Miłośnicy kłusaków we Francji i nie tylko odliczają już dni do słynnej Prix d’Amerique, która zostanie rozegrana na paryskim torze Vincennes 28 stycznia. Już w najbliższą niedzielę specjaliści od monte (kłus w siodle) będą rywalizowali o 700 tysięcy euro w nieoficjalnych mistrzostwach świata w tej konkurencji – Prix de Cornulier. W czwartek 18 stycznia również będziemy w Traf Online emocjonować się gonitwami kłusaków z toru Paris-Vincennes, a także kolejnymi gonitwami płaskimi dla folblutów w kurorcie Cagnes-sur-Mer na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji. Dziś wyścigi płaskie także w innej nadmorskiej miejscowości – Pornichet w zachodniej Francji nad Oceanem Atlantyckim.
Transmisję z czwartkowych wyścigów we Francji rozpoczynamy o godzinie 13.55 właśnie wyścigiem w Paryżu dla kłusaków, w którym można obstawiać czwórkę z pulą gwarantowaną 2555 zł (kolejne czwórki z toru Vincennes o godz. 16.53 i 18.03). W czwartek w ofercie Trafonline.pl jest 16 gonitw (ostatnia o 18.22) z trzech wymienionych francuskich torów. W pierwszej gonitwie jest skumulowana pula w trójce, podwyższona jest także wyjściowa pula pierwszej tripli. W czwartek można typować dwie kwinty (gonitwy nr 7-11 i 12-16) z pulami gwarantowanymi 1555 złotych.
W skład pierwszej tripli wchodzi gonitwa Prix de Caille, która zostanie rozegrana w Cagnes-sur-Mer o godzinie 14.12. Jest to wyścig sprzedażowy klasy czwartej na 2000 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 16 tysięcy euro (połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 11 koni, które zostały wystawione z cenami 15 i 20 tysięcy euro.
W porannych notowaniach faworytem (kurs około 3,5:1) był z nr 5 sześcioletni Ethion (Gutaifan – Sakarya po Duke of Marmalade), na którym Marie Velon pojedzie z dość korzystną wagą 57 kg. Ethion biegał w karierze 38 razy, wygrał 7 wyścigów i 91 tysięcy euro. Biega w kratkę, bo we wrześniu w Vichy był czternasty, po czym po jedenastu dniach wygrał gonitwę w Lyonie, by w następnych startach na tym torze zająć dwunaste i dziesiąte miejsce, ale 12 grudnia w Chantilly znów „stanął na chód”, był drugi w reclamerze klasy czwartej na 1900 metrów, właśnie pod Marie Velon.
Ojcem Ethiona jest sprinter Gutaifan (poprzez swego znakomitego ojca Dark Angela, jest wnukiem Acclamation), po którym w Polsce bardzo dobrze biegała siwa Lagertha Rhyme, a później wygrała 7 gonitw w Arabii Saudyjskiej (ostatnią 7 grudnia 2023) i wystartowała w najwyżej dotowanym wyścigu na świecie Saudi Cup 2023 (pula nagród 20 mln dolarów), zajmując płatne dziesiąte miejsce. Sześcioletnia już Lagertha Rhyme niedawno (12 stycznia) znów startowała w Arabii Saudyjskiej w wyścigi lokalnej klasy G2 na 2000 m, ale zajęła dopiero szesnaste miejsce na 18 koni.
W Polsce na 10 startów wygrała w sezonach 2020-2021 cztery wyścigi i 141 600 złotych. Trzy razy startowała jako trzylatka we Francji w gonitwach Listed dla klaczy na dystansach 1400-1600 m i wypadła w nich dobrze, choć zabrakło jej trochę szczęścia, była bardzo blisko statusu black type. Dwa razy zajmowała szóste miejsce i raz piąte. Otrzymała w Racing Post rating 99 funtów.
Jako dwulatka w treningu Macieja Kacprzyka siwa klacz na 6 startów na Służewcu trzy razy wygrała (II grupa, Skarba i Efforty) była druga w debiucie i Nagrodzie Dakoty oraz trzecia w Ministra Rolnictwa, gdzie nieznacznie przegrała z Power Barbarianem i Anatorem. Jako jedyna potrafiła pokonać Power Barbariana, gdy był dwulatkiem, zrobiła to w Nagrodzie Skarba (o dwie długości).
Jako trzylatka Lagertha Rhyme wygrała Nagrodę Pink Pearla na dystansie 1800 m, była też druga w nagrodach Wiosennej i Mosznej (1600 m) oraz trzecia w Westminster Freundschaftspreis. Po sezonie 2021 została sprzedana na aukcji Arqany za 41 tysięcy euro kupcom z Arabii Saudyjskiej.
Poza Lagerthą Rhyme w Polsce biegało jeszcze siedem innych koni po Gutaifanie, ale żaden nie dotarł do ścisłej czołówki. Pięć gonitw w niskich grupach wygrał Betfan, trzy Limlight, jedną Cosmic Gift, bez wygranej biegały Zaknafein, Caro Grigio, Izzy Bizzy i Gonzo.
Gutaifan był wysokiej klasy sprinterem, biegał na dystansach 1000-1200 m, wygrał 4 wyścigi na 7 startów, w tym gonitwy G2 Prix Robert Papin i Flying Childers Stakes i był drugi w Prix Morny G1. Jego najwyższy rating na torze to 114. Z jego potomków dwa konie przekroczyły 114 funtów – Fev Rover (118) i Popmaster (115). W sezonie 2024 Gutaifan będzie krył we Francji w Haras des Faunes po 3500 euro.
Do głównych rywali Ethiona w czwartkowym wyścigu w Cagnes-sur-Mer jest zaliczana z nr 1 sześcioletnia Muelheimer Perle (Pearl Secret – Breda Castle po Dutch Art), która w siodle także będzie miała amazonkę z ulgą wagi – Coralie Pacaut (57,5 kg). Na 21 startów Muelheimer Perle wygrała 4 wyścigi, ale wszystkie w ubiegłym roku jako pięciolatka. Ten sezon zaczęła od szóstego miejsca 4 stycznia w Marsylii w handicapie klasy trzeciej na 2000 m, ale tam niosła aż 61,5 kg. Dziś będzie jej znacznie łatwiej galopować.
To dość wyrównany i trudny do typowania wyścig. Wśród koni, które mogą powalczyć o zwycięstwo wymieniane są także: z nr 4 jedyny koń o statusie black type w tej stawce Lepti Prinsadi (Prince Gibraltar – Miss Lady po Lawman), z nr 6 niemiecki Woody Wood (Maxios – Waldtraut po Oasis Dream), który ostatnio wygrał wyścig, z nr 7 często zajmujący wysokie płatne miejsca Geopolitic (Mehmas – Nina Bonita po Danehill Dancer), z nr 8 będący w formie Lord of the Alps (Lord of England – Adalawa po Barathea), czy z nr 9 doświadczony Shanakill (Hunter’s Light – Shanakilla po Shanakill).
Synteza typów w mediach: 1-8-5-7
Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl
RZ
Na zdjęciu tytułowym Lagertha Rhyme wygrywa wyścig na Służewcu