More

  W piątek wysokie wypłaty w Traf Online, w sobotę preludium przed Prix d’Amerique i występ półbrata Le Destriera – Hookinga

  Kilka wysokich wypłat zanotowaliśmy w piątek w zakładach firmy Traf. Wypłata czwórki wyniosła 2060 złotych, a w jednej ze skumulowanych tripli szczęśliwy gracz zainkasował aż 4105 zł. Już w niedzielę na paryskim torze Vincennes wielkie święto miłośników kłusaków, zostanie rozegrana kultowa gonitwa Prix d’Amerique z pulą nagród milion euro. Także w zakładach Traf Online będą tego dnia atrakcyjne podwyższone pule. Preludium do Prix d’Amerique na torze Paris-Vincennes będziemy mieli w sobotę. Zaplanowano 9 wyścigów, w tym dwa rangi G1 z pulami nagród 300 tysięcy euro, dwa G2 z pulami po 150 tysięcy euro i jeden G3 z pulą 100 tys.

  W ofercie Trafonline.pl jest jest w sobotę 17 gonitw z Francji (pierwsza o godz. 13.23, ostatnia o 18.10) z trzech torów: Cagnes-sur-Mer i Pornichet (wyścigi płaskie) oraz Paris-Vincennes (kłusaki). Tego dnia jest możliwość obstawiania czterech czwórek z pulami gwarantowanymi 2477 zł, wszystkie z toru Vincennes. Można też grać dwie kwinty (gonitwy 8-12 i 13-17) z gwarantowanymi pulami 1477 zł. Tradycyjnie spora pula powinna się uzbierać w pierwszej tripli.

  W sobotę o godzinie 16.07 polscy kibice z pewnością z zainteresowaniem obejrzą Grand Prix Riviera Cote d’Azur – Finale Polytrack Challenge, wyścig rangi Listed dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 2000 metrów (pula nagród 60 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy), w którym w roli faworyta wystartuje z nr 3 ośmioletni już Hooking (Lope de Vega – Quanzhou po Dubawi), półbrat Konia Roku 2023 w Polsce, zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej LR i Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego – Le Destriera. Właścicielem wałacha Hooking jest piłkarski mistrz świata z reprezentacją Francji, były gwiazdor Barcelony, a obecnie Atletico Madryt – Antoine Griezmann.

  Hooking dobrze czuje się w sezonie zimowym na piaskowo-syntetycznej nawierzchni na torze Cote d’Azur na Lazurowym Wybrzezu. 18 lutego 2023 roku wygrał gonitwę Listed na torze Cagnes-sur-Mer Prix Saonois (1600 m, pula nagród 52 tysiące euro, PSF). Było to wtedy jego czwarte z rzędu zwycięstwo. Hooking biega niezwykle skutecznie. Na 37 startów wygrał już dziewięć wyścigów (z tego dwa rangi Listed) i był poza tym 221 razy na płatnym miejscu, ugrał z premiami ponad 372 tysiące euro (najwyższy francuski rating 48).

  Hooking, który kosztował jako roczniak 94 tysiące euro (Le Destriera Sławomir Pegza zakupił za 40 tysięcy euro), miał w ubiegłym roku jako siedmiolatek najlepszy okres w karierze. Przed tymi dwoma zwycięstwami w wyścigach Listed w Cagnes-sur-Mer w ciągu tygodnia (12 i 18 lutego na 2000 i 1600 m) trzy razy biegał w poprzednich sezonach w gonitwach Pattern i nie szło mu tak dobrze. Dwukrotnie w Listed Race na 1600 – był czwarty w Lyonie (2018 rok) i szósty na Longchamp (2021). W 2020 roku wystartował nawet w Prix Royal Oak G1, czyli francuskim St. Leger, ale był ostatni (ósmy) ze stratą 12 długości do przedostatniego konia i około 55 długości do zwycięskiego Subjectivista. To był jednak zdecydowanie za długi dla niego dystans (3100 m).

  Antoine Griezmann z Hookingiem

  Hooking miał natomiast najlepszy występ w karierze w gonitwie Pattern 11 czerwca tego roku na Longchamp. Zajął wtedy pod Aurelienem Lemaitrem drugie miejsce w La Coupe – Fondation Claude Pompidou G3 na 2000 metrów. W ośmiokonnej stawce przegrał tylko 7/4 długości z trenowanym w Wielkiej Brytanii czteroletnim West Wind Blows pod Christophem Soumillonem. 19 lipca trochę gorzej spisał się w gonitwie Grand Prix de Vichy G3 na 2000 m, był czwarty, około 4 długości za zwycięskim One For Bobby.

  Po tej gonitwie trener Decouz zrobił mu 5 miesięcy przerwy w startach. Hooking pobiegł dopiero 22 grudnia w Chantilly w conditions klasy pierwszej na 1900 metrów i zajął pod Ronanem Thomasem (pojedzie na nim także dziś) drugie miejsce, pół długości za wałachem Rock Blanc. Hooking w notowaniach w piątek wieczorem był dość mocnym faworytem sobotniego wyścigu nad Morzem Śródziemnym z kursem około 2:1.

  Matka Le Destriera i Hookinga – Quanzhou (po Dubawi) była bardzo dobrą klaczą wyścigową w treningu Royera Dupre. Biegała we Francji dla swoich hodowców Haras de Perelle 9 razy, wygrała dwa wyścigi (na 2000 i 2100 m) i 65 tysięcy euro. Zwyciężyła w gonitwie Listed – Grand Prix du Nord na 2100 m. Była też druga w Prix Volterra LR na 2000 m w Saint-Cloud (najwyższy francuski rating 45).

  Przed Le Destrierem od Quanzhou biegały trzy konie, z których najlepszy był właśnie Hooking. Klacz Quemada (po Teofilo) w ośmiu startach pozostała bez zwycięstwa (ale z premiami uzbierała 26 tysięcy euro, rating 34,5). Jej pełna siostra Cuba la Bella na 6 startów wygrała 2 wyścigi (na 2100 i 2200 m) i z premiami 30 tysięcy euro, była szósta i ósma w Listed (rating 39). Jako roczniaczka kosztowała 220 tysięcy euro, a więc o 180 tysięcy więcej od swego półbrata Le Destriera.

  W 2023 roku na jesiennej aukcji roczniaków Arqany w Deauville półbrat (po Oasis Dream) Le Destriera – Quiet Sea został zakupiony przez firmę Loko Trans, która odnosi duże sukcesy w wyścigach w Czechach i na Słowacji (wysyła też swoje konie na francuskie tory) za 80 tysięcy euro.

  Babka Le Destriera i Hookinga – Quezon Sun (po niemieckim championie na torze i w hodowli dystansowym Monsunie) też nieźle biegała, miała status black type. Na 12 startów wygrała dwa wyścigi (na 1900 m) i 45 tysięcy euro (rating 41,5), zajmowała 2 i 3 miejsca w LR na 2100 m. Urodziła najlepszego konia z tej odnogi rodziny nr 10 – znakomitego stayera Mille Et Mille (po Muhtathir), który biegał 58 razy, wygrał 11 wyścigów i 723 tysiące euro (z premiami za francuski rodowód ponad milion euro). Jego największym osiągnięciem było zwycięstwo w Prix Cadran G1 na Longchamp na 4100 m (rating 50,5).

  Półbrat Hookinga Le Destrier wygrywa pod Szczepanem Mazurem Wielką Warszawską LR 2023

  Za najgroźniejszych rywali Hookinga w sobotniej gonitwie rangi Listed w Cagnes-sur-Mer są uważane dwa konie: z nr 5 (kurs około 3:1) Glaer (Siyouni – Glorious Sight po Singspiel), który w ubiegłym roku wygrał aż trzy wyścigi oraz zajmował drugie i trzecie miejsce w Listed Race, a także z nr 6 (kurs 4;1) Dar Toungi (Kendargent – Toungi po Rock of Gibraltar).

  Czwartym koniem black type w tej stawce i podliczanym na zwycięstwo (kurs 7:1) jest z nr 2 Bakhchisaray, który jest synem angielskiego derbisty Motivatora i znanej polskim kibicom klaczy Brioniya (po Pivotal), która w treningu Andrzeja Walickiego wygrała na Służewcu Nagrodę Soliny, była trzecia w Oaks i piąta w Derby. Bakhchisaray został wyhodowany przez Ukraińców Wiktora Timoszenkę i Andrija Miłowanowa, których konie od lat biegają na Służewcu (także w barwach Millennium Stud, firmowanej przez Konstantina Zgarę).

  Bakhchisaray w trzech swoich ostatnich startach od listopada do stycznia zajmował trzecie miejsca w conditions klasy drugiej na dystansach od 2000 do 2400 m, w tym 17 stycznia w Cagnes-sur-Mer właśnie.

  Synteza typów w mediach: 3-5-6-2

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym półbrat Le Destriera – Hooking

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły