More

  Almanzor kontra jego ojciec Wootton Bassett, kumulacja w tripli i aż pięć czwórek z wysokimi pulami, czyli francuska sobota w Traf Online

  Już w najbliższą niedzielę we Francji na torze Paris-Vincennes wielki wyścig dla kłusaków – specjaliści od monte (kłus w siodle) będą rywalizowali o 700 tysięcy euro w nieoficjalnych mistrzostwach świata w tej konkurencji: Prix de Cornulier. W sobotę 20 stycznia również będziemy w Traf Online emocjonować się dziewięcioma ciekawymi gonitwami kłusaków z toru Paris-Vincennes, a także kolejnymi wyścigami dla koni pełnej krwi angielskiej w kurorcie Cagnes-sur-Mer nad Morzem Śródziemnym. Podczas sobotniej transmisji z Francji można obstawiać aż pięć czwórek z wysokimi pulami gwarantowanymi 2777 zł. Już od pierwszej gonitwy mamy kumulację w tripli. Można też typować dwie kwinty (gonitwy nr 5-9 i 10-14) z pulami gwarantowanymi 1777 złotych. W sobotę w ofercie Trafonline.pl jest 15 gonitw (pierwsza o godz. 13.58, ostatnia o 18.10) z dwóch wymienionych torów i Lyon La Soie (kłusaki).

  W piątek w gonitwie Prix Saint-James w Deauville dla czterolatków (z pulą nagród 18 tysięcy euro) na dystansie 1500 metrów trzecie miejsce zajął trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów dla polskiej właścicielki Marty Kubickiej wałach Presomption (Lawman – Remake po Dansili). Thomas Trullier przy wyjściu na prostą był na nim na ostatnim miejscu, koń pięknie finiszował, niewiele stracił do zwycięzcy i gdyby był prowadzony bardziej ofensywnie, mógł ten wyścig wygrać. To był jego drugi start w karierze, w debiucie był piąty.

  Jak wyjaśnił Robert Karkosa – na razie jest plan, by czteroletni Presomption (jego współwłaścicielami oprócz Marty Kubickiej są też Ecurie High Heels Racing i Alicja Karkosa) miał spokojne wejście w karierę, nie był zbyt mocno wyjeźdżany. To szybki koń, który powinien progresować i postarać się w przyszłości o dobre wyniki w wysoko dotowanych handicapach quinte+ (pula nagród powyżej 50 tysięcy euro plus premie).

  Suleyman wygrywa 19 stycznia gonitwę w Deauville, trenowany przez Polaków Presomption (nr 2) zajmuje trzecie miejsce. Fot. Geny

  W skład pierwszej sobotniej tripli wchodzi gonitwa Prix de Grimaud, która zostanie rozegrana w Cagnes-sur-Mer o godzinie 14.15. Jest to wyścig conditions maiden na 2150 metrów dla trzylatków, które nie wygrały gonitwy (pula nagród 23 tysiące euro, w tym połowa dla zwycięzcy, 80 procent premii dla koni francuskiej hodowli). Wystartuje 10 koni.

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 3:1) był z nr 8 ciekawy pochodzeniowo Trefle Volant (Almanzor – James Bond Girl po Giant’s Causeway), trenowany przez utytułowanego Jeana-Claude’a Rougeta. W siodle znakomity włoski dżokej Cristian Demuro. Czy syn „Dziewczyny Bonda” straci wyścigowe dziewictwo w dzisiejszej gonitwie maiden? Biegał dotąd dwa razy, powinien progresować. 20 września 2023 roku był pod Demuro w debiucie piąty w Chantilly na milę, a miesiąc później zajął drugie miejsce w Le Mans w gonitwie maiden na 1950 metrów.

  Ojcem Trefle Volanta jest francuski derbista z 2016 roku Almanzor (Wootton Bassett – Darkova po Marias Mon), którego potomstwo zadebiutowało na torach w 2021 roku. Almanzor w sezonie 2024 kryje już tylko po 10 tysięcy euro (startował po 35 tysięcy, w sezonie 2022 było to 30 tys., a rok temu 25) w macierzystej stadninie, renomowanej Haras d’Etreham, w której została też wyhodowana jego córka Saanen, trzecia w Derby 2023 na Służewcu. W tym roku na październikowej aukcji roczniaków w Deauville zostało kupionych do Polski kilka koni po Almanzorze, więc będziemy im się z ciekawością przyglądać w sezonie 2024.

  Dotychczas 22 konie po Almanzorze osiągnęły rating od 100 funtów wzwyż, z tego pięć od 110 do 117. Najlepsze dwa konie urodziły się po nim w Australii i Nowej Zelandii – Manzoice i Virtuous Circle (117 i 115 funtów). W Europie najlepsze były Castle Way (wygrał dla Godolphin Listed i G3, był drugi w Great Volitigeur Stakes G2) i Lassaut (wygrał Listed w Deauville, drugi w Prix Niel G2) – po 113 funtów.

  W drugiej kolejności w tym sobotnim wyścigu maiden na Lazurowym Wybrzeżu jest liczony (kurs około 5:1) z nr 2 mający bardzo szybki rodowód Sail On (No Nay Never – Osaila po Danehill Dancer), na którym pojedzie Augustin Madamet. Wyhodowany przez Al Shaqab Racing Sail On jako dwulatek biegał dwa razy i dwa razy był drugi. W debiucie 6 października na torze Lyon La Soie na 1800 m, a 2 listopada na torze Lyon Parilly w maiden na 2000 m.

  Ojciec Sail On – No Nay Never (Scat Daddy – Cat’s Eye Witness po Elusive Quality) stacjonuje w stadninie Coolmore, jest uważany za jednego z najlepszych reproduktorów w Europie pod kątem przekazywania potomstwu szybkości i wczesności dojrzewania. Biegał tylko 6 razy, trzykrotnie w wieku dwóch lat i trzy razy w kolejnym sezonie. Jako dwulatek był niepokonany.

  No Nay Never. Fot. Coolmore

  Zaczął od pewnego zwycięstwa w Keeneland (USA) na dystansie 900 metrów. Później bez większego problemu wygrał też Norfolk Stakes w Ascot (G2) na kilometr, a domknął sezon, pewnie wygrywając Darley Prix Morny (G1) w Deauville na 1200 m. Jako trzylatek startował tylko w Stanach Zjednoczonych. Był drugi w wyścigu G2, wygrał G3 i zakończył karierę po zajęciu drugiego miejsca w Breeders Cup Turf Sprint na 1300 metrów, gdzie o pół długości ograł go Bobby’s Kitten.

  Na początku stanówka nim kosztowała 20 tysięcy euro. W tych granicach utrzymywała się przez 4 lata, ale w roku 2019 wzrosła do 100 tysięcy euro. W roku 2023 kosztowała już 175 tysięcy euro. W sezonie 2024 będzie trochę taniej, za krycie ogierem No Nay Never trzeba będzie zapłacić „tylko” 150 tysięcy euro.

  Do tej pory No Nay Never dał pięć koni z ratingiem od 120 funtów wzwyż. Wśród nich znajduje się Ten Sovereigns – kolejny niepokonany dwulatek, także kryjący obecnie w stadninie Coolmore. Obok niego warto także wyróżnić Alcohol Free, która w ostatnich latach była czołową europejską klaczą, wygrała między innymi Sussex Stakes (G1). W grudniu zeszłego roku została sprzedana za 5,4 miliona gwinei na December Tattersalls Sale. W sezonie 2022 championem dwulatków na Wyspach Brytyjskich był Little Big Bear po No Nay Never.

  Sail On został sprzedany, natomiast katarska stajnia Al Shaqab Racing w swoich barwach wystawia w sobotę z nr 1 (kurs 10:1) ogiera Safwan (Wootton Bassett – Al Mayhola po Sea The Stars), również mającego rodowód, który daje nadzieję na starty w wyższej rangi gonitwach. Trenowany przez Eda Monforta Safwan jako dwulatek biegał tylko raz – 12 sierpnia w Deauville zajął pod Christophem Soumillonem czwarte miejsce w gonitwie dla debiutantów. Dziś pojedzie na nim Simon Planque. Będzie to poniekąd pojedynek ojca z synem, bo Safwan jest po ogierze Wootton Bassett, a Trefle Volant po jego synu Almanzorze.

  Wootton Bassett (Iffraaj – Balladonia po Primo Dominie) na 9 startów wygrał 5 wyścigów i 541 tysięcy funtów. Był niepobitym dwulatkiem – 5 zwycięstw na 5 startów, ale zawiódł jako trzylatek. We Francji wygrał o 2,5 długości Grand Criterium (Prix Jean-Luc Lagardere) G1 na 1400 m. Wootton Bassett – po tym, jak został championem reproduktorów we Francji – trafił do Irlandii do słynnej stadniny Coolmore, krył w ubiegłym roku klacze po 150 tysięcy euro, a w tym sezonie stanówka skoczyła do 200 tysięcy.

  Wootton Bassett

  Najlepszym koniem po ogierze Wootton Bassett był dotąd właśnie Almanzor, który na 11 startów wygrał 8 wyścigów, był championem trzylatków w Europie, wygrał trzy gonitwy G1 – francuskie Derby oraz Champion Stakes w Anglii i Irlandii. W tym roku sensacyjne drugie miejsce w angielskim Derby zajął syn Wootton Bassetta – King of Steel, który podczas Royal Ascot wygrał w dobrym stylu King Edward VII Stakes G2 na 2400 m, a w październiku Champion Stakes G1 na 2000 m pod Lanfranco Dettorim. We Wrocławiu w stajni Sławomira Pegzy trenuje pod okiem Marleny Stanisławskiej klacz Serines po Holy Roman Emperor (kupiona za 15 tysięcy euro), której matka jest babką ogiera King of Steel. Serines w debiucie jako dwulatka wygrała wyścig na Partynicach.

  Również jeden start ma na koncie ogier z nr 9 (kurs około 7:1) Believer (Make Believe – Bravaya po Mastercratsman), trenowany przez Włocha Gianlucę Bietoliniego. W siodle Jerome Moutard, który w sezonie 2023 zajął siódme miejsce w polskim Derby na trenowanej w Chantilly przez Karkosów klaczy Lavender Beauty. Believer był drugi 25 listopada pod Moutardem w gonitwie dla debiutantów na 1800 metrów w Fontainebleau.

  Synteza typów w mediach: 8-1-4-2-9

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Almanzor wygrywa francuskie Derby 2016 przed Zarakiem. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły