More

  Wielka kumulacja w czwórce na Vincennes

  Dzisiejszy program TrafOnline rozpoczniemy z wysokiego c, a dokładniej od czwórki przez duże „C”! Blisko 12 tysięcy złotych z kumulacji otworzy zabawę, a na jakiej kwocie zatrzyma się pula tego popularnego zakładu, zależy wyłącznie od państwa.

  W ofercie jest 13 gonitw z paryskiego Vincennes (kłusaki), śródziemnomorskiego Cagnes-Sur-Mer (płaskie) i znajdującego się nad Zatoką Biskajską Pornichet (płaskie). Pierwszy wyścig ruszy o 13:55, a ostatnia gonitwa planowana jest na 18:03. Wiodącym torem będzie Vincennes, z którego zobaczymy aż siedem gonitw, w tym dwie (13:55 i 16:53) objęte zakładem skumulowanej czwórki. Oba wyścigi „czwórkowe” będą miały skromną, jak na francuskie standardy, obsadę, więc z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że kumulacja zostanie dzisiaj podzielona.

  Prix de Chateaurox (13:55)

  Jest to wyścig na 2850m dla siedmioletnich kłusaków, które w karierze zarobiły poniżej 150 000 Euro.

  Do gonitwy zostało zgłoszonych 14 koni, z których trzy: Hipster (5), Beckham (6) i Bixio (10) zostały przez trenerów ocenione „czerwonym emotikonem” oznaczającym małe szanse na udział w rozgrywce. Tu warto zaznaczyć, że Junior Guelpa (trener Hipstera) zawsze wystawia swoim koniom „czerwień”, niezależnie czy liczy je, czy nie. W przypadku Hipstera, w rozmowie z reporterem Equidii, prezentuje umiarkowaną opinię, zaznaczając, że to dobry koń, ale potrzebuje jeszcze jednego, dwóch wyścigów, żeby powalczyć o zwycięstwo.    

  Tak więc z czternastokonnej stawki zostaje nam w takim wypadku tylko jedenastka do rozpisania czwórki.

  Francuscy eksperci i dziennikarze na podium „boksują” trzy konie: Bitcoind’Arc (2), Cala Mayor de B. (11) i Helios Cadurcien (12). Przypomnijmy, że jest to wyścig z wolty, a nie autostartu, więc numery, poza ustaleniem hierarchii względem zarobków, nie mają większego znaczenia.

  Faworytem Equidii jest Bitcoind’Arc (2), który pod okiem Hansena Erika Bondo pokazał się już z dobrej strony we Francji. W połowie stycznia pewnie wygrał gonitwę na 2100m. Jego trener uważa, że wydłużenie dystansu nie będzie problemem, ponieważ w przeszłości dobrze spisywał się na dystansach stayerskich. W opinii reportera jest to koń, który jest stosunkowo nisko zagrany. My dodamy od siebie, że przed dwoma tygodniami pokonał liczoną dzisiaj Calę Mayor de B. (12) oraz kilku innych, startujących tutaj rywali.

  Dziennikarze w „syntezie prasy” na pierwsze miejsce wskazują Cala Mayor de B. (12), która co prawda biega na bardzo równym, solidnym poziomie, ale jednak w ostatnim starcie przegrała w bezpośrednim starciu z Bitcoind’Arc (2). Trener, a zarazem powożący Pierre Vercruysse pozytywnie ocenia swoją podopieczną, zaznaczając, że wydłużenie dystansu będzie jej atutem. 

  Trzecim wyborem Francuzów jest Helios Cadurcien (12). Koń miał przerwę od marca do listopada 2023. Trener Yannick Henry uważa, że Helios robi postępy i mimo że zwycięstwo może być trochę zbyt wygórowanym celem, to miejsce na podium wydaje się bardzo realne.

  Kolejna we francuskiej ocenie szans jest Haida du Bellay (14), która, póki co, nie może zaliczyć tej zimy do udanych. Trener Raffegeau ocenia, że z taką sumą wygranych jest coraz trudniej odnosić sukcesy Haidzie. Na treningach prezentuje się nadal dobrze, a dzisiejszy wyścig jest jakby skrojony pod nią. Dlatego zdecydował się przyjechać z nią na Vincennes.

  Eksperci Equidii kolejne miejsca przyznają: Hortino (8), Hexcellente (9) i La Sassicaia (4), natomiast w dziennikarskich prognozach miejsca 5-8 wyglądają następująco: Hermes d’Ecroville (13), Chitchat (3) j La Sassicaia (4).      

  Szwedzkie Chitchat (3) i La Sassicaia (4) są sporą niewiadomą w tym towarzystwie. La Sassicaia (4) ma już za sobą debiut we Francji. Mimo zajęcia dalszej lokaty zaprezentowała się zaskakująco dobrze. Na finiszu miał duży zapas sił, ale brak przejścia spowodował, że nie powalczyła o lepszą lokatę.

  Chitchat (3) jest reprezentantem stajni Daniela Wajerstena, którego inne konie: Dear Friend i Great Skills pokazały się z dobrej strony na Vincennes. Sam Chitchat jest po dwóch wygranych w ojczyźnie, ale trzeba zaznaczyć, że sezon zimowy w Skandynawii jest czasem odpoczynku dla najlepszych i wygrane w tym okresie, nawet w wysoko dotowanych gonitwach, mają mniejszy ciężar gatunkowy.

  W przypadku pozostałych z wymienionych koni trenerzy oceniają je następująco: Hortino (8) powinien walczyć o premiowane lokaty, być może nawet o podium; Hermes d’Ecroville (13) przy dobrym przebiegu gonitwy jest w stanie zająć piąte, może nawet czwarte miejsce. Powożący Franck Ouvrie zwraca natomiast uwagę na podkucie Hexcellente (9) i zaznacz, że ciężko będzie jej powalczyć dzisiaj z ogierami, ale zachęca, by zwrócić na nią uwagę w kolejnym starcie, w którym ma rywalizować wyłącznie z klaczami.   

  Prognoza Trafnews: Bitcoind’Arc (2) – Cala Mayor de B. (11) – La Sassicaia (4) – Helios Cadurcien (12)

  Witold Sudoł

  Zdjęcie – Equidia.fr

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły