More

  W piątek w Deauville pobiegnie brat po mieczu Zen Spirita, a w Traf Online rośnie skumulowana pula w kwincie

  Ostatni weekend w 2023 roku w Traf Online to niezmiennie transmisje z atrakcyjnych francuskich wyścigów. W piątek w ofercie Trafonline.pl jest aż 17 gonitw z Francji (pierwsza o 13.40, ostatnia o godz. 18.25) z trzech torów: Deauville (gonitwy płaskie), Paris-Vincennes i Beaumont-de-Lomagne (kłusaki). W gonitwie dla dwulatków w Deauville na starcie zobaczymy ogiera Mia Grande, który jest po tym samym ojcu (Inns of Court), co czempion dwulatków w Polsce Zen Spirit. Ciekawi występ w tym wyścigu Chartwella (pochodzi z tej samej rodziny co wybitny Frankel) ponieważ jest on bardzo blisko zinbredowany (2×3) na słynnego ogiera Galileo.

  Już od pierwszej gonitwy mamy kumulację w tripli, w której pula powinna przekroczyć tysiąc złotych. Z kolei skumulowana pula w kwincie (gonitwy 6-10, pierwsza o 15.10) przekroczyła już 3400 złotych i ciągle rośnie. Druga piątkowa kwinta zaplanowana jest na gonitwy nr 11-15. Przewidziane są też trzy czwórki. W pierwszej o godz. 15.47 jest kumulacja z pulą wyjściową ponad 2470 złotych. Kolejne są z pulami gwarantowanymi 2101 zł, ale nie można wykluczyć jeszcze wyższych kumulacji, jeśli nikt wcześniej nie trafi czwórki. Na użytkowników Trafonline.pl czekają bonusy, dziś jest to 30 zł, w sobotę aż 200 złotych. Natomiast 31 grudnia od godz. 10 do 14 w Traf Online będą specjalne podwyższone pule.

  Jedną z gonitw wchodzących w piątek w skład skumulowanej kwinty z pulą ponad 3400 zł jest o godz. 16.04 w Deauville – Prix de Martainville, bieg conditions maiden na 1900 metrów dla dwulatków, które nie wygrały wyścigu (pula nagród 30 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy, nawierzchnia PSF). Akceptowane jednak są zwycięstwa w gonitwach sprzedażowych. Wystartuje aż 16 koni.

  Polskich kibiców – w szczególności trenera Macieja Jodłowskiego oraz Kishore Mirpuriego i Wojciecha Żmiejkę, właścicieli Zen Spirita – z pewnością zainteresuje występ z nr 1 ogiera Mia Grande (Inns of Court – Garraun po Tamayuz), który jest po mieczu bratem najlepszego dwulatka w Polsce w sezonie 2023. Na Mia Grande pojedzie Thomas Trullier, którego sympatycy wyścigów konnych w Polsce mieli okazję oglądać w Derby 2023 na Służewcu, gdy zajął trzecie miejsce na Saanen, trenowanej we Francji przez polskie małżeństwo Alicję i Roberta Karkosów.

  Mia Grande biegał dotychczas tylko raz, 3 grudnia zajął pod Trullierem siódme miejsce w Deauville w gonitwie dla debiutantów na 1900 m. Niewiele wówczas stracił do drugiego miejsca, więc był to obiecujący debiut. Zwyciężył wtedy łatwo o trzy długości Ribble Vibe (Sea The Stars – Mujarah po Marju), nadzieja stajni Godolphin i utytułowanego trenera Andre Fabre’a. Poranny kurs na zwycięstwo Mia Grande to 13:1.

  Zen Spirit i Mia Grande to synowie urodzonego w 2014 roku w Irlandii ogiera Inns of Court (Invincible Spirit – Learned Friend po Seeking The Gold), który dopiero rozpoczyna karierę reproduktora. Michał Celmer, podsumowując na łamach Traf News karierę Zen Spirita, napisał:

  „Zen Spirit jest synem ogiera Inns Of Court. Był on bardzo dobrym sprinterem, specjalizującym się w wyścigach na 1000 metrów. Jego prababka dobrze radziła sobie na długich dystansach, nawet zbliżonych do derbowego, ale później pokryto ją średniodystansowym amerykańskim derbistą (Kentucky Derby rozgrywane jest na 2000 m) Seeking The Gold, a w kolejnym pokoleniu jeszcze skrócono predyspozycje przez krycie niemieckiej klaczy Learned Friend (matki Inns Of Courta) ogierem Invincible Spirit.

  Z tego wyszła maszyna na krótkie dystanse o imieniu Inns Of Court. Mimo wielkiego talentu nie zdołał nigdy wygrać gonitwy najwyższej rangi, był bardzo blisko drugi w dwóch francuskich wyścigach G1. W Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard – Jacques Le Marois o krótki łeb przegrał z Al Wukairem, a w Prix de la Foret o krótki łeb uległ One Masterowi.

  Inns of Court

  Inss Of Court kryje za 5 tysięcy euro w irlandzkim Tally-Ho Stud, stadninie słynącej ze świetnych sprinterów. W tym roku wyszedł do startu pierwszy rocznik dwulatków po nim. Tylko jeden jego syn przekroczył dotąd rating 100 funtów i trzy kolejne dwa z zapracowały na rating powyżej 90 funtów. Można zakładać, że Zen Spirit w wieku dwóch lat, mimo że biegał wyłącznie w Polsce, był jednym z najlepszych potomków tego ogiera”.

  W tym piątkowym wyścigu maiden dla dwulatków w Deauville w porannych notowaniach umiarkowanym faworytem był jednak z nr 12 debiutant More Dream (Almanzor – More Than Famous po More Than Ready), którego współwłaścicielem jest jeden z najbogatszych Francuzów i potentat wyścigowy Gerard Augustin-Normand. Ogiera trenuje pochodzący ze słynnej wyścigowej rodziny młody Christopher Head, który rewelacyjnie zaczął karierę. Trenowana przez niego Blue Rose Cen wygrała we Francji dwa klasyki – 1000 Guineas i Oaks, a Big Rock zajął drugie miejsce w Derby, by na koniec sezonu w wielkim stylu wziąć w Ascot – Queen Elizabeth II Stakes G1 na milę.

  Do tego faworyzowania More Dreama trzeba jednak podejść z pewną ostrożnością, bo raz, że zadebiutuje w gronie koni, które już biegały, to na dodatek przychówek francuskiego derbisty Almanzora zwykle jest trochę późniejszy i rozkręca się wraz kolejnymi startami. Poza tym na More Dream pojdzie nie dżokej, a uczeń Ebbe Verhestraeten, co ma jednak także swój plus – wagę zaledwie 53 kg, gdy najgroźniejsi rywale poniosą 58 kg.

  Ojcem More Dreama jest francuski derbista z 2016 roku Almanzor (Wootton Bassett – Darkova po Marias Mon), którego potomstwo zadebiutowało na torach w 2021 roku. Almanzor w sezonie 2023 kryje po 25 tysięcy euro (startował po 35 tysięcy, w sezonie 2022 było to 30 tys.) w macierzystej stadninie, renomowanej Haras d’Etreham, w której została też wyhodowana jego córka Saanen, trzecia w Derby 2023 na Służewcu. W tym roku na październikowej aukcji roczniaków w Deauville zostało kupionych do Polski kilka koni po Almanzorze, więc będziemy im się z ciekawością przyglądać w sezonie 2024.

  Dotychczas 22 konie po Almanzorze osiągnęło rating od 100 funtów wzwyż, z tego pięć od 110 do 117. Najlepsze dwa konie urodziły się po nim w Australii i Nowej Zelandii – Manzoice i Virtuous Circle (117 i 115 funtów). W Europie najlepsze były Castle Way (wygrał dla Godolphin Listed i G3, był drugi w Great Volitigeur Stakes G2) i Lassaut (wygrał Listed w Deauville, drugi w Prix Niel G2) – po 113 funtów.

  W mojej ocenie z największymi szansami na zwycięstwo (kurs około 7:1) pobiegnie z nr 4 ciekawy pochodzeniowo Chartwell (Churchill – Sidewalk po New Approach). Ma on niezwykle bliski – i na razie rzadki – inbred (2×3) na najlepszego reproduktora XXI wieku w Europie – Galileo (niestety, już nie żyje, pod koniec kariery cena stanówki nim wynosiła 500 tysięcy euro). Inbred, czyli powtórzenie ze strony matki i ojca tego samego konia w rodowodzie. Ojciec Chartwella Churchill jest bowiem synem Galileo, podobnie jak dziadek ze strony matki, angielski derbista New Approach.

  Galileo. Fot. Coolmore

  Podobny inbred 3×2 – ale na Sadlers Wellsa, czyli ojca Galileo – znakomicie wypalił u fenomenalnej klaczy Enable (Nathaniel – Concentric po Sadler’s Wells) na 19 startów wygrała 15 wyścigów (w tym jedenaście G1!) i ponad 10 mln funtów (rating 129). Dwa razy triumfowała w Nagrodzie Łuku Triumfalnego, trzy razy w King George and Queen Elizabeth, dwa razy w Yorkshire Oaks, wygrała też Epsom Oaks, Irish Oaks, Breeders Cup Turf i Eclipse Stakes. Próbowała – jako pierwszy koń w historii – zwyciężyć w tym wyścigu trzeci raz, jednak w 2019 roku zajęła drugie miejsce, niespodziewanie pokonana przez niemieckiego Waldgeista. W roku 2020 była w Łuku szósta.

  Chartwell – który pochodzi z tej samej rodziny 1-k co niepokonany w czternastu startach Frankel – biegał dotychczas tylko raz i zajął trzecie miejsce we wspomnianym wyścigu dla debiutantów 3 grudnia w Deauville. Stracił trzy długości do zwycięskiego Ribble Vibe, ale ograł o 4 długości właśnie Mia Grande, syna Inns of Courta. Jechał na nim wówczas Ronan Thomas i dziś będzie podobnie.

  Chartwell jest synem ogiera Churchill, podobnie jak Blue Rose Cen, która wygrała w tym roku dwa klasyki – Poule d’Essai des Pouliches G1 na 1600 metrów, czyli francuski odpowiednik 1000 Guineas Stakes (w Polsce jest to Nagroda Wiosenna) oraz Prix Diane (Oaks). Syn Churchilla Vadeni wygrał w ubiegłym roku francuskie Derby aż o 5 długości, a jesienią był drugi w Nagrodzie Łuku Triumfalnego.

  Churchill w treningu Aidana O’Briena na 13 startów wygrał dla Coolmore 7 wyścigów i 1,392 mln funtów. Był championem dwulatków 2016 na Wyspach Brytyjskich. W sezonie 2017 Churchill wygrał dwa klasyki 2000 Guineas na 1600 m – w Anglii i Irlandii. W tym roku krył klacze w Coolmore po 30 tysięcy euro i taka też będzie cena w 2024 roku. W ostatnich dwóch sezonach czołową klaczą na Służewcu była córka Churchilla – Migliore Speranza.

  Ze względu choćby na doświadczenie trzeba w tym wyścigu uważać na konia z nr 8 (kurs 13:1) Calon Lan (Seabhac – Patrona Ciana po Falco), który startował już 5 razy i wygrał jeden wyścig (konie ze zwycięstwami w reclamerach są dopuszczone we Francji do niektórych gonitw maiden) – 4 listopada właśnie w Deauville i na 1900 m. Ostatnio był czwarty w Chantilly w conditions klasy drugiej, też na 1900 m.

  W totalizatorze wyżej jednak stoją szanse (kurs 7:1) z nr 7 niemieckiego ogiera Brady (Brametot – Baila Morena po Samum), który w debiucie 22 listopada był szósty w Lyonie w maiden na 1800 m. Wśród podliczanych koni (kurs 11:1) jest też z nr 16 debiutujący Elton (Attendu – Silver Frame po Quest For Fame), którego trenuje siostra Christophera – Victoria Head, będzie więc też rodzinny pojedynek. W siodle Eltona świetnie znany z dobrych występów na Służewcu Ludovic Boisseau.

  Podejrzanie niskie notowania (10:1) ma koń z nr 11 Hudson (Intello – Armoricaine po Kendargent) z bardzo mocnej stajni braci Wertheimerów, miliarderów zarządzających marką Chanel. Trenowany przez Christophe’a Ferlanda Hudson w debiucie 25 listopada w Fontainebleau zajął pod Maximem Guyonem piąte miejsce (w stawce aż szesnastu koni) w gonitwie dla debiutantów na 1800 m. Dziś pojedzie na nim Enzo Corallo. Ta para może zaskoczyć faworytów.

  Synteza typów w mediach: 4-12-8-16

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Harmonogram bonusów w grudniu w Traf Online:
  29 grudnia: 30,00 zł
  30 grudnia: 200,00 zł
  31 grudnia: od godz. 10 do 14 specjalne podwyższone pule

  Na zdjęciu tytułowym Zen Spirit wygrywa Nagrodę Ministra Rolnictwa na Służewcu. Fot. Monika Metza

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły