More

  Janacek nie pozwoli w Pau wygrać kuzynowi Shakeela? W środę w Traf Online kumulacje w tripli i w kwincie

  Jedną z nadziei polskiej hodowli jest ogier – Shakeel (Dalakhani – Shamiyra po Medicean i Shemala po Danehill), wyhodowany we Francji przez księcia Agę Khana. Sprowadzony w 2022 roku do Polski przez firmę Westminster dziewięcioletni obecnie Shakeel jako trzylatek wygrał słynny wyścig Grand Prix de Paris G1 na 2400 m. W środę w Pau w roli faworyta wystartuje bliski krewny Shakeela (mają wspólną babkę) dziesięcioletni Shehiyr. O godzinie 15.22 weźmie udział w gonitwie, która otwiera w Traf Online kwintę (biegi nr 6-10) ze skumulowaną pulą (wyjściowo około 2200 złotych). Pojedzie na nim ceniona amazonka Delphine Santiago, którą będzie starał się ograć na ogierze Night On Broadway Vaclav Janacek, czeski dżokej znany z sukcesów na Służewcu.

  W środę w ofercie Trafonline.pl jest 16 gonitw z Francji (pierwsza o godz. 13.30, ostatnia o 18.15) z trzech torów: Pau (gonitwy płaskie), oraz Paris Vincennes i Le Croise-Laroche (kłusaki). W trakcie dnia będzie jeszcze druga szansa na trafienie kwinty w gonitwach nr 12-16. Już od pierwszego wyścigu będzie rozgrywana tripla, w której skumulowana pula wyjściowa wynosi ponad 540 zł. W środę w Traf Online można też typować dwie czwórki z pulami gwarantowanymi 2555 zł (godz. 13.55 i 18.00).

  Kwinta ze skumulowaną pulą około 2200 złotych rozpocznie się o godzinie 15.22 na torze w Pau od gonitwy Prix de Bordes, handicapu divise klasy trzeciej na 2400 metrów dla czteroletnich i starszych koni (pula nagród 20 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Pau to niewielkie miasto w południowo-zachodniej Francji, położone blisko granicy z Hiszpanią, dlatego często swoje konie na ten tor wysyłają hiszpańscy trenerzy i właściciele.

  Dlatego też w środę w Pau zobaczymy Vaclava Janacka. Czeski dżokej od kilku lat na stałe pracuje właśnie w Hiszpanii, ale dość często pojawia się na francuskich torach, zwłaszcza tych położonych niedaleko od granicy tych krajów. Janacek w latach 2008-2023 wygrał w Polsce aż 48 wyścigów, w tym m.in. na Kundalini Oaks i St. Leger dla Kishore Mirpuriego, z którym najczęściej współpracował. W tym roku na Kalindanie był ósmy w Derby na Służewcu, a na derbiście Jolly Jumperze piąty w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego.

  Triumfalny gest Vaclava Janacka. Fot. turf-times.de

  W środę w Pau Janacek pojedzie na zaliczającym się do faworytów ogierze z nr 5 Night On Broadway (Night of Thunder – Xcape to Victory po Cape Cross), trenowanym w Hiszpanii przez Gaspara Vaza. Ten pięciolatek na 21 startów wygrał 4 wyścigi (aż 3 w tym roku) i 72 tysiące euro. 12 sierpnia zwyciężył w gonitwie sprzedażowej w Deauville na 1900 metrów i po niej kupił go za 13 500 euro Domingos Batista Ribeiro.

  Już dla Hiszpana Night On Broadway wygrał we wrześniu handicap klasy czwartej na 1900 m w Bordeaux, a w ostatnim starcie 1 grudnia triumfował w Pau w handicapie klasy trzeciej na 2000 m. W obu przypadkach zwyciężał na nim Valentin Seguy, który w środę pojedzie na innym koniu trenowanym przez Vaza, jest to z nr 10 Seagali (Galiway – Kensea po Kendargent). Night On Broadway jest – podobnie jak dwukrotny zwycięzca Wielkiej Warszawskiej Night Tornado – synem ogiera Night of Thunder, który wygrał w Anglii klasyk 2000 Guineas i jest cenionym reproduktorem (w sezonach 2023-2024 stacjonuje w irlandzkim Kildangan Stud, cena stanówki 100 tysięcy euro).

  Wśród faworytów środowej gonitwy w Pau będzie też z nr 2 dziesięcioletni Shehiyr (Acclamation – Shemiyla po Dalakhani), wyhodowany przez księcia Agę Khana. W swojej bogatej karierze biegał 54 razy, wygrał 10 wyścigów i z premiami ponad 225 tysięcy euro. W tym roku zwyciężał już dwukrotnie – w lutym właśnie w takim samym handicapie klasy trzeciej w Pau na 2400 m i ostatnio 2 grudnia w Limoges w conditions na 2100 m pod Delphine Santiago, która pojedzie na nim także dzisiaj (waga 58 kg).

  Co ciekawe, 17 stycznia 2022 roku na torze w Pau Shehiyr stoczył pasjonującą walkę o zwycięstwo z świetnie znanym ze Służewca ogierem Plontier, dosiadanym przez Ioritza Mendizabala. O łeb lepszy okazał się koń trenowany wówczas przez Simone Brogiego, a należący do Sławomira Pegzy.

  Shehiyr w walce o łeb przegrywa z Plontierem na torze w Pau. Fot. canalturf.com

  Shehiyr jest bardzo bliskim krewnym, kryjącego od 2022 roku w stadninie w Krasnem, ogiera Shakeel (zwyciężył w Grand Prix de Paris G1), również hodowli Agi Khana. Ich matki są półsiostrami, a ich wspólną babką jest Shemala (Danehill – Shemaka po Nishapour), która wygrała we Francji dla Agi Khana Listed na 2000 m. Shakeel jest w trzech czwartych bratem matki Shehiyra – Shemiyli, ponieważ ojcem obu tych spokrewnionych koni jest świetny Dalakhani (też hodowli i własności Agi Khana), zwycięzca francuskiego Derby i Nagrody Łuku Triumfalnego.

  Kolejnym weteranem często pojawiającym się na torze w Pau, który pobiegnie w środę w tej gonitwie ze sporymi szansami na zwycięstwo, jest z nr 8 jedenastoletni Tashaar (Sea The Stars – Three Moons po Montjeu). Warto podkreślić, że Tashaar też wygrał w tym roku gonitwę na dystansie właśnie 2400 metrów (28 stycznia w Pau). Z kolei 1 grudnia był w Pau trzeci w wyścigu, który wygrał Night on Broadway, do którego stracił 4 długości, ale teraz różnica wag jest na jego korzyść. Dosiadać go będzie, tak jak w ostatnich wyścigach, Alexandre Gavilan. Właścicielem i trenerem Tashaara jest Gregory Ortiz.

  Tashaar najlepsze lata ma już za sobą, ale to niezwykle ciekawy koń, który kilka sezonów temu ścigał się na wysokim poziomie. Biegał 39 razy we Francji, siedem razy w Wielkiej Brytanii i raz w Katarze, wygrał w sumie 14 wyścigów (rating 109 funtów) i ponad 200 tysięcy euro. Najlepszy był jako trzy i czterolatek, gdy wygrał dla Katarczyków z Al Shaqab Racing – Godolphin Stakes LR na 2400 m w Newmarket, był trzeci w Arc Trial G3 w Newbury i czwarty w Great Voltigeur Stakes G2 w Yorku. Jeździł na nim Lanfranco Dettori.

  Tashaar największe sukcesy odnosił pod słynnym Lanfranco Dettorim. Fot. vgtips.co.uk

  Tashaar od jesieni 2021 roku nie biegał na krótszym dystansie niż 2000 metrów i nie może to dziwić, bo w jego żyłach spotkała się krew dwóch wybitnych na torze i w hodowli długodystansowych ogierów. Jego ojcem jest słynny Sea The Stars (Cape Cross – Urban Sea po Miswaki), półbrat Galileo, a ojciec m.in. króla stayerów Stradivariusa, który trzy razy wygrał Ascot Gold Cup na 4000 m, a także świetnych w ostatnich latach Baaeeda, czy Hukuma.

  Z kolei dziadek Tashaara – wybitny Montjeu (Sadler’s Wells – Floripedes po Top Ville) wygrał francuskie i irlandzkie Derby, Nagrodę Łuku Triumfalnego, „Króla i Królowej w Ascot”, a później był ojcem tak znakomitych długodystansowych koni jak Camelot, Motivator, Fame and Glory, Hurricane Run, Pour Moi, czy Authorized.

  Na dodatek Tashaar pochodzi z wybornej odnogi rodziny 1-k, idzie wprost od legendarnej klaczy Three Troikas (Lyphard – Three Roses po Dual), która jest jego czwartą matką, a wygrała m.in. Nagrodę Łuku Triumfalnego G1, francuskie 1000 Guineas G1, Prix Vermeille G1, Prix Saint-Alary G1 i została wybrana najlepszym koniem w Europie w 1979 roku. Three Troikas była hodowli, własności i w treningu słynnej francuskiej wyścigowej rodziny Headów. Z rodziny 1-k pochodzi także niepokonany w czternastu startach Frankel.

  Tashaar idzie od fenomenalnej klaczy Three Troikas, która wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego i była koniem roku 1979 w Europie. Fot. newturf.com

  Synteza typów w mediach: 2-8-5-4

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Shehiyr, który początkowo biegał w barwach swojego hodowcy, księcia Agi Khana. Fot. canalturf.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły