More

  Zatwierdzony plan gonitw na 2024 rok – 20 kwietnia rusza sezon na Służewcu, dzień później na Partynicach

  W sezonie 2024 na Służewcu zostanie rozegranych 46 dni wyścigowych, podobnie jak w roku poprzednim. Początek wyścigów w Warszawie w sobotę 20 kwietnia, zakończenie sezonu w niedzielę 17 listopada. Pierwszy dzień wyścigowy na wrocławskich Partynicach zostanie rozegrany w niedzielę 21 kwietnia, ostatni 11 listopada (pełne plany gonitw zamieszczone zostały na końcu tego tekstu). Poza jednym dniem (19 maja) wyścigi w Warszawie i we Wrocławiu nie będą się pokrywać datami. Podstawowa pula nagród na Służewcu jest podobna jak w ubiegłym roku – 8,217 mln złotych, na Partynicach przewidziano około dwóch milionów złotych. Na Służewcu będą też dodatkowe premie od partnera sezonu 2024 – firmy Westminster i innych sponsorów. Polski Klub Wyścigów Konnych zakłada wsparcie na poziomie około 1,5 miliona złotych na premie dla krajowych hodowców i właścicieli koni polskiej hodowli. Dodatkowa pula nagród prawdopodobnie pojawi się na specjalny cykl „gonitw programowych” dla koni arabskich, finansowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ale umowa w tej kwestii nie została jeszcze podpisana. Łączna pula nagród i premii na polskich torach w sezonie 2024 przekroczy 12 milionów złotych.

  Podobnie jak w ubiegłym roku najwyższą pulę nagród będzie miała Wielka Warszawska – 478 250 zł, czyli ponad 100 tys. euro, będzie więc ponownie najwyżej dotowaną gonitwą płaską w Europie Środkowo-Wschodniej. Po raz drugi w historii Wielka Warszawska (odbędzie się 6 października) będzie zaliczana do gonitw światowego cyklu Pattern Races z rangą Listed. Gonitwa Westminster Derby dla koni pełnej krwi angielskiej zostanie rozegrana na Służewcu w niedzielę 7 lipca z pulą nagród złotych 227 500 zł. Do tego dochodzi 72 500 zł premii od firmy Westminster, co daje łącznie 300 tys. zł.

  Prezes PKWK Krzysztof Kierzek zatwierdził w piątek 19 stycznia plan gonitw na sezon 2024 na Torze Służewiec w Warszawie i na wrocławskich Partynicach. Prawdopodobnie w okresie wakacyjnym (w lipcu) zostaną także rozegrane gonitwy w Sopocie, ale ich plan nie jest jeszcze gotowy. Zgodnie z przepisami plan wyścigów powinien zostać zatwierdzony do 20 stycznia dla torów, na których zaplanowano ponad 70 gonitw, na tych z mniejszą liczbą wyścigów plan może być zatwierdzony do 14 dni przed ich startem.

  Nowy aneks do umowy między Totalizatorem Sportowym a PKWK na dzierżawę toru na Służewcu – który został przygotowany w 2023 roku – przewidywał wzrost nagród w gonitwach na warszawskim torze o około 2 miliony złotych, ale nie został dotąd zatwierdzony w odpowiednich ministerstwach, więc na tym etapie pula nagród nie mogła niestety być powiększona o tę kwotę w sezonie 2024. Być może nowe informacje w tej sprawie pojawią się w najbliższych miesiącach.

  Ponad 100 tys. euro w puli nagród Wielkiej Warszawskiej to jest kwota wyższa niż w wyścigach G3 w Niemczech, a nawet w części wyścigów G2. Z puli 478 250 zł nagroda dla właściciela zwycięskiego konia w WW 2024 wyniesie 272 tys. zł. W ubiegłym roku pierwsze cztery miejsca w Wielkiej Warszawskiej zajęły konie należące do polskich właścicieli (pierwsze trzy trenowane w Polsce, czwarta Noir we Francji).

  Wielka Warszawska 2023 (Listed Race)

  300 000 zł w polskim Derby dla folblutów (czyli około 65 tys. euro) to jest wyższa pula nagród niż w wielu gonitwach G3 w Niemczech i około trzy razy wyższa niż w gonitwach Listed w tym kraju. Właściciel zwycięskiego konia w Derby na Służewcu zainkasuje 130 000 zł z podstawowej puli nagród plus 32 500 zł premii od sponsora gonitwy – firmy Westminster, a więc łącznie 162 500 zł.

  Poza WW i Derby najwyżej dotowanymi gonitwami na Służewcu dla folblutów będą: Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego (pula nagród 148 750 zł), Westminster Freundschaftspreis (126 000 zł), Oaks i St. Leger (po 106 750 zł). Dwie pierwsze gonitwy przewyższają pulą nagród wyścigi rangi Listed w Niemczech, a dwa następne są na zbliżonym poziomie. Wysokie są także nagrody i premie dla zwycięzców klasyków – Westminster Rulera i Westminster Wiosenna, na poziomie nagród dla triumfatorów gonitw G3 w Niemczech. Najwyżej dotowane wyścigi dla dwulatków to nagrody Mokotowska (70 000 zł) i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (64 750 zł).

  W sezonie 2024 przewidziano na Służewcu siedem gonitw płotowych. Podobnie jak w ubiegłym roku wysoka jest pula nagród w płotowej Wielkiej Służewieckiej – 78 750 zł, w tym 45 000 zł dla właściciela zwycięskiego konia.

  Została utrzymana w sezonie 2024, znacząco podniesiona w ubiegłym roku, pula nagród w Derby dla koni czystej krwi arabskiej – 148 750 zł, w tym 85 tys. zł dla właściciela zwycięskiego konia. Nagroda Europy (G3 PA, ranga Pattern) ma jeszcze wyższą pulę nagród – 157 500 zł, w tym 90 tys. zł dla zwycięzcy.

  Po raz drugi w programie jest gonitwa Traf Warsaw Mile (Listed PA, a więc również z serii Pattern, pula nagród 70 tys. zł), która podczas Dnia Arabskiego na Służewcu zastąpiła Al Khalediah Poland Cup. Rangę Listed ma także Nagroda Porównawcza dla koni arabskich z pulą nagród 52 500 zł. Na Służewcu została zmniejszona liczba gonitw w niskich grupach dla koni arabskich, a zostały podniesione pule nagród w tych wyścigach.

  Na Służewcu w sezonie 2024 zostało zaplanowanych 46 dni wyścigowych (373 gonitwy), podobnie jak w roku poprzednim z pulą nagród 8 milionów 217 tysięcy złotych (łącznie z premiami od sponsorów i z PKWK oraz planowanymi środkami na gonitwy KOWR pula nagród na Służewcu przekroczy 10 milionów złotych). Gonitwa Derby dla koni pełnej krwi angielskiej zostanie rozegrana 7 lipca (niedziela). Tego dnia odbędzie się też najważniejszy wyścig sezonu dla 4-letnich i starszych folblutów – Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego oraz Memoriał Fryderyka Jurjewicza dla czołowych milerów. Derby dla koni czystej krwi arabskiej w tym roku zostaną rozegrane w niedzielę, 28 lipca.

  Łączna pula nagród w Derby 2024 wyniesie – podobnie jak w ubiegłym sezonie – 300 tysięcy złotych

  Wielka Warszawska odbędzie się w niedzielę, 6 października. Tego dnia zostaną rozegrane także ważne gonitwy dla dwulatków – nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Cardei, jak również Nagroda Mosznej na dystansie 1600 metrów. W tym dniu odbędzie się też płotowa Wielka Służewiecka oraz finał Women Power Series.

  Dni z Derby i Wielką Warszawską to oczywiście największe i najbardziej prestiżowe mityngi w sezonie wyścigowym, ale – podobnie jak w poprzednich latach – organizatorzy zaplanowali w trakcie sezonu na Służewcu także inne gale wyścigowe z kilkoma atrakcyjnymi gonitwami, zebranymi jednego dnia. Cieszyły się one dużą popularnością. Była w tych dniach dobra frekwencja i powinny być one ważnymi wydarzeniami także w sezonie 2024.

  Poza inauguracją sezonu, pierwsza z takich gal odbędzie się w sobotę 18 maja (będzie to Ladies Day), a podczas niej zostaną rozegrane dwa pierwsze klasyki sezonu – nagrody Westminster Wiosenna i Westminster Rulera (z nagrodami dodatkowymi od sponsora – 31 250 zł dla zwycięzcy, czyli właściciel triumfatora w Nagrodzie Westminster Rulera zgarnie 76 250 zł), a poza tym nagrody Golejewka i Traf Jaroszówki. Kolejny wielki mityng to niedziela, 16 czerwca, a wtedy ostatnie ważne sprawdziany przed Derby – nagrody Soliny i Iwna. Tego samego dnia zaplanowano rywalizację o nagrody Widzowa i Haracza.

  Atrakcyjnie zapowiada się niedziela 4 sierpnia, kiedy na Służewcu zostanie rozegrany polski Oaks, czyli Derby dla klaczy pełnej krwi angielskiej. W tym dniu także nagrody Kozienic i Syreny. Z kolei w niedzielę 25 sierpnia zaplanowano wielkie święto miłośników koni czystej krwi – Dzień Arabski na Służewcu.

  Kolejny wielki dzień wyścigowy to Westminster Day – w sobotę 31 sierpnia. Tego dnia zostanie rozegranych kilka bardzo prestiżowych gonitw – klasyk St. Leger, międzynarodowa gonitwa Westminster Freundschaftspreis, nagrody Krasne i Dakoty, a także cieszący się dużą popularnością charytatywny wyścig Westminster Charity Race.

  Ostatnia gala, z licznymi pozagrupowymi wyścigami na warszawskim torze, zostanie rozegrana w niedzielę 3 listopada. Wtedy w Nagrodzie Mokotowskiej poznamy zimowego faworyta na Derby 2024, a poza tym zwycięzców nagród Efforty, Criterium i Sac-a-Papier. Przewidziano też tego dnia finał gonitw uczniowskich. Zakończenie sezonu na Służewcu zaplanowano na niedzielę 17 listopada.

  – Ważną sprawą, którą udało się przeprowadzić, jest kontynuowanie synchronizacji planu gonitw dla Służewca i Partynic. Z każdym rokiem udaje się to coraz lepiej. To jest nie tylko synchronizacja kalendarzowa, ważna dla graczy, ale jest to też spójna, dobra merytorycznie oferta dla trenerów, właścicieli i jeźdźców, pozwalająca właściwie zaplanować starty koni. Cieszy mnie też kolejny rok współpracy z firmą Westminster jako sponsorem toru, partnerem sezonu na Służewcu – powiedział dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec, Dominik Nowacki.

  Tor Partynice słynie z gonitw płotowych i przeszkodowych

  Na Torze Partynice we Wrocławiu w sezonie 2024 zaplanowano 12 dni wyścigowych. Pierwsze gonitwy w niedzielę 21 kwietnia, zakończenie sezonu 11 listopada. Tylko w jednym dniu w sezonie (19 maja) wyścigi będą rozgrywane i w Warszawie i we Wrocławiu, ale większość gonitw w różnych godzinach, więc gracze nie będą mieli problemów z obstawianiem zakładów na obu torach. Pula nagród w gonitwach na Partynicach w sezonie 2024 ma wynieść około 2 mln złotych.

  – Oprócz dnia otwarcia sezonu, dla Partynic bardzo ważne będą trzy wielkie mityngi. W niedzielę 9 czerwca będzie to Ladies Day, którego głównym punktem jest Nagroda Konstelacji dla czołowych klaczy pełnej krwi angielskiej. Największe wydarzenie sezonu to oczywiście dzień z przeszkodową Wielką Wrocławską (pula nagród 200 tys. zł) i płotową Wielką Partynicką (100 tys. zł), zaplanowany na niedzielę 1 września. 20 października zostanie z kolei rozegrana we Wrocławiu inna prestiżowa gonitwa przeszkodowa Crystal Cup i kilka innych znaczących wyścigów – poinformował przedstawiciel Toru Partynice, Jarosław Zalewski.

  Tradycyjnie planowane są też dwa weekendy z wakacyjnymi wyścigami w Sopocie (13-14 i 20-21 lipca), kiedy na Służewcu i na Partynicach jest przerwa letnia, ale te cztery dni wyścigowe w nadmorskim kurorcie wymagają jeszcze oficjalnego potwierdzenia.

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły