More

  Janackova Koplikova robi nalot na Cagnes-sur-Mer – w środę pobiegnie tam aż 10 jej koni

  W ubiegłym sezonie konie trenowane przez Ingrid Janackovą Koplikovą wygrały we Francji 11 gonitw i ponad 300 tysięcy euro. Tej zimy znów przeniosła cześć swojej stajni do kurortu Cagnes-sur-Mer nad Morzem Śródziemnym. W tym roku w jedenastu startach ma już na koncie dwa zwycięstwa i ponad 24 tysiące euro. W środę 7 lutego czeska trenerka robi prawdziwy najazd na tor Cagnes-sur-Mer, jakiego jeszcze w historii nie robiła. Dziś na Lazurowym Wybrzeżu pobiegnie aż 10 trenowanych przez nią koni. To jest trochę taki mocny „żeński gang”, w dobrym tego słowa znaczeniu, bo właścicielkami tych koni są panie Jana Dufkova i Petra Capkova. Prawdziwie odważna słowiańska krew.

  W środę w ofercie Trafonline.pl jest 16 gonitw z Francji (pierwsza o 13.27, ostatnia o godz. 18.15) z trzech torów: Cagnes-sur-Mer (wyścigi płaskie) oraz Mauquenchy i Laval (kłusaki). W środę w Traf Online można grać cztery czwórki z pulami gwarantowanymi po 2275 i 2457 zł. Tego dnia jest też możliwość obstawiania dwóch kwint (gonitwy nr 5-9 i 12-16) z gwarantowaną pulą 1477 zł. Tradycyjnie podwyższona jest pula pierwszej tripli.

  Gonitwą dnia w Cagnes-sur-Mer będzie o godzinie 13.55 Prix des Bouches-du-Rhone – wielki handicap divise klasy drugiej z serii quinte+ na dystansie 1500 metrów z podwyższoną pulą nagród do 53 tysięcy (w tym połowa dla zwycięzcy i dodatkowo 55 procent premii dla koni francuskiej hodowli, bo jest to wyścig dla czterolatków). Czyli, jeśli zwycięży koń francuski, jego właściciel zainkasuje w tej gonitwie około 40 tysięcy euro, czyli na poziomie wygranej w wyścigu G2-G3 w Niemczech. W tym biegu w Traf Online przewidziana jest czwórka z pulą gwarantowaną 2275 złotych. Ten wyścig wchodzi też w skład pierwszej tripli. Wystartuje aż 16 koni z wagami od 54,5 do 60 kg.

  Ingrid Janackova Koplikova w Prix des Bouches-du-Rhone wystawia z nr 3 (około południa kurs na jego zwycięstwo wynosił 21:1) ogiera Shahbandar (Storm The Stars – Taaqah po Arch), na którym pojedzie Theo Bachelot z wysoką wagą 59,5 kg. Bachelot wygrał w tym sezonie już 19 wyścigów (na 100 dosiadów) i zajmuje drugie miejsce w rankingu jeźdźców we Francji za czempionem z ostatnich lat Maximem Guyonem, który zwyciężał 20 razy. Trzeci jest Cristian Demuro (15 wygranych), czwarty Stephane Pasquier (11), piąty Eddy Hardouin (10). Słynny Christophe Soumillon jest na razie na 43. miejscu, sporo wyjeżdżał za granicę i mało startował we Francji. Wygrał dwa wyścigi na 21 dosiadów.

  Należący teraz do Jany Dufkovej czteroletni Shahbandar ma dość wysoki handicap we Francji – 40,5. W pierwszych czterech wyścigach w karierze, zimą 2023 roku, Janackova Koplikova trenowała go dla sułtana Mohammeda Hariba Alfalahiego. Shahbandar zadebiutował 19 stycznia ubiegłego roku i zajął czwarte miejsce w Cagnes-Sur-Mer w wyścigu na dystansie 1500 metrów dla koni, które nie biegały. Najlepszym jego wynikiem tamtej zimy na Lazurowym Wybrzeżu było drugie miejsce (18 lutego) w biegu maiden na dystansie 1600 metrów.

  Shahbandar odniósł w 2023 roku dwa ważne zwycięstwa, ale były one na torze Velke Chuchle w Pradze, gdzie startował trzy razy, już dla Dufkovej. Obie wygrane zanotował pod świetnie znanym w Polsce Tomasem Lukaskiem, który kilkukrotnie zwyciężał na Służewcu w Derby i Wielkiej Warszawskiej. 25 czerwca Shahbandar wygrał pod Lukaskiem wyścig pierwszej kategorii na 1600 metrów Tattersalls Mile. Pokonał wtedy m.in. siedmioletniego wałacha Ignacius Reilly, który jesienią 2023 roku zajął drugie miejsce (o krótki łeb za Anatorem) w Nagrodzie Mosznej na Służewcu. 3 września Shahbandar był drugi w gonitwie na 1600 m Velka Cena Prahy i wtedy Ignacius Reilly ograł go o ponad długość.

  25 września Lukasek poprowadził Shahbandara do zwycięstwa w jednym z najważniejszych sprinterskich wyścigów sezonu w Czechach – Leram Million (wbrew nazwie – pula nagród 600 tysięcy koron) na 1400 metrów. Piąte miejsce w tym wyścigu zajął znany polskim kibicom Matt Machine ze stajni Westminster, zwycięzca nagród Mokotowskiej i Strzegomia.

  Shahbandar wygrał pod Tomasem Lukaskiem dwa ważne wyścigi w Pradze. Fot. dostihovy-svet.cz

  Latem 2023 roku Shahbandar biegał jeszcze dwa razy we Francji, ale nie były to udane występy, dlatego dziś w Cagnes-sur-Mer jest trochę mniej liczony, a może postarać się o niespodziankę. W lipcu w handicapie w Vichy został zdyskwalifikowany, a w sierpniu w Deauville zajął dziesiąte miejsce.

  Jego ojcem jest Storm The Stars (Sea The Stars – Love Me Only po Sadlers Wells), który był drugi w irlandzkim Derby i trzeci w Epsom Derby w Anglii, a wygrał Great Voltigeur Stakes G2 na 2400 m podczas Royal Ascot. W latach 2018-2022 krył we Francji (cena stanówki spadła z 4 tysięcy euro do 2500). W sezonach 2023-2024 stanowi w Coolagown Stud w Irlandii po 3 tysiące euro. Najlepszy koń po nim uzyskał dotąd rating tylko 90 funtów. W Polsce biegał dotąd jeden jego potomek – Storm in the Stars w treningu Łukasza Sucha na 20 startów odniósł dwa zwycięstwa w niższych grupach.

  W tym środowym handicapie w Cagnes-sur-Mer ciężko o wyraźnych faworytów. Około południa pierwszą grą (ale z kursem aż 7:1) był z nr 10 No Limit Dream (Belardo – High Dream Milena po Dabirsim), na którym Ioritz Mendizabal pojedzie z korzystną wagą 55,5 kg. Ma dobre statystyki – biegał 19 razy, wygrał 4 wyścigi (plus 11 płatnych miejsc) i z premiami ponad 127 tysięcy euro. Dwa z tych wyścigów wygrał jesienią 2023 roku – w Deauville i na Longchamp w handicapach na 1500 i 1600 m. 17 stycznia zajął pod Mendizabalem (też 55,5 kg) czwarte miejsce w Cagnes-sur-Mer w handicapie quinte+ na 1600 m.

  W tym handicapie 17 stycznia zwyciężyła Ange de la Moisson (Harry Angel – Moisson Precoce po Lawman), która dziś pobiegnie pod Stephanem Pasquierem z nr 2 (kurs 16;1) z wagą 60 kg. Gdy trzy tygodnie temu wygrywała pod tym samym jeźdźcem, miała znacznie niższą wagę – 56,5 kg, co należy mocno uwzględnić. To mało wyeksploatowana klacz, biegała dotąd tylko 6 razy, wygrała 2 wyścigi i 72 tysiące euro.

  Wśród liczonych przez graczy i ekspertów koni (z notowaniami od 9:1 do 12:1) są także: z nr 7 Village Anglais (Ribchester – Santa Ponsa po Slickly), który jesienią wygrał dwie gonitwy, a w tym roku był szósty; z nr 8 French Defense (Anodin – Iffraja po Iffraaj), który wygrał 23 stycznia w Cagnes-sur-Mer i często zajmuje miejsca w pierwszej dwójce; i z nr 15 Mr Cassiope (Mr Owen – Chocolat Chaud po Excellent Art), który poniesie pod Alexisem Pouchinem tylko 54,5 kg.

  Z wagą 54,5 kg wystartuje też (kurs 25:1) pod Fabricem Veronem American Hope (Hunter’s Light – Amerique po American Post), który do niedawna był przygotowywany w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów, ale po zwycięstwie 15 grudnia w gonitwie sprzedażowej Prix de Amfreville na 1500 metrów w Deauville zmienił właściciela i trenera. Trenuje go teraz Edouard Lyon dla syndykatu sześciu właścicieli, ale jego pierwszy start u nowego szkoleniowca był nieudany (16. miejsce w handicapie w Cagnes-sur-Mer i to pod samym Soumillonem).

  Minimalna kwota zakupu tego siwka po grudniowym wyścigu w Deauville wynosiła 18 tysięcy euro, a najwyższa oferta była równa 21 026 euro. To oznacza, że poprzedni właściciel (turecki milioner Fedai Kahraman) zarobił na sprzedaży 19 513 euro, plus 11 500 za pierwsze miejsce, czyli w sumie wyścig przyniósł mu około 31 tysięcy euro.

  American Hope wygrywa w grudniu w treningu Polaków wyścig sprzedażowy w Deauville. Fot. Equidia

  American Hope wygrał w 2023 roku dwa wyścigi w Niemczech (w treningu Bohumila Nedorostka na 1600 m, jeden z nich, 18 maja w Baden Baden, pod Szczepanem Mazurem) i dwa we Francji już w treningu Karkosów (jego obecny rating to 36,5). Był też próbowany w gonitwach Pattern, ale na tym poziomie nie dał rady. 1 lipca w treningu Nedorostka wystartował w Chantilly w gonitwie Listed na milę, zajął pod Alexem Pouchinem dopiero jedenaste miejsce, tracąc około 10 długości do zwycięzcy.

  W treningu Karkosów debiutował 6 sierpnia w Deauville. W gonitwie Prix Daphnis G3 na milę spisał się przyzwoicie pod Ludovicem Boisseau, był ósmy na 11 koni, w mocnej stawce. Dziewiąty był w tym wyścigu Szczepan Mazur na niemieckim Muhalifie. 2 września American Hope wygrał w Craon pod Theo Bachelotem wyścig sprzedażowy dla trzylatków na 1650 metrów o pół długości przed Purple Rain. Kolejne trzy występy miał słabsze, ale w połowie grudnia znów zwyciężył w Deauville w reclamerze i był to jego ostatni występ pod okiem Polaków.

  Synteza typów w mediach: 15-7-8-2

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Shahbandar wygrywa gonitwę Tattersalls Mile w Pradze. Fot. tiparuvpalec.cz/Andrea Zavadilova

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły