More

  Wysokie wypłaty w Traf Online w 2024 roku, Luka też rozbił bank, a sobota z francuskimi wyścigami na torach w Paryżu, Pau i Deauville

  Na początku 2024 roku w zakładach na francuskie wyścigi w Traf Online zanotowaliśmy kilka wysokich wypłat. W piątek zostały trafione dwie kwinty – po 2965 złotych każda. W czwartek jedyny gracz, który potrafił wytypować czwórkę, zainkasował 4411 zł. W sobotę kolejne okazje do wygranych. W ofercie Trafonline.pl jest 17 gonitw z Francji (pierwsza o 13.23, ostatnia o godz. 18.10) z trzech torów: Pau (gonitwy płaskie, płotowe i przeszkodowe), Deauville (gonitwy płaskie) oraz Paris-Vincennes (kłusaki). To będzie sobota pod znakiem czwórek. Zostało ich zaplanowanych aż sześć (harmonogram gonitw i zakładów na końcu tego artykułu) z wysokimi pulami gwarantowanymi – po 2477 złotych.

  W piątek kolejny skok na bank zrobił we Francji czeski trener Vaclav Luka. Trenowany przez niego – dla najpotężniejszego właściciela w stajni, spółki Leram – siedmioletni Ideal King wygrał w Deauville pod amazonką Delphine Santiago handicap divise z serii quinte+ z podwyższoną pulą nagród. Za pierwsze miejsce zarobił dla właściciela 26 500 euro plus 45 procent premii za to, że jest francuskiej hodowli (w przypadku dwulatków i trzylatków jest to aż 80 procent). W sumie spółka Leram zainkasowała za to zwycięstwo około 40 tysięcy euro, a więc jest to podobna kwota jak za wygraną w czeskim, czy polskim Derby.

  Szczególnie atrakcyjne we Francji są właśnie gonitwy z cyklu handicap divise, w których bardzo popularna jest gra piątka (quinte+). Ich pule nagród są niezwykłe w skali europejskiej, bo to tylko handicapy, ale rozgrywane cyklicznie przez cały rok. Są one bardzo wysoko dotowane, zwykle pula nagród wynosi w nich około 55 tysięcy euro, a więc na poziomie francuskich gonitw Listed, a G3, czy nawet G2 w Niemczech.

  Sobota na francuskich torach zapowiada się bardzo ciekawie. We Francji czuć już gorączkę przed słynną gonitwą dla kłusaków Prix d’Amerique, która w tym roku zostanie rozegrana 28 stycznia. W sobotę na torze Paris-Vincennes zostanie rozegranych 9 gonitw dla kłusaków, a najważniejsza z nich to Prix Maurice de Gheest G2 z pulą nagród aż 120 tysięcy euro.

  Atrakcyjne gonitwy dla folblutów zostaną w sobotę rozegrane w nadmorskim kurorcie Deauville, gdzie zimą konie ścigają się na piaskowo-syntetycznej nawierzchni PSF. O godzinie 17.52 w Deauville odbędzie się wyścig, w którym można obstawiać czwórkę z pulą gwarantowaną 2477 zł, wchodzący też w Traf Online w skład kwinty – Prix de la Seulette, handicap divise klasy trzeciej dla czterolatków na dystansie 1300 metrów (pula nagród 21 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 15 koni.

  Najwyżej sklasyfikowane w handicapie są oczywiście konie z numerami od 1 do 5, a tym razem tak się składa, że one są najmocniej liczone we wstępnych prognozach ekspertów i kibiców. Bierze się to z tego, że większość z tych koni prezentowała w ostatnich startach wysoką formę, mają w siodłach dobrych i doświadczonych dżokejów, a poza tym wagi w tym wyścigu, nie dość, że w miarę wyrównane, to na sprinterskim dystansie nie odgrywają aż takiego znaczenia, jak choćby w wyścigach powyżej 2000 metrów i na grząskich torach. Cała piątka poniesie wagi od 59,5 do 60 kg.

  Wielu zwolenników będzie miał z nr 2 hiszpańskiej hodowli El Comandante (Lightning Moon – Bidebieta po Caradak), na którym zobaczymy imponującego skutecznymi jazdami Theo Bachelota. El Comandante jako dwulatek i trzylatek biegał głównie na hiszpańskich torach w Madrycie i Sewilli (gdzie raz wygrał sprint na 1200 m), ale jesienią 2023 roku zaczął pojawiać się we Francji i 6 grudnia zwyciężył dość pewnie pod Valentinem Seguy właśnie w Deauville w handicapie na 1300 metrów. Czy w tych samych warunkach pójdzie za ciosem?

  El Comandante wygrywa w Deauville. Fot. Equidia

  W swoim ostatnim starcie zwycięstwo odniósł także startujący dziś z nr 4 Crack City (Elusive City – Calia Grace po Della Francesca), którego właścicielem i trenerem jest Eric Bernhardt. Było to 16 grudnia w Deauville w handicapie na nieco dłuższym dystansie (1500 m). Wówczas dosiadał go Mickael Barzalona, tym razem pojedzie Fabrice Veron.

  Rodowodem w tej stawce wyróżnia się z nr 3 Le Rockeur (Siyouni – Night Music po Sea The Stars), dosiadany przez dobrze znanego polskim kibicom z występów na Służewcu Ludovica Boisseau. Ogier Le Rockeur późno zaczął karierę, bo dopiero w lipcu 2023 roku jako trzylatek. Biegał dotychczas pięć razy i wydaje się progresować. W trzech ostatnich startach w Deauville zajmował czwarte, trzecie i drugie miejsce, za każdym razem w handicapach właśnie na 1300 m. To poważny kandydat do zwycięstwa, dotąd raczej nie pokazał pełni swoich możliwości.

  Le Rockeur pochodzi z wybitnej odnogi rodziny 4-r. Idzie wprost od klaczy Catnip, a więc babki legendarnego, niepokonanego Nearco, którego wyhodował sam Federico Tesio. Z niej pochodzą też tuzy niemieckiej hodowli – Neckar i Nebos, a jej największą gwiazdą w ostatnich latach był Novellist (po Monsunie), który na 11 startów wygrał 9 razy, w tym cztery wyścigi G1, w niemieckim Derby był drugi.

  Jako czterolatek Novellist był najlepszym długodystansowym koniem w Europie, wygrał trzy wyścigi G1 na 2400 m – Wielką Nagrodę Baden Baden, Grand Prix Saint-Cloud i King George VI and Queen Elizabeth Stakes w rekordowym czasie. Po tym wyścigu został zakupiony na reproduktora do japońskiej Shadai Stallion za ponad 20 mln dolarów.

  Do walki o zwycięstwo spróbują włączyć się dwie klacze. Z nr 5 pobiegnie Shamya (Shalaa – Dommyah po Exceed and Excel), na której pojedzie Ioritz Mendizabal. Zaczęła biegać jako trzylatka i w pierwszych trzech startach zajmowała bardzo dalekie miejsca. Jednak w czwartym występie wygrała wyścig conditions w Niort na 1400 m, a dwa ostatnie występy na 1500 i 1300 m w Saint-Cloud i Deauville też były solidne – szóste i trzecie miejsce.

  Identyczny rating (28) i wagę (60 kg) jak El Comandante i Le Rockeur ma z nr 1 No Time (Shamalgan – Noble Agrippina po Manduro), na której pojedzie Stephane Pasquier. Ta klacz jest jednym z najbardziej doświadczonych koni w stawce. Biegała już 19 razy, wygrała jeden wyścig i ponad 50 tysięcy euro. Zwyciężyła w październiku 2023 roku w Nancy w handicapie na 1400 m.

  Z pozostałych koni przy typowaniu czwórki warto uwzględnić: z nr 7 wałacha Maddoc (Zelzal – Nantes po Night Shift), który niedawno był dwa razy drugi; z nr 8 klacz Harcouela, reprezentującą silną stajnię Gerarda Agustina-Normanda, z nr 9 Lady Lune (Shalaa – Divine Elusive po Elusive City), która ostatnio dwa razy zajmowała drugie miejsce, a także z nr 15 Belle d’Amour (Dabirsim – Lady Silvy po Bahamian Bounty), która pod uczniem Glenem Meurym poniesie najniższą wagę w stawce 52,5 kg.

  Synteza typów w mediach: 2-4-3-5

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym trenowany przez Vaclava Lukę Ideal King wygrywa w Deauville pod amazonką Delphine Santiago handicap divise z serii quinte+. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły