More

  Aż siedem czwórek w piątek w Traf Online, trenowany przez Polaków Mister Gan startuje w Deauville, Kahraman w Dubaju

  Piątek w Traf Online podczas transmisji z wyścigów we Francji będzie stał pod znakiem czwórek. Można je obstawiać w aż siedmiu gonitwach z gwarantowanymi pulami po 2044 i 1644 złote. Tym razem na starcie mała kumulacja jest tylko w pierwszej tripli, ale zapewne podwyższone pule pojawią się w ciągu dnia. W piątek w ofercie Trafonline.pl jest 13 gonitw z Francji (pierwsza o 14.35, ostatnia o godz. 18.23) z czterech torów: Deauville (gonitwy płaskie), Pau (gonitwy płaskie, płotowe i przeszkodowe) oraz Paris-Vincennes i Lyon La Soie (kłusaki).

  Od 2020 roku w słynnym ośrodku treningowym w Chantilly konie do wyścigów przygotowuje polskie małżeństwo – Alicja i Robert Karkosowie. W piątek 12 stycznia trenowany przez nich trzyletni Mister Gan (Invincible Army – Babbette po Cape Cross) w sesji wieczornej wystartuje o godzinie 20.50 w Deauville w Prix de la Gare de Pointe-Noire, wyścigu conditions na 1300 metrów (nawierzchnia PSF) dla trzylatków, które nie wygrały gonitwy.

  W stawce siedmiu koni Mister Gan, na którym pojedzie Theo Bachelot (lider klasyfikacji jeźdźców we Francji w sezonie 2023 – 5 zwycięstw, podobnie jak Sylvain Ruis), był rano czwartą grą (kurs 14:1). Zdecydowanym faworytem (2:1) jest z nr 2 Sabroso (Nathaniel – Sally For Me po Pour Moi). W siodle ubiegłoroczny czempion dżokejów we Francji Maxime Guyon.

  Theo Bachelot

  Należący do tureckiego biznesmena Fedaiego Kahramana Mister Gan 20 grudnia biegał w Deauville w Prix du Merlerault, podobnym wyścigu conditions na 1300 metrów dla koni, które nie wygrały gonitwy. Pod Thomasem Trullierem zajął czwarte miejsce.

  Mister Gan w 2023 roku, na aukcji Breeze Up, organizowanej przez Goffs, kosztował aż 60 tysięcy funtów. Wziął udział w pięciu wyścigach na brytyjskich torach, ale nie uzyskał dobrych wyników (jego rating to tylko 54 funty). Gdy został ponownie wystawiony na aukcję, tym razem Tattersalls, kosztował tylko 6,5 tysiąca euro. W swoim ostatnim wyścigu w Anglii, w Newcastle, trochę poprawił i zajął trzecie miejsce, jednak był to wyścig zaledwie klasy szóstej.

  Po tym wyścigu został zakupiony przez Kahramana i przeniesiony do treningu do Chantilly do stajni prowadzonej przez Polaków. W debiucie we Francji pokazał się z dobrej strony. 6 grudnia w Deauville zajął pod Trullierem czwarte miejsce (w stawce aż 14 koni) w gonitwie sprzedażowej na 1300 metrów, niewiele tracąc do trzech koni przed nim. W kolejnym starcie znów był czwarty.

  Najlepszym dotąd koniem Fedaiego Kahramana w treningu Karkosów był ogier nazwany od jego nazwiska – czteroletni obecnie Kahraman (Shamalgan – Teporis po Bachelor Duke). Kahraman (najwyższy rating we Francji 42) wcześniej biegał w stajni Bohumila Nedorostka w Hanowerze, gdzie na pierwszą rękę jeździł Szczepan Mazur. Pod polskim dżokejem Kahraman przebiegł dwa ostatnie wyścigi w Niemczech. Był krótko drugi w gonitwie z warunkami na 2400 metrów (12.05), a później (04.06) zajął ósme miejsce w Listed na 2200 metrów w Düsseldorfie.

  Już w treningu Polaków Kahraman 4 sierpnia w Clairefontaine wygrał w imponującym stylu gonitwę maiden na 2400 m pod Theo Bachelotem z przewagą aż 8,5 długości, prowadząc od startu do celownika. Po tak błyskotliwym zwycięstwie został kilkukrotnie wystawiony w gonitwach Pattern, ale tam było mu ciężko o czołowe lokaty, zwłaszcza, że nie sprzyjają mu miękkie tory. Na Longchamp (na dystansach 3000 m) był szósty w wyścigu rangi G3 i ósmy w G2, a później zajął dwa piąte miejsca w gonitwach Listed w Deauville i Lyonie (na 2500 i 2400 m).

  W piątek 12 stycznia Kahraman wystartuje pod Mickaelem Barzaloną (waga 60,5 kg) w Dubaju w handicapowym wyścigu The Palm Crown Presented by Nakheel dla czteroletnich i starszych koni na 2410 m na trawie (pula nagród 190 tysięcy miejscowych dolarów). W Dubaju Kahraman wystartuje w treningu Nicolasa Caullery’ego. Gdy turecki biznesmen zdecydował, że chciałby wysłać jednego swojego konia na zimowe wyścigi do Emiratów Arabskich, minął już oficjalny termin zgłoszeń i Alicja Karkosa nie mogła go zapisać do startu w wyścigu odbywającym się 12 stycznia.

  Otworzyła się natomiast furtka do startu, bo trener Caullery, po tym jak wcześniej zgłosił do wyścigów w Dubaju dwa konie, miał możliwość zgłoszenia jeszcze jednego w terminie dodatkowym. W ten sposób Kahraman może dziś biegać w Dubaju, gdzie prawdopodobnie wystartuje także w marcu w dniu Pucharu Świata. Później ma wrócić do Francji do treningu u Polaków.

  W piątek w Deauville zostanie rozegranych 8 wyścigów. Jedna z siedmiu czwórek w Traf Online będzie możliwa do zagrania o godzinie 18.23 w Prix de la Cite de la Mer. Jest to handicap divise klasy trzeciej dla czteroletnich koni na dystansie 1900 metrów (pula nagród 20 tysięcy euro, w tym połowa dla właściciela zwycięzcy). Wystartuje aż 16 koni z wagami od 54 do 60 kg.

  Sea Wings wygrał w karierze dwa wyścigi. Fot. Turfomania

  W porannych notowaniach faworytem (kurs 4:1) był z nr 8 dobry pochodzeniowo Sea Wings (Sea The Stars – Infallible po Pivotal), wyhodowany w renomowanej Cheveley Park Stud. Pojedzie na nim Theo Bachelot z wagą 58 kg. Sea Wings na 49 startów wygrał dwa wyścigi i 87 tysięcy euro. Jest w formie. Nieźle pokazał się już w swoim przedostatnim starcie 9 grudnia, zajmując pod Bachelotem w Chantilly w handicapie klasy czwartej trzecie miejsce. Ostatnio ten sam dżokej poprowadził go 30 grudnia do drugiego miejsca, też w Chantilly na 1900 m.

  Drugą grą (kurs około 8:1) w tym piątkowym handicapie w Deauville jest z nr 6 wyróżniającą się rodowodem i na razie stosunkowo mało sprawdzona (tylko 11 startów) pięcioletnia La Galopine (Make Believe – Almeria po Shamardal), która też biegała 30 grudnia w Chantilly i wygrała (po raz pierwszy w karierze) swój handicap klasy czwartej na 1900 metrów z wagą 58,5 kg. Jechał na niej wówczas uczeń Glen Meury, tym razem w siodle dżokej Augustin Madamet.

  Wśród koni liczonych na czołowe miejsca (kurs 10:1) jest też z nr 9 Polminhac (Literato – Gypsy Hollow po Dixieland Band), który 30 grudnia startował w Chantilly w handicapie, w którym Sea Wings był drugi. Zajął dziewiąte miejsce, tracąc do niego około 11 długości. Poprzednio jechał na nim młody Dorian Provost, a tym razem w siodle sam Maxime Guyon (58 kg).

  O miejsce w czwórce mogą się też postarać: z nr 3 pięcioletnia Kupala (Sea The Moon – Kilifia po Peintre Celebre) ze stajni Gerarda Augustin-Normanda, z nr 4 czteroletni Al Qadam (Al Wukair – One River po Stormy River), czy z nr 16 sześcioletni Bech River (Stormy River – Julia Bech po Lawman), na którym Arthur Mosse pojedzie z niską wagą 54 kg.

  Synteza typów w mediach: 10-8-3-4-9

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Kahraman 4 sierpnia w Clairefontaine wygrał w treningu Karkosów w imponującym stylu gonitwę maiden pod Theo Bachelotem z przewagą aż 8,5 długości. Dziś pobiegnie w Dubaju. Fot. Osarus

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły