwy (33:10) pod Yugą Kawadą. Prognosis 29 października był w Tokio trzeci w Tenno Sho G1, wygranym przez Equinoxa (stracił do niego niespełna cztery długości) w fenomenalnym czasie 1 min 55,2 s na 2000 m.

  Niesamowita walka na finiszu Hong Kong Cup G1. Wygrywa Romantic Warrior przed Luxembourgiem. Fot. Racing Post

  Ostatnie 400 metrów Romantic Warrior pokonał 23,48 s, a więc ostatnie 800 m było piekielnie szybkie – 46,93 s, co daje około 53 sekund na ostatnim kilometrze. Wydaje się więc, że kluczowy był ten wczesny atak McDonalda na początku prostej i przy tak szybkiej końcówce rywale nie byli w stanie go złapać, choć niby mieli go bardzo blisko.

  Trener Luxembourga Aidan O’Brien powiedział po wyścigu: – Luxembourg nie galopował optymalnym torem, celownik też mógłby dla nas być minimalnie dalej, ale Ryan świetnie go przeprowadził. Ogier jest bardzo dzielny i zawsze w wyścigu mocno się stara. Jest prawdopodobne, że zostanie w treningu na przyszły sezon. Występy Romantic Warriora pokazują jak mocne są wyścigi w Hong Kongu. W przyszłym roku spróbujemy ponownie tu powalczyć.

  Nie dał rady w Hong Kong Cup drugi koń trenowany w Europie (we Francji przez Patrice’a Cottiera) Horizon Dore (Dabirsim – Sweet Alabama po Enrique), który na francuskich torach wygrywał wyścigi rangi G2 i G3, a w połowie października był trzeci w Ascot w Champion Stakes G1, niespełna trzy długości za King of Steelem. Horizon Dore (kurs 63:10, trzecia gra) w niedzielę pod Mickaelem Barzaloną zajął dziesiąte miejsce na 11 koni, do zwycięzcy stracił 6 długości.

  Hong Kong Cup był dotowany aż na 36 milionów dolarów HKD, co daje w przeliczeniu około 4,3 mln euro, z tego około 2,5 mln euro dla właściciela zwycięskiego konia (jest nim Peter Lau Pak Fai). Romantic Warrior biegał dotychczas 17 razy, wygrał 12 wyścigów (w tym pięć rangi G1) i w przeliczeniu około 13 milionów euro.

  Romantic Warrior ostatnio dwa razy wygrał gonitwy rangi G1 o krótki łeb – Cox Plate i Hong Kong Cup. Fot. Racing.com

  Po raz drugi w tej wielkiej gonitwie na torze Sha Tin wygrał na nim urodzony w Nowej Zelandii dżokej James McDonald, który od lat odnosi duże sukcesy w Australii (w 2021 roku wygrał słynny Melbourne Cup na Verry Elleegant). W ubiegłym roku McDonald odważnie ruszył świat, a jego wejściem smoka była wygrana w czerwcu 2022 podczas Royal Ascot w King’s Stand Stakes G1 na australijskim Nature Strip.

  31-letni James McDonald zdobył w 2022 roku prestiżowy tytuł najlepszego dżokeja świata – Longines World’s Best Jockey Award, wygrywając w tamtym sezonie aż piętnaście światowych gonitw G1. W całej karierze już prawie 80 razy wygrywał gonitwy najwyższej kategorii. W tym roku tytuł najlepszego dżokeja świata zdobył Ryan Moore, ale w bezpośredniej walce w Hong Kong Cup Anglik uległ McDonaldowi.

  McDonald powiedział po zwycięstwie: – To jeden z momentów, w których jestem najbardziej dumny w całej karierze, ale jednocześnie była to dla mnie chyba najbardziej nerwowa jazda, jaką kiedykolwiek przeżyłem. To nie było łatwe dla mojego konia, by po trudnym wyścigu w październiku w Cox Plate doszedł teraz do optymalnej formy, ale udało się. Jestem zaszczycony, że mogę jeździć na koniu, który stał się ikoną wyścigów. Chciałbym go teraz zobaczyć w Dubaju.

  Trener Romantic Warriora Danny Shum powiedział, że pozostawi właścicielowi Peterowi Lau decyzję, w których wyścigach zwycięzca teraz wystartuje, ale nie wykluczył możliwości jego częstszych startów za granicą, poza Hong Kongiem.

  Trenowany przez Aidana O’Briena dla właścicieli Coolmore i Georga von Opela czteroletni Luxembourg (wyhodowany przez BV Sangstera syn Camelota kosztował w 2021 na aukcji Goffs Orby 1,2 mln euro) biegał dotąd 13 razy, wygrał 6 wyścigów i około 2,281 mln funtów. Jako dwulatek wygrał dwie duże gonitwy milerskie – Futurity Trophy G1 i Beresford Stakes G2, a w ubiegłym roku wziął Irish Champion Stakes G1 na 2000 m i był trzeci w 2000 Guineas Stakes G1.

  W tym sezonie Luxembourg wygrał 28 maja Tattersalls Gold Cup G1 na 2100 m pod Moorem. Podczas słynnego mityngu Royal Ascot był drugi w prestiżowym wyścigu Prince of Wales’s Stakes G1 na 2000 m, później czwarty w King George VI and Queen Elizabeth Stakes G1 (8 długości za Hukumem), a w swoim ostatnim starcie przed wyjazdem do Hong Kongu był we wrześniu drugi w Irish Champion Stakes G1 na 2000 m, pół długości za tegorocznym angielskim i irlandzkim derbistą Augustem Rodinem.

  McDonald pierwszy raz jechał na Romantic Warriorze 20 listopada 2022 roku na torze Sha Tin i wygrał na nim Jockey Club Cup G2 na 2000 m, bijąc o 1,25 długości Tourbillon Diamond, następnie zwyciężył na nim w ubiegłorocznym Hong Kong Cup G1. Co charakterystyczne ostatnio dla wielkich koni, syn Acclamation bardzo późno zaczął swoją wyścigową karierę – dopiero w wieku trzech lat, podobnie jak Baaeed (10 zwycięstw na 11 startów) i niepokonany Flightline. Minusem jest to, że – w przeciwieństwie do nich – Romantic Warrior nie zostanie, niestety, reproduktorem, jest już bowiem wałachem.

  Romantic Warrior wygrał Hong Kong Cup 2022 z przewagą aż 4,5 długości i w rekordowym czasie dla tej gonitwy

  Wyhodowany w Irlandii przez Corduff Stud i TJ Rooneya Romantic Warrior został jako roczniak sprzedany w 2019 roku na aukcji Tattersalls za dość wysoką kwotę 300 tysięcy gwinei (kurs zbliżony do funta) i wyeksportowany do Hong Kongu. Podczas Hong Kong International Sale 2021 kupił go za 4,8 mln HKD (około 570 tysięcy euro) Peter Lau Pak Fai.

  Romantic Warrior zadebiutował jako trzylatek (to jest charakterystyczne dla wyścigów w Hong Kongu, gdzie biega dużo koni z Australii i Nowej Zelandii, a te rodzą się w drugiej połowie roku, a nie pierwszej, jak w Europie, czy w USA) i to dopiero 20 października 2021 roku. Wygrał wyścig na 1200 m o 1,5 długości i był wówczas drugim faworytem. W sezonie 2021 zdążył wygrać trzy wyścigi.

  Do triumfu w Hong Kong Cup 2022 Romantic Warrior biegał 10 razy i 9 razy wygrał, później jego statystyki trochę się popsuły. Jedynej porażki w pierwszej fazie kariery doznał jako czterolatek 27 lutego 2022 roku w Hong Kong Classic Cup na 1800 m, zajmując dopiero czwarte miejsce, 2,5 długości za California Spangle. To był wyścig przygotowawczy do Derby Hong Kongu, w którym startują czterolatki, a nie trzylatki, jak w większości krajów, z tym, że konie urodzone w Australii mają wtedy niewiele ponad trzy lata, bo rodzą się jesienią, a Derby są na wiosnę.

  20 marca 2022 roku w Derby Hong Kongu na torze Sha Tin Romantic Warrior (liczony 3:1) na dystansie 2000 m zrewanżował się California Spangle (był faworytem Derby, 7:5), bijąc go o łeb pod dżokejem Karisem Teetanem. Na California Spangle jechał gwiazdor wśród dżokejów w Hong Kongu Zac Purton. California Spangle (Starspangledbanner – Pearlitaspassion po High Chaparral) 2022 roku odniósł wielki sukces, pokonując w Longines Hong Kong Mile G1 wielkiego faworyta Golden Sixty. W tym roku w tej gonitwie był jednak dopiero trzynasty, a Golden Sixty triumfował.

  Derby Hong Kongu nie są zaliczane do Pattern Races, mają tylko kategorię conditions, podobnie jak polskie Derby (z tym, że w Hong Kongu nagroda za zwycięstwo wynosi aż około 1,3 mln funtów). Tamtejsze Derby nie są jednak zaliczane do międzynarodowej klasyfikacji Pattern, ponieważ jest to gonitwa zamknięta – mogą w nich startować tylko konie trenowane w Hong Kongu.

  W Hong Kong Derby Romantic Warrior w walce pokonał California Spangle

  W sezonie 2023 przed niedzielnym wyścigiem Romantic Warrior biegał 6 razy. Wygrał pod McDonaldem dwa wyścigi G1 na 2000 m – w kwietniu na Sha Tin QEII Cup, a 28 października w Australii Cox Plate, bijąc o krótki łeb Mr Brightside’a. W styczniu i lutym był dwa razy drugi za Golden Sixty w gonitwach G1 na 1600 i 2000 m, a w maju drugi w G1 na Sha Tin na 2400 m. Słabiej wypadł 7 października w Australii na torze Flemington, gdy zajął czwarte miejsce w Turnbull Stakes G1 na 2000 m, 4 długości za zwycięskim Gold Tripem.

  Jest trochę zaskoczeniem, że Romantic Warrior tak dobrze radzi sobie na 2000 metrów, bowiem jest pierwszym spośród koni po sprinterze Acclamation, wygrywających na poziomie G1, który zwycięża na tak długim dystansie. Dotychczas konie po Acclamation wygrywały wielkie gonitwy głównie na dystansach sprinterskich, maksymalnie milerskich. W Polsce biegały i wygrywały trzy konie po Acclamation – Jibaal (wygrał nagrody Mosznej i Deer Leapa), Crucis Abbey i Jaunty.

  Acclamation (ociec matki Power Barbariana, championa dwulatków na Służewcu w 2020 roku) był typowym sprinterem – biegał wyłącznie na dystansach 1000-1200 m. Na 16 startów wygrał 6 wyścigów i 361 tysięcy funtów, jego największym osiągnięciem było wygranie Diadem Stakes G2 w Ascot na 1200 m, był też drugi w słynnym Kings Stand na 1000 m za Choisir, wtedy zanotował najwyższy rating w karierze 118 funtów. Acclamation (krył po 40 tysięcy euro) jest ojcem wielu znakomitych szermierzy wyścigów sprinterskich, a także klasowych reproduktorów, jak Dark Angel, a także Equiano (bardzo bliski krewny Va Banka), Mehmas, Aclaim, czy Harbour Watch.

  27 września 2003 roku ojciec Romantic Warriora – Acclamation pod Lanfranco Dettorim wygrywa Diadem Stakes G2 na torze w Ascot

  Matka Romantic Warriora – Folk Melody została wyhodowana w stadninie Darley, należącej do szejka Mohammeda al Maktoum. Jest owocem połączenia dwóch ulubionych ogierów władcy Dubaju: Street Cry i Singspiela. Oba te konie wygrały dla szejka Mohammeda słynną gonitwę Dubai World Cup. Folk Melody też biegała dla stajni Godolphin al Maktoumów, w treningu Charliego Appleby’ego. Na 5 startów wygrała jeden wyścig jako dwulatka z debiutu, w Newmarket na 1400 m pod Mickaelem Barzaloną. Była też ósma w gonitwach G3 i LR jako trzylatka, jej najwyższy rating to 93. Poza Romantic Warriorem urodziła dotąd dwa konie, które zwyciężały w mniejszych gonitwach.

  Babka Romantic Warriora – Folk Opera (po Singspiel) bardzo dobrze biegała, była dużo wyższej klasy wyścigowej niż jej córka. W treningu Saeeda bin Suroora na 12 startów wygrała dla Godolphin 5 gonitw i 439 tysięcy funtów (najwyższy rating 113). Wygrała E.P. Taylor Stakes G1 w Kanadzie na 2000 m i Prix Jean Romanet G2 (obecnie G1) we Francji, obie pod Dettorim. Spośród siedmiu koni od niej, cztery zwyciężały, ale żaden nie osiągnął statusu black type i nie przekroczył ratingu 100 funtów. Krew Folk Opery przemówiła w drugim pokoleniu – u Romantic Warriora.

  Z tej odnogi rodziny 10-a, z której jest Romantic Warrior, pochodzą tak znakomite konie na torze i w hodowli, jak Exclusive Native (ojciec trójkoronowanego w USA ogiera Affirmed), czy General Assembly (ten syn Secretariata wygrał Hopeful Stakes G1, Travers Stakes G1 i był drugi w Kentucky Derby G1). Ogólnie rodzina 10-a (założona przez klacz Queen Mary) jest jedną z lepszych w światowych wyścigach (choć nie topową) i przez wiele dekad była bardzo cenna dla polskiej hodowli. Szczególnie rozsławiły ją klacze Lira i Iranda oraz prawnuk tej moszniańskiej derbistki – trójkoronowany Intens. Z drugiej odnogi tej rodziny w Polsce, w Golejewku urodził się derbista Aksum.

  Oto najsłynniejsi przedstawiciele rodziny 10-a w światowej i polskiej hodowli i wyścigach:
  Świat: Riverman (Rock of Gibraltar), Kris S, Deputy Minister (Charismatic), Blink Bonny, Bayardo (Lemberg, My Dear), Hampton (Sir Bevys), Refuse to Bend (Media Puzzle), Go and Go, Exclusive Native (Exclusive Dancer), Fraam (Majestic Kahala, Crowning Honors), Bonnie Scotland, Poet’s Voice, Solid Illusion, Caller Ou, Altgold, Dulcia, Perola, Right Tack, Knight’s Baroness, Static Memory, Whiskaway, Pavot, Summerly, Nelcius, Aleppo, Blair Athol, Broomielaw.
  Polska: Lira, Iranda (Intens, Infamia, Informatyk, Imma, Iryklon, Imbra, Ibrala, Ivomec, Irlandia, Imola, Inari, Impala, Implozja, Isaura, Imka, Indian Reef), Alwa (Addis Abbeba, Aksum, Appasionata, Afryka, Amman, Addar, Adrar, Angola, Alpinus, Apenina, Awantaż), Wisus, Rutilio Rufo (reproduktor, ojciec matki wspaniałej Dżamajki), Census CS.

  Link do wyniku Hong Kong Cup 2023:

  Full Result 8.40 Sha Tin (HK) | 10 December 2023 | Racing Post

  Film z wyścigu:

  The Group One Hong Kong Cup Won By Romantic Warrior | Luxembourg 2nd (youtube.com)

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Romantic Warrior wygrywa Hong Kong Cup 2023 przed Luxembourgiem. Fot. scmp.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły