More

  W czwartek w Traf Online wysokie kumulacje w tripli i w czwórce, w Lyonie biegną dwa konie trenowane przez Polaków

  Czwartek na francuskich torach i w zakładach Traf Online zapowiada się bardzo ciekawie. W ofercie Trafonline.pl jest 15 gonitw z Francji (pierwsza o 13.55, ostatnia o godz. 18.03) z trzech torów: Lyon La Soie (wyścigi płaskie), Pau (płotowe i przeszkodowe) oraz Paris Vincennes (kłusaki). Już w pierwszej gonitwie będzie kumulacja w czwórce z wyjściową pulą ponad 5 tysięcy złotych. Druga szansa na trafienie czwórki pojawi się o godz. 16.15, też na torze Paris-Vincennes. Od pierwszej gonitwy rusza też skumulowana tripla, w której na starcie jest ponad 4200 zł, więc również pula powinna przekroczyć 5 tys. zł.

  W środę Cagnes-sur-Mer nad Morzem Śródziemnym biegało aż 10 koni trenowanych przez Ingrid Janackovą Koplikovą. W ubiegłym roku jej konie wygrały we Francji 11 gonitw i ponad 300 tysięcy euro. Tej zimy Czeszka ma już na koncie trzy zwycięstwa. To trzecie zanotowała w środę, a odniósł je koń, którego szeroko rekomendowaliśmy w Traf News w zapowiedzi wyścigów z Francji, pisząc, że może sprawić niespodziankę.

  Gonitwą dnia w Cagnes-sur-Mer – Prix des Bouches-du-Rhone – wielki handicap divise klasy drugiej z serii quinte+ na dystansie 1500 metrów z podwyższoną pulą nagród do 53 tysięcy (czyli na poziomie wygranej w wyścigu G3 w Niemczech) wygrał trenowany przez Janackovą Koplikovą czteroletni Shahbandar (Storm The Stars – Taaqah po Arch), na którym jechał będący w znakomitej formie Theo Bachelot. Ma już 21 wygranych wyścigów w tym sezonie. Zajmuje drugie miejsce w rankingu jeźdźców we Francji za czempionem z ostatnich lat Maximem Guyonem, który zwyciężał 22 razy (trzeci Cristian Demuro 15). Zwycięstwo Shahbandara było we Francji sensacją – kurs wynosił aż 35:1.

  Należący do Jany Dufkovej Shahbandar odniósł w 2023 roku dwa zwycięstwa na torze Velke Chuchle w Pradze. Obie wygrane zanotował pod świetnie znanym w Polsce Tomasem Lukaskiem. 25 czerwca Shahbandar wygrał wyścig pierwszej kategorii na 1600 metrów Tattersalls Mile. Pokonał wtedy m.in. siedmioletniego wałacha Ignacius Reilly, który jesienią 2023 roku zajął drugie miejsce (o krótki łeb za Anatorem) w Nagrodzie Mosznej na Służewcu. 25 września Lukasek poprowadził Shahbandara do zwycięstwa w wyścigu Leram Million na 1400 metrów.

  Pierwsza czwartkowa gonitwa w zakładach Traf Online wystartuje o godzinie 13.55 na torze Paris-Vincennes. Jest w niej przewidziana czwórka ze skumulowaną pulą wyjściową ponad 4600 złotych. Wyścig rozpoczyna też skumulowaną triplę. Łącznie w tych dwóch grach powinno się zebrać ponad 10 tysięcy złotych. Prix de Durtal – Les Rairies to będzie wyścig dla kłusaków w wieku od 7 do 10 lat na dystansie 2100 m z pulą nagród 59 tysięcy euro. Wystartuje 15 koni (nr 12 został wycofany). We Francji będzie to gonitwa z serii quinte+ (piątka).

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 4:1) był z nr 2 siedmioletni Hamilton du Ham (powożący Gabriele Gelormini, trener Yannick Desmet), który w drugiej połowie 2023 roku wygrał aż cztery gonitwy, a w trzech ostatnich startach na torze Paris-Vincennes także zaprezentował wysoką formę. W grudniu zajmował drugie i trzecie miejsce, a 16 stycznia zwyciężył w gonitwie na 2700 m.

  Mocno liczony (kurs około 5:1) jest też z nr 3 jego rówieśnik Horatius d’Ela (powożący Benjamin Rochard, trener Marc Sassier), który również zwyciężył w swoim ostatnim starcie. Było to 25 stycznia na Paris-Vincennes w wyścigu na 2100 m, więc warunki dzisiejszego biegu powinny mu odpowiadać.

  Przy typowaniu zwycięzcy warto też uwzględnić (kurs 7:1) z nr 5 ośmioletniego wałacha Grand Roi Kalouma (powożący Clément Duvaldestin, trener Thierry Duvaldestin), który prezentuje równą, niezłą formę. W trzech swoich ostatnich startach zajmował trzecie miejsca.

  Końmi, które mogą wjechać do czwórki są też w tej gonitwie: z nr 10 Hemma de Brikvil, z nr 11 Hostia, czy z nr 14 Hudo du Ruel. Natomiast o niespodziankę mogą się postarać – z nr 6 Goal Star i z nr 16 Hulken Sisu.

  Synteza typów w mediach: 3-5-2-11-14

  Lista startowa i typy francuskich mediów

  W czwartek we Francji wystartują też dwa konie trenowane w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów – w Prix le Frimeur, gonitwie conditions maiden dla trzylatków na 2150 metrów na torze Lyon La Soie (pula nagród 21 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Wyścig zaplanowano na godzinę 18.20, już po zakończeniu transmisji w Traf Online. Można go obejrzeć na stronie France Galop.

  Wystartuje 11 koni, wśród nich z nr 3 Colt Pilot (Cloth of Stars – Cape Talks po Cape Cross), który w porannych notowaniach nie był zbyt liczony (kurs około 30:1). Pojedzie na nim Thomas Trullier, na stałe współpracujący z Polakami, podobnie jak Ludovic Boisseau. Colt Pilot należy do tureckiego biznesmena Fedaiego Kahramana.

  Colt Pilot (blisko zinbredowany 3×2 na świetnego ogiera Cape Cross, ojca Sea The Starsa i Golden Horna) biegał dotychczas 6 razy i osiągał przeciętne wyniki – był piąty, trzy razy szósty, ósmy, jedenasty i dwunasty (jego obecny rating to 27). W ostatnim starcie 24 stycznia właśnie na torze Lyon La Soie (reclamer na 2150 metrów) zajął szóste miejsce.

  Jego ojciec Cloth Of Stars (126 rpr – drugi i trzeci w Łuku Triumfalnym za Enable, zwycięzca Prix Ganay G1) w hodowli jak dotąd raczej zawodzi. W Polsce z jego potomstwa biegały na poziomie grupowym Maybach, Stellarmasterpiece, Power Djoker, Sir Siljan i Zabajone.

  Drugim koniem trenowanym przez Polaków, który dziś pobiegnie w Lyonie, jest z nr 7 klacz Sheema’s Rose (Anodin – Sheema po Teofilo), na której pojedzie z niską wagą 53 kg uczeń Brandon Flament, pracujący na co dzień w stajni Karkosów. Jest on bratem czołowego francuskiego dżokeja Alexisa Pouchina. Flament jechał do tej pory 10 razy w wyścigach, jeszcze nie wygrał. Jego największym osiągnięciem było zajęcie drugie miejsca w październiku 2023 roku w handicapie w Fontainebleau na trenowanej przez Karkosów Saanen, która w ubiegłym sezonie była trzecia w Derby na Służewcu.

  Sheema’s Rose jest nowym koniem w treningu u Polaków. Należy do Andy’ego Claire’a, który miał już u nich kilka koni. Klacz biegała dotąd tylko raz w treningu Eda Monforta. 18 stycznia zajęła pod Hugo Besnierem czwarte miejsce (w stawce dziewięciu koni), z niewielką stratą do zwycięzcy, w gonitwie sprzedażowej na 2150 metrów w Cagnes-sur-Mer. Właśnie po tym wyścigu Claire kupił ją po licytacji za 15 tysięcy euro (była wystawiona za 12 000). Poranny kurs na zwycięstwo Sheema’s Rose to 22:1.

  Anodin – ojciec Sheema’s Rose

  OjcemSheema’s Rose jest Anodin (Anabaa – Born Gold po Blushing Groom), który w barwach rodziny Wertheimerów wygrał Prix Paul de Moussac G3 na 1600 m w Chantilly, ale był też kilka razy drugi w gonitwach rangi G1, m.in. w Breeders Cup Mile. Anodin jest pełnym bratem znakomitej klaczy Goldikova, która na 27 startów wygrała aż 17 wyścigów (w tym trzy razy z rzędu właśnie Breeders Cup Mile) i ponad 7 milionów dolarów. W sezonie 2010 została wybrana Koniem Roku na świecie.

  Anodin przez wiele miesięcy był w 2023 roku liderem rankingu reproduktorów we Francji. Spadł na szóste miejsce, ale to i tak bardzo dobry wynik (94 zwycięstwa koni po nim na sumę 3,5 mln euro). Anodin to ekonomiczny ogier. W ostatnich dwóch sezonach krył w Haras De La Haie Neuve po 4 tysiące euro, w sezonie 2024 za stanówkę nim trzeba będzie zapłacić 5 tysięcy. Na wielkie wyścigi jeszcze koni nie dał, ale sporo jest wartościowych. 5 najlepszych koni po nim uzyskało ratingi od 111 do 116 funtów (w tym znany Goya Senora).

  W najbliższych dniach wystartuje we Francji kilka dobrych koni, trenowanych przez małżeństwo Karkosów. W piątek w Chantilly zobaczymy Presomption (dżokej Thomas Trullier), którego współwłaścicielką jest Marta Kubicka, a w sobotę na tym samym torze zobaczymy właśnie Sannen (Ludovic Boisseau), należącą do Andrzeja i Ryszarda Zielińskich. 15 lutego zadebiutują w Chantilly trzylatki – dobry pochodzeniowo Bali braci Zielińskich, który jest szykowany do Derby 2024 na Służewcu oraz Queen of Kahraman. Tego samego dnia w Chantilly pobiegnie świetnie znany ze Służewca Gryphon.

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Shahbandar wygrywa środową gonitwę quinte+ w Cagnes-sur-Mer. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły