More

  Atrakcyjne kumulacje we Francji na rozpoczęcie roku

  Program Trafonline.pl otwierający rok 2024 zapowiada się bardzo atrakcyjnie. To wszystko za sprawą kumulacji, jakie przeszły z ostatniej gonitwy ubiegłego roku. Dzień rozpoczniemy o 13:55 gonitwą płotową w Pau. Wyjściowa pula dwójki w tym wyścigu przekracza 1600 zł, w tripli jest blisko 2500 zł, a jest też kumulacja w zakładzie zwyczajnym i przekroczona pula gwarantowana w jedynej dzisiaj czwórce. Do tego dochodzi kumulacja w kwincie (gonitwy 3-7, od 14.30), w której wyjściowa pula wynosi 3855 zł.

  Tor w Pau będzie dzisiaj jedynym hipodromem z gonitwami rozgrywanymi galopem (skokowe i płaskie). Pozostałe dwa: Cagnes-Sur-Mer i Vincennes będą gościły kłusaki.

  Do omówienia wybraliśmy oczywiście wyścig ze wspomnianymi na wstępie kumulacjami – Prix Equidia (13:55).

  Po wycofaniu konia nr 10 – Imoun Jersey w gonitwie zostało 15 uczestników.

  Faworytem francuskiej Equidii jest Inside Montlioux (15), który co prawda nie imponował formą w ostatnich startach, ale podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem, gdy właśnie w Pau odniósł dwie wygrane w gonitwach bliźniaczych do dzisiejszej. Zarówno francuscy eksperci, jak i trener Erwan Grall podkreślają, że ten koń znakomicie czuje się w Pau i trzeba się z nim liczyć. Warunki gonitwy są sprzyjające (poniesie tylko 63,5 kg) dla tego niepokonanego na torze w Pau siedmiolatka.

  Drugi w prognozie Equidii – Garrick Harmony (1) poniesie aż 72 kg, ale za to przemawia za nim bardzo stabilna forma. W siedmiu dotychczasowych startach w gonitwach płotowych tylko raz wypadł z pierwszej trójki (w gonitwie rangi Listed), a trzykrotnie pierwszy mijał celownik. W siodle będzie miał doświadczonego Bertranda Lestrade’a. Co do minusów, to – oprócz wagi – trzeba też zwrócić uwagę na brak znajomości toru w Pau i ogólnie stosunkowo niewielkie doświadczenie.

  Trzeci w prognozie Equidii jest faworyt redakcji Le Parisien i Europe 1 – Gage de Reussite (3). Ten koń wydaje się bardziej wyważony niż jego wspomniani powyżej rywale. Poniesie dość wysoką wagę, ale równocześnie aż o 1,5 kg niższą od Garricks Harmony (1). Ma duże doświadczenie w gonitwach skokowych (zarówno płoty, jak i stiple) i jest w dobrej formie. Dżokej Gabin Meunier jest przekonany o jakości Gage de Reussite, przyznając mu pierwszą szansę.

  Kolejny wybór to urodzony w Irlandii Zurekin (5). Trenowany przez Louisę Carberry ośmiolatek ma bogatą karierę na „wewnętrznej bieżni”. Jego ostatni start w Quinte +, gdzie przegrał tylko z Garrickiem Harmony (1), pokazuje, że nadal może powalczyć w dużych handicapach. Różnica w wagach między Zurekinem a Garrickiem Harmony zmieniła się o 2 kg na korzyść tego pierwszego. Trenerka zaznacza, że tym razem pobiegnie na zupełnie innym torze niż Auteuil, co wprowadza dodatkową niewiadomą.

  Propozycję kombinacji Quinte + Equidia zamyka Invitem de Marque (12). To przyzwoicie radzący sobie półkrewek, którego największym plusem obecnie wydaje się stosunkowo niska waga. W ostatnim czasie spisywał się nieźle, ale zdecydowanie nie błyszczał. Wątpliwości co do tego konia mają najwyraźniej francuscy dziennikarze, którzy w „syntezie prasy” dali mu dopiero ósme miejsce.

  Jeżeli wspomnieliśmy już prognozy francuskich redakcji, to znajdują się tam dwa konie mniej liczone przez ekspertów Equidii: Moujik (2) i Hyjie (6).

  Trener Francois Nicolle bardzo pozytywnie wypowiada się o formie Moujika (2), który dobrze czuje się na torze w Pau. Jedyne co niepokoi niezwykle doświadczonego szkoleniowca do wysoka waga – 70,5 kg.

  Siedmioletnia Hyjie (6) w opinii dżokeja Thomasa Beauraina poniesie wagę adekwatną do jej poziomu, lubi tor w Pau i ma tu szansę na pokazanie się z dobrej strony.

  Podsumowanie i werdykt

  Najbardziej kompletnym koniem w tym towarzystwie jest w naszej opinii Gage de Reussite (3) i to jemu przyznamy rolę faworyta. Inside Montlioux (15) ma świetny bilans w Pau, ale patrząc na jego postawę w ostatnim czasie, to jednak jest typem dla lubiących ryzykować. Garrick Harmony (1) poniesie aż 72 kg, więc bardziej powinien się liczyć w walce o płatne lokaty, niż o wygraną. Dobrze wygląda Zurekin (5), nie można również lekceważyć reprezentującego topową stajnię Moujika (2), którego trener chyba dmucha na zimne, wspominając o stosunkowo wysokiej wadze.

  Prognoza Traf News: Gage de Reussite (3) – Zurekin (5) – Moujik (2) – Garrick Harmony (1)

  Witold Sudoł

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły