More

  Tydzień we Francji pod znakiem gonitw na torach Paris-Vincennes i Cagnes-sur-Mer. Brat po mieczu Lagerthy Rhyme sprosta roli faworyta?

  Miłośnicy kłusaków we Francji i nie tylko odliczają już dni do słynnej Prix d’Amerique, która zostanie rozegrana na paryskim torze Vincennes 28 stycznia. Już w najbliższą niedzielę specjaliści od monte (kłus w siodle) będą rywalizowali o 700 tysięcy euro w nieoficjalnych mistrzostwach świata w tej konkurencji – Prix de Cornulier. W czwartek 18 stycznia również będziemy w Traf Online emocjonować się gonitwami kłusaków z toru Paris-Vincennes, a także kolejnymi gonitwami płaskimi dla folblutów w kurorcie Cagnes-sur-Mer na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji. Dziś wyścigi płaskie także w innej nadmorskiej miejscowości – Pornichet w zachodniej Francji nad Oceanem Atlantyckim.

  Transmisję z czwartkowych wyścigów we Francji rozpoczynamy o godzinie 13.55 właśnie wyścigiem w Paryżu dla kłusaków, w którym można obstawiać czwórkę z pulą gwarantowaną 2555 zł (kolejne czwórki z toru Vincennes o godz. 16.53 i 18.03). W czwartek w ofercie Trafonline.pl jest 16 gonitw (ostatnia o 18.22) z trzech wymienionych francuskich torów. W pierwszej gonitwie jest skumulowana pula w trójce, podwyższona jest także wyjściowa pula pierwszej tripli. W czwartek można typować dwie kwinty (gonitwy nr 7-11 i 12-16) z pulami gwarantowanymi 1555 złotych.

  W skład pierwszej tripli wchodzi gonitwa Prix de Caille, która zostanie rozegrana w Cagnes-sur-Mer o godzinie 14.12. Jest to wyścig sprzedażowy klasy czwartej na 2000 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 16 tysięcy euro (połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 11 koni, które zostały wystawione z cenami 15 i 20 tysięcy euro.

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 3,5:1) był z nr 5 sześcioletni Ethion (Gutaifan – Sakarya po Duke of Marmalade), na którym Marie Velon pojedzie z dość korzystną wagą 57 kg. Ethion biegał w karierze 38 razy, wygrał 7 wyścigów i 91 tysięcy euro. Biega w kratkę, bo we wrześniu w Vichy był czternasty, po czym po jedenastu dniach wygrał gonitwę w Lyonie, by w następnych startach na tym torze zająć dwunaste i dziesiąte miejsce, ale 12 grudnia w Chantilly znów „stanął na chód”, był drugi w reclamerze klasy czwartej na 1900 metrów, właśnie pod Marie Velon.

  Ethion wygrywa wyścig na torze Lyon La Soie

  Ojcem Ethiona jest sprinter Gutaifan (poprzez swego znakomitego ojca Dark Angela, jest wnukiem Acclamation), po którym w Polsce bardzo dobrze biegała siwa Lagertha Rhyme, a później wygrała 7 gonitw w Arabii Saudyjskiej (ostatnią 7 grudnia 2023) i wystartowała w najwyżej dotowanym wyścigu na świecie Saudi Cup 2023 (pula nagród 20 mln dolarów), zajmując płatne dziesiąte miejsce. Sześcioletnia już Lagertha Rhyme niedawno (12 stycznia) znów startowała w Arabii Saudyjskiej w wyścigi lokalnej klasy G2 na 2000 m, ale zajęła dopiero szesnaste miejsce na 18 koni.

  W Polsce na 10 startów wygrała w sezonach 2020-2021 cztery wyścigi i 141 600 złotych. Trzy razy startowała jako trzylatka we Francji w gonitwach Listed dla klaczy na dystansach 1400-1600 m i wypadła w nich dobrze, choć zabrakło jej trochę szczęścia, była bardzo blisko statusu black type. Dwa razy zajmowała szóste miejsce i raz piąte. Otrzymała w Racing Post rating 99 funtów.

  Jako dwulatka w treningu Macieja Kacprzyka siwa klacz na 6 startów na Służewcu trzy razy wygrała (II grupa, Skarba i Efforty) była druga w debiucie i Nagrodzie Dakoty oraz trzecia w Ministra Rolnictwa, gdzie nieznacznie przegrała z Power Barbarianem i Anatorem. Jako jedyna potrafiła pokonać Power Barbariana, gdy był dwulatkiem, zrobiła to w Nagrodzie Skarba (o dwie długości).

  Lagertha Rhyme wygrywa wyścig w Arabii Saudyjskiej

  Jako trzylatka Lagertha Rhyme wygrała Nagrodę Pink Pearla na dystansie 1800 m, była też druga w nagrodach Wiosennej i Mosznej (1600 m) oraz trzecia w Westminster Freundschaftspreis. Po sezonie 2021 została sprzedana na aukcji Arqany za 41 tysięcy euro kupcom z Arabii Saudyjskiej.

  Poza Lagerthą Rhyme w Polsce biegało jeszcze siedem innych koni po Gutaifanie, ale żaden nie dotarł do ścisłej czołówki. Pięć gonitw w niskich grupach wygrał Betfan, trzy Limlight, jedną Cosmic Gift, bez wygranej biegały Zaknafein, Caro Grigio, Izzy Bizzy i Gonzo.

  Gutaifan był wysokiej klasy sprinterem, biegał na dystansach 1000-1200 m, wygrał 4 wyścigi na 7 startów, w tym gonitwy G2 Prix Robert Papin i Flying Childers Stakes i był drugi w Prix Morny G1. Jego najwyższy rating na torze to 114. Z jego potomków dwa konie przekroczyły 114 funtów – Fev Rover (118) i Popmaster (115). W sezonie 2024 Gutaifan będzie krył we Francji w Haras des Faunes po 3500 euro.

  Do głównych rywali Ethiona w czwartkowym wyścigu w Cagnes-sur-Mer jest zaliczana z nr 1 sześcioletnia Muelheimer Perle (Pearl Secret – Breda Castle po Dutch Art), która w siodle także będzie miała amazonkę z ulgą wagi – Coralie Pacaut (57,5 kg). Na 21 startów Muelheimer Perle wygrała 4 wyścigi, ale wszystkie w ubiegłym roku jako pięciolatka. Ten sezon zaczęła od szóstego miejsca 4 stycznia w Marsylii w handicapie klasy trzeciej na 2000 m, ale tam niosła aż 61,5 kg. Dziś będzie jej znacznie łatwiej galopować.

  Coralie Pacaut wyróżnia się nie tylko jazdą, ale i urodą. Na zdjęciu z czołowym francuskim dżokejem Theo Bachelotem. Oboje urodzili się 22 września.

  To dość wyrównany i trudny do typowania wyścig. Wśród koni, które mogą powalczyć o zwycięstwo wymieniane są także: z nr 4 jedyny koń o statusie black type w tej stawce Lepti Prinsadi (Prince Gibraltar – Miss Lady po Lawman), z nr 6 niemiecki Woody Wood (Maxios – Waldtraut po Oasis Dream), który ostatnio wygrał wyścig, z nr 7 często zajmujący wysokie płatne miejsca Geopolitic (Mehmas – Nina Bonita po Danehill Dancer), z nr 8 będący w formie Lord of the Alps (Lord of England – Adalawa po Barathea), czy z nr 9 doświadczony Shanakill (Hunter’s Light – Shanakilla po Shanakill).

  Synteza typów w mediach: 1-8-5-7

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Lagertha Rhyme wygrywa wyścig na Służewcu

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły