More

  Szczepan Mazur drugi w lokalnym Derby i Oaks w Katarze

  Al Jeryan Stud ma dobry sezon. 17 listopada stajnia AJS, z którą od lat współpracuje Szczepan Mazur, odniosła spory sukces – trenowany przez Mohammeda Al Attiyaha AJS Jamran wygrał Purebred Arabian Guineass, czyli wyścig sezonu dla koni czystej krwi arabskiej. Pierwszy klasyk sezonu to gonitwa dla czteroletnich arabów rozgrywana na dystansie 1600 metrów z pulą 150 tysięcy riali katarskich. AJS Jamran był jednym z mocniej liczonych koni w Qatar International Derby, więc otwartym Derby, ale nie poradził sobie najlepiej. Zajął piąte miejsce, tracąc niespełna długość do zwycięskiego ogiera Ska De LAigle pod Maximem Guyonem.

  Qatar International Purebred Arabian Derby. Źródło: Qrec

  W Katarze podobną nazwę do Derby nosi wyścig dla czołowych trzylatków lokalnej hodowli. Local Purebred Arabian Derby to odpowiednik klasycznego Derby Arabskiego dla trzyletnich koni czystej krwi. W tym wyścigu konie ze stajni Al Jeryan Stud spisały się zdecydowanie lepiej i zajęły dwie pierwsze miejsce. Na lepszym koniu niestety nie zobaczyliśmy Szczepana Mazura, a Oisina Murphy’ego, współpracującego ze stajnią, dla której jeździ Mazur, przy okazji większych mityngów.

  Znany z największych europejskich wyścigów Murphy dosiadał AJS Kabula, a Polaka oglądaliśmy na ogierze AJS Jassas. Para szła z przodu już w dystansie, a na prostej pokazała, że jest na znacznie wyższym poziomie niż rywale. Koń Oisina szedł niebywale swobodnie i lekko doszedł do trzylatka pod Mazurem. Ogier pod Murphym nie odszedł od kolegi stajennego łatwo, ale jednak pewnie, z każdym ruchem nieco zyskiwał i wygrał o pół długości.

  Local Purebred Arabian Derby. Źródło. Qrec

  Jeszcze lepiej stajnia AJS i Mohammed Al Attiyah zapamiętają Local Purebred Arabian Oaks, czyli odpowiednik powyższej gonitwy, w której Szczepan kończył drugi. W wyścigu dla klaczy stajnia Al Jeryan Stud wypełniła pierwszą trójkę. Najlepsza para szybko na finiszu odskoczyła od konkurencji i walczyła o zwycięstwo. Niestety, dla polskich kibiców, i tym razem górą był Oisin Murphy. Koń Oisina szedł bardzo dobrze od połowy zakrętu, a trzylatka Mazura AJS Najma potrzebowała chwili, żeby odpalić, ale później weszła na wysokie obroty i kończyła bardzo blisko AJS Agadiry pod Anglikiem.

  Local Purebred Arabian Oaks. Źródło. Qrec

  Na zdjęciu tytułowym Szczepan Mazur zajmuje drugie miejsce w Local Purebred Arabian Derby (3yo), za Oisinem Murphym. Fot. Qrec

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły