More

  302 miliony funtów obrotu – Arima Kinen, ostatni wielki wyścig w Japonii, wygrywa derbista 2022 Do Deuce przed oaksistką Stars On Earth

  Arima Kinen G1 (trawa, dystans 2500 metrów, pula nagród aż około 6 mln funtów), ostatni wielki wyścig sezonu w Japonii, w 2022 roku wygrał w znakomitym stylu na torze Nakayama faworyzowany, wówczas trzyletni Equinox, japoński wicederbista sprzed roku, najlepszy koń świata minionego sezonu. Equinox w tym roku w Arima Kinen (Grand Prix) nie wystartował, zakończył karierę i w 2024 roku będzie reproduktorem w słynnej Shadai Stallion Station (cena stanówki 20 mln jenów, czyli około 127 tysięcy euro).

  Pod jego nieobecność w niedzielę 24 grudnia triumfował koń, który ograł go w japońskim Derby 2022, czteroletni Do Deuce (kurs 42:10). Dosiadał go doświadczony Yutaka Take. Wyprzedził o pół długości japońską oaksistkę 2022 – Stars On Earth (76:10), na której jechał Christophe-Patrice Lemaire, stały dżokej Equinoxa. Trzeci był Titleholder (73:10), czwarty faworyzowany (13:5) Justin Palace, a piąty japoński derbista 2021 Shahryar. W Arima Kinen został ustanowiony rekord świata jeśli chodzi o obroty w jednym wyścigu, niewyobrażalny na innych kontynentach niż Azja – 55 miliardów jenów, czyli około 302 mln funtów.

  Wyścig Arima Kinen (Grand Prix) 2023 poprowadził pod Kazuo Yokoyamą utytułowany pięcioletni Titleholder (Duramente – Mowen po Motivator), który był bliską piątą grą (w ubiegłym roku był drugi w grze za Equinoxem, ale zajął dopiero dziewiąte miejsce). Za nim usadowiła się pod Lemairem jedna z faworytek, znakomita Stars On Earth (Duramente – Southern Stars po Smart Strike), która w ubiegłym roku wygrała w Japonii dwa klasyki dla klaczy – 1000 Guineas i Oaks. Japoński derbista 2022 Do Deuce (Heart’s Cry – Dust and Diamonds po Vindication) był w dystansie prowadzony przez 54-letniego miejscowego gwiazdora Yutakę Take z zimną krwią na przedostatnim miejscu.

  Było to o tyle ryzykowne, że Titleholder początkowo podyktował średnie tempo, ale w połowie dystansu natomiast zaczął uciekać, uzyskując przewagę kilku długości (w szczytowym momencie nawet kilkunastu) nad grupą pościgową. Yutaka Take też zaczął się stopniowo przesuwać do przodu na Do Deuce. Na ostatnim zakręcie Take zdecydował się na dość szaleńczy manewr, bo widząc, że nikt nie dochodzi Titleholdera, szerokim łukiem minął wszystkie konie i przed wyjściem na prostą znalazł się na drugim miejscu, wspólnie ze Stars On Earth.

  Zmęczony ucieczką Titleholder zaczął mocno słabnąć w końcówce, na około 100 metrów przed celownikiem minęły go rozpędzone – oakisistka i derbista z 2022 roku. Do Deuce wygrał o pół długości przed Stars On Earth, za którą o długość kończył Titleholder, cudem ratując trzecie miejsce, bo o czwarty, o łeb za nim, był faworyt Justin Palace, a piąty, o szyję za nim, japoński derbista 2021 Shahryar.

  Finisz Arima Kinen – Do Deuce wygrywa przed Stars On Earth. Fot. Japan Racing

  Czas gonitwy na 2500 metrów – 2 min 30,9 s, czyli w przeliczeniu około 2 min 25 s na 2400 m. Pula nagród w przeliczeniu z jenów wynosiła około 6 milionów funtów, z tego około 3,2 mln funtów dla właściciela zwycięskiego konia, 1,2 mln za drugie miejsce, ponad 800 tysięcy funtów za trzecie.

  W Arima Kinen został ustanowiony rekord świata jeśli chodzi o obroty w jednym wyścigu, niewyobrażalny na innych kontynentach niż Azja – 55 miliardów jenów, czyli około 302 milionów funtów. W całym dniu obroty w totalizatorze wyniosły 70 miliardów jenów, czyli około 388 mln funtów. Na torze pojawiło się 53 tysiące widzów, czyli około dwa razy mniej niż zwykle podczas japońskiego Derby.

  Yutaka Take wygrał Arima Kinen po raz czwarty w karierze (po raz 81. zwyciężył w gonitwie rangi G1). Pierwszy raz triumfował w 1990 roku na Oguri Cap. W 2006 roku zwyciężył na słynnym ogierze Deep Impact, synu epokowego Sunday Silence. Oba te konie były multichampionami reproduktorów w Japonii. Trzecie zwycięstwo w Arima Kinen Take odniósł w 2017 roku na ogierze Kitasan Black, ojcu Equinoxa.

  Yutaka Take powiedział po wyścigu: – Wspaniale jest wrócić z Do Deuce i wygrać ten wyścig z naprawdę mocnymi przeciwnikami. Koń był w dobrej formie i chociaż jest dość energiczny, dałem radę trzymać go w ręku, utrzymywać dobry rytm z tyłu, nie pozwolić mu się spieszyć. Dałem mu sygnał około 700 metrów przed celownikiem i wspaniale zareagował na ostatnim zakręcie. Fantastycznie przyspieszył w samej końcówce wyścigu. Po zwycięstwie w Kyoto Kinen na początku tego roku mieliśmy pewne trudności, ale byłem zdeterminowany, aby pokazać jego prawdziwą siłę i udowodnić, na co naprawdę stać Do Deuce w tym wielkim wyścigu.

  54-letni Yutaka Take, wygrywając Arima Kinen, zanotował 81. zwycięstwo w wyścigu rangi G1. Fot. Kyodo News

  Wyhodowany w słynnej Northern Farm najlepszy koń świata Equinox (Kitasan Black – Chateau Blanche po King Halo) był w 2022 roku drugi w dwóch japońskich klasykach – 2000 Guineas G1 na 2000 m (Do Deuce był w tej gonitwie trzeci) i w Derby G1 w Tokio na 2400 m. Były to jego jedyne porażki w karierze. Jednej z nich, o szyję w Derby, doznał właśnie z Do Deuce (skuteczny rewanż za 2000 Guineas), na którym wówczas też jechał Yutaka Take i ograł wtedy Lamaire’a, podobnie jak w niedzielę w Arima Kinen, gdy Francuz dosiadał Stars On Earth.

  Do Deuce, który był też w Japonii championem dwulatków, w Derby ustanowił rekord w tej gonitwie na 2400 metrów – 2 min 21,9 s. Wystartował też w ubiegłym roku w Prix l’Arc de Triomphe, ale zajął na Longchamp dopiero 19. miejsce na 20 koni, tracąc na błocie do Alpinisty ponad 42 długości. Ten wyścig zupełnie mu nie wyszedł- nie był po podróży w formie, źle czuł się też na grząskiej nawierzchni.

  Od Łuku, w 2023 roku startował przed Arima Kinen tylko trzy razy. W lutym wygrał Kyoto Kinen G2 na 2200, ale później zajmował dalsze miejsca w dwóch wielkich wyścigach wygranych przez Equinoxa. W październiku w Tenno Sho G1 (rekord świata na 2000 m – 1 min 55,2 s) był dopiero siódmy, a w Japan Cup czwarty, sygnalizując wzrost formy (dostał za ten wyścig najwyższy rating w karierze – 121 funtów).

  Do Deuce bije o szyję Equinoxa w japońskim Derby 2022

  Wyhodowany, tak jak Equinox, w słynnej Northern Farm – Do Deuce biegał dotąd 12 razy, wygrał 6 wyścigów i ponad miliard jenów. Ojciec Do Deuce – Heart’s Cry (Sunday Silence – Irish Dance po Tony Bin) też wygrał Arima Kinen w 2005 roku pod Christophem Lemairem, triumfował również w Dubai Sheema Classic.

  Znakomity w hodowli Heart’s Cry to japoński wicederbista z 2004 roku, drugi w Japan Cup, trzeci w King George VI And Queen Elizabeth Diamond Stakes G1 w Ascot. Jego dziadkiem jest Tony Bin, który po wygraniu Nagrody Łuku Triumfalnego został sprzedany do Japonii i przed epoką Sunday Silence i Deep Impacta był tam czołowym reproduktorem.

  Sunday Silence (Halo – Wishing Well po Understanding) w 1989 roku był koniem roku na świecie, po wygraniu m.in. Kentucky Derby, Preakness Stakes, Breeders Cup Classic, Super Derby, Santa Anita Derby. Nie udało mu się zdobyć potrójnej korony w USA – w Belmont Stakes (2400 m) zajął drugie miejsce, ale aż o 8 długości za swoim odwiecznym rywalem Easy Goer, którego ograł na 2000 m w Kentucky Derby i BC Classic.

  Zakupiony przez Japończyka Zenyę Yoshidę (początkowo nabył 25 procent udziałów, gdy koń biegał jeszcze jako czterolatek, a później wykupił od partnerów za 7,5 mln dolarów pozostałe udziały) Sunday Silence okazał się wybitnym reproduktorem, kamieniem milowym w japońskiej hodowli. Amerykanie od lat plują sobie w brodę po tym, jak wypuścili z rąk tego epokowego ogiera.

  Sunday Silence od 1991 roku krył w słynnej Shadai Stallion Station. W latach 1995-2007 był nieprzerwanie trzynaście razy championem reproduktorów w Japonii, a od lat wielkie triumfy w hodowli święcą jego synowie i wnukowie, z których jego najwybitniejszy syn Deep Impact (nie żyje od 2019 roku) był championem ogierów 11 razy z rzędu w latach 2012-2022.

  Sunday Silence – koń legenda

  Matka ogiera Do Deuce – Dust and Diamonds (po Vindication, synu trójkoronowanego w USA Seattle Slew) była świetną klaczą wyścigową. Wygrała w Stanach Zjednoczonych na 11 startów 6 wyścigów (w tym G2 i G3 oraz była druga w Breeders’ Cup Filly & Mare Sprint G1) i prawie pół miliona dolarów. W 2016 roku na aukcji w Keeneland Katsumi Yoshida kupił ją (źrebną ogierem Pioneerof the Nile) za milion dolarów.

  Do Deuce pochodzi z tej samej odnogi rodziny 3-d, co świetne konie wyhodowane w ostatniej dekadzie w Coolmore, których uwieńczeniem były w tym roku zwycięstwa ogiera Auguste Rodin w Derby w Anglii i Irlandii.

  Matką ogiera Auguste Rodin jest znakomita na torze Rhododendron (Galileo – Halfway to Heaven po Pivotal), która na 19 startów wygrała dla Coolmore (ale jest hodowli Orpendale oraz Chelston & Wynatt) 5 wyścigów i 1,36 mln funtów. Zwyciężyła w trzech gonitwach G1 – Fillies’ Mile w Newmarket na 1600 m, Prix de l’Opera na 2000 m w Chantilly i Lockinge Stakes na milę w Newbury. Była też druga w wielkich gonitwach G1 – 1000 Guineas Stakes na 1600 m, Epsom Oaks na 2400 m, Breeders’ Cup Filly and Mare Turf w USA na 1800 m. Auguste Rodin jest jej pierwszym przychówkiem.

  Rhododendron jest kontynuatorką wspaniałej odnogi rodziny żeńskiej 3-d, w której jest prawdziwa sztafeta pokoleń. Wspaniałymi klaczami na torze i w hodowli były bowiem jej matka Halfway to Heaven, babka Cassandra Go i prababka Rahaam. W Polsce z tej odnogi rodziny 3-d nieźle biegały Sugarpine (wygrała Nagrodę Pink Pearla) i Badawah (3 zwycięstwa na 6 startów, płatne miejsca w Soliny i Oaks).

  Wyhodowana przez Trevora Stewarta babka Auguste’a Rodina – Halfway to Heaven (Pivotal – Cassandra Go po Indian Ridge) została zakupiona w 2006 roku na aukcji roczniaków przez trójcę z Coolmore za 450 tysięcy euro. Biegała znakomicie, głównie na milę, na 9 startów wygrała cztery wyścigi i 470 tysięcy funtów. Zwyciężyła w klasyku Irish 1000 Guineas G1 na 1600 m, Nassau Stakes G1, Sun Chariot Stakes G1; była druga w 1000 Guineas Trial Stakes G3 i trzecia w francuskim odpowiedniku 1000 Gwinei – Poule d’Essai des Pouliches G1.

  Auguste Rodin (na zdjęciu wygrywa Epsom Derby 2023 przed King of Steelem) pochodzi z tej samej odnogi rodziny 3-d co Do Deuce

  W hodowli Halfway to Heaven również błysnęła. Urodziła siedem koni po Galileo, z których jeszcze większe sukcesy od Rhododendron odnosiła jej o rok młodsza siostra Magical. Na 27 startów wygrała dla Coolmore aż 12 wyścigów i około 6 milionów dolarów. Zwyciężyła aż w siedmiu gonitwach rangi G1 – British Champions Fillies & Mares Stakes, Tattersalls Gold Cup (dwa razy), Irish Champion Stakes (dwa razy), Champion Stakes i Pretty Polly Stakes. Była też druga w tak wielkich gonitwach G1 jak Prince of Wales’s Stakes, Eclipse Stakes, Yorkshire Oaks i dwa razy w Breeders Cup Turf. W 2022 roku Magical urodziła pierwsze źrebię – klaczkę po ogierze Dubawi.

  Konie, które zajęły drugie i trzecie miejsce w Arima Kinen – Stars On Earth i Titleholder są po świetnym pochodzeniowo Duramente (King Kamehameha – Admire Groove po Sunday Silence). To zwycięzca w Japonii 2000 Guineas i Derby w 2015 roku. Rok później był drugi w Dubai Sheema Classic G1. Zapowiadał się na wybitnego reproduktora. Niestety, w 2021 roku Duramente padł w wyniku kolki, mając zaledwie dziewięć lat. W 2022 roku 1000 Guineas w Japonii i Oaks wygrała właśnie córka Duramente – Stars On Earth (od Southern Stars po Smart Strike), która idzie w prostej linii od legendarnej niemieckiej klaczy Schwarzgold.

  Stars On Earth to japońska oaksistka 2022. Fot. asianracingreport.com

  W tym roku klasyku Oka Sho G1, czyli japońskim 1000 Guineas na torze Hanshin, faworytka Liberty Island, córka Duramente, wprost pofrunęła po zwycięstwo. Na początku prostej była na ostatnim miejscu w stawce osiemnastu klaczy. Poszła na finiszu jak torpeda, wygrywając w znakomitym czasie 1 min 32,1 s na 1600 m, pokonując ostatnie 600 m w 32,9 s, a więc końcowe 500 m w około 27 sekund!

  Titleholder (Duramente – Mowen po Motivator), który był drugi w japońskim 2000 Guineas, a w sezonie 2022 wygrał trzy gonitwy z rzędu (dwie G1 i jedną G2) i przyjechał 2 października do Paryża jako potencjalnie najlepszy koń z Japonii, był jednym z najmocniej liczonych koni w Nagrodzie Łuku Triumfalnego. Zajął jednak dopiero jedenaste miejsce, aż 13 długości za zwycięską Alpinistą. Przed startem w Arima Kinen był piąty w Japan Cup, wygranym przez Equinoxa (Stars On Earth była w tym wyścigu trzecia).

  Titleholder

  Faworytem w tegorocznym Arima Kinen był Justin Palace (Deep Impact – Palace Rumor po Royal Anthem). Nic dziwnego, bo 29 października tego roku w Tokio, gdy Equinox zwyciężył w Tenno Sho G1 na 2000 metrów, Justin Palace był drugi o 2,5 długości. Był tam fenomenalny czas – 1 min 55,2 s, jeszcze lepszy – po przeliczeniu dystansu – niż rekordowy czas Ace Impacta w francuskim Derby 2023 na 2100 m (2 min 2,63 s, czyli około 1 min 56,5 s na 2000 m), uzyskany na bardzo szybkiej bieżni.

  Japoński derbista z 2021 roku Shahryar (Deep Impact – Dubai Majesty po Essence of Dubai), też wyhodowany w słynnej Northern Farm, a należący do potentatów z firmy Sunday Racing, zajął w tym roku w Arima Kinen piąte miejsce. Shahryar po wygraniu o nos od Efforii Derby w Tokio, zajął w Japan Cup trzecie miejsce, 3,5 długości za Contrail.

  W marcu 2022 roku syn Deep Impacta wygrał po emocjonującej walce pod Cristianem Demuro Dubai Sheema Classic G1 na 2400 m, bijąc o nos Yibira i stał się nadzieją Japonii na pierwsze w historii zwycięstwo w Nagrodzie Łuku Triumfalnego. Aby to było możliwe Shahryar został wcześniej niż inne konie przed laty (zwykle był to jeden start przed Łukiem) wysłany na rekonesans do Europy, by porównać się z najlepszymi końmi na naszym kontynencie.

  Sprawdzian nie wypadł za dobrze. W czerwcu podczas Royal Ascot w Prince of Wales’s Stakes G1 na 2000 metrów zajął czwarte miejsce w stawce pięciu koni, tracąc 3,5 długości do zwycięskiego State of Rest. Po tej porażce zrezygnowano ze startu Shahryara w Łuku, zwłaszcza, że miał problemy zdrowotne. Do Paryża z Japonii przyleciały cztery inne konie, ale na grząskim torze poniosły klęskę, w tym Titleholder.

  Shahryar po występie w Royal Ascot wyszedł do startu dopiero 30 października w Tokio w Tenno Sho G1 na 2000 m, ale zajął dopiero piąte miejsce, prawie cztery długości za Equinoxem. Potraktowano to jako przetarcie przed Japan Cup 2002, w którym był faworytem (12:5) pod Cristianem Demuro, ale zajął drugie miejsce.

  Japoński derbista Shahryar wygrywa Dubai Sheema Classic 2022

  W tym roku Shahryar biegał w kratkę. W marcu był piąty w Dubai Sheema Classic, 5 długości za Equinoxem. Do lata miał przerwę, ale w sierpniu fatalnie wypadł w Sapporo Kinnen G2, gdzie był dopiero jedenasty. Odżył jednak na początku listopada w USA w Breeders Cup Turf, w którym zajął trzecie miejsce, nieznacznie ulegając ogierom Auguste Rodin i Up To The Mark. W Arima Kinen do de Deuce stracił tylko dwie długości.

  Linki do wyniku i filmu z Arima Kinen 2023:

  Full Result 6.40 Nakayama (JPN) | 24 December 2023 | Racing Post

  2023 ARIMA KINEN (The Grand Prix) (G1) | JRA Official (youtube.com)

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Do Deuce wygrywa Arima Kinen 2023. Fot. kyodonews.net

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły