More

  Wysokie wypłaty w czwartek w Trafie, w piątek w Chantilly Presomption walczy dla Polaków

  To będą ciekawe najbliższe dni jeśli chodzi o konie trenowane przez Polaków we Francji. W piątek 9 lutego Alicja i Robert Karkosowie wystawiają w Chantilly o godzinie 17.30 w gonitwie maiden na 1500 metrów czteroletniego Presomption (pojedzie na nim Thomas Trullier), którego współwłaścicielką jest Marta Kubicka. W sobotę na tym samym torze zobaczymy Sannen (Ludovic Boisseau), należącą do Andrzeja i Ryszarda Zielińskich. 15 lutego zadebiutują w Chantilly trzylatki – dobry pochodzeniowo Bali braci Zielińskich, który jest szykowany do Derby 2024 na Służewcu oraz Queen of Kahraman. Tego samego dnia w Chantilly pobiegnie świetnie znany ze Służewca Gryphon.

  W czwartek odnotowaliśmy w Trafie wysokie pule i wypłaty w kilku zakładach. W pierwszej czwórce zebrało się ponad 6 tysięcy złotych, a dwa gracze zainkasowali po 3118 zł. W tripli pula wynosiła ponad 8 tys. zł, a a pięciu graczy, którzy ją trafili, odebrali po 1616 zł. W piątek w ofercie Trafonline.pl jest 17 gonitw z Francji (pierwsza o 13.42, ostatnia o godz. 18.23) z czterech torów: Chantilly i Pornichet (wyścigi płaskie), oraz Paris Vincennes i Argentan (kłusaki). Dziś można obstawiać trzy czwórki z pulami gwarantowanymi po 2477 zł, a także trzy kwinty z pulami na starcie 1477 zł. Tradycyjnie podwyższona jest pula pierwszej tripli.

  19 stycznia w gonitwie Prix Saint-James w Deauville dla czterolatków (z pulą nagród 18 tysięcy euro) na dystansie 1500 metrów trzecie miejsce zajął trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów dla polskiej właścicielki Marty Kubickiej wałach Presomption (Lawman – Remake po Dansili). Thomas Trullier przy wyjściu na prostą był na nim na ostatnim miejscu, koń pięknie finiszował, niewiele stracił do zwycięzcy i gdyby był prowadzony bardziej ofensywnie, mógł ten wyścig wygrać. To był jego drugi start w karierze, w debiucie był piąty.

  Jak wyjaśnił Robert Karkosa – na razie jest plan, by czteroletni Presomption miał spokojne wejście w karierę, nie był zbyt mocno wyjeźdżany. To szybki koń, który powinien progresować i postarać się w przyszłości o dobre wyniki w wysoko dotowanych handicapach quinte+ (pula nagród powyżej 50 tysięcy euro plus premie). Współwłaścicielami Presomption – oprócz Marty Kubickiej, Polki od lat działającej na francuskim rynku sprzedaży koni, która w ubiegłym roku miała także dwulatka w treningu we Wrocławiu u trenera Michała Borkowskiego – są też Ecurie High Heels Racing i Alicja Karkosa.

  Presomption jest synem ogiera Lawman (Invincible Spirit – Laramie po Gulch), który miał milerski rodowód, ale wygrał pod Lanfranco Dettorim francuskie Derby na 2100 m w 2007 roku, triumfował również w Prix Jean Prat G1 na 1600 metrów. W hodowli dał 11 koni z ratingiem od 111 do 118 funtów, ale brakowało wybitnych (najlepszy był Most Improved). Cena stanówki nim systematycznie spadała od 25 tysięcy euro do 6 tysięcy w ubiegłym roku. W sezonie 2024 będzie krył w Haras du Mazet po 4 tysiące euro.

  Matka wałacha Presomption – Remake jest córką ogiera Dansili, bardzo dobrego ojca matek. Remake biegała tylko trzy razy jako trzylatka. Z debiutu wygrała na Longchamp na 1600 metrów, później była dwa razy siódma, w tym w Listed. Biegały dotąd od niej dwa konie – Rispetta (po No Nay Never) bez zwycięstwa, a Rovienne (po Lawman, a więc pełna siostra Presomption) na 29 startów wygrała 7 wyścigów i z premiami ponad 150 tysięcy euro (najwyższy rating 38).

  Kupiony za 18 tysięcy funtów podczas francuskiej aukcji Arqana w 2021 roku Presomption w debiucie 15 grudnia 2023 roku był piąty w gronie koni, które już biegały w Prix de Roiville, wyścigu maiden w Deauville na 1500 metrów. Presomption do zwycięzcy swojego pierwszego wyścigu stracił około czterech długości, a nie był mocno grany, podobnie było w drugim starcie, gdzie był jeszcze bliżej triumfatora.

  Suleyman wygrywa 19 stycznia gonitwę w Deauville, trenowany przez Polaków Presomption (nr 2) zajmuje trzecie miejsce. Fot. Geny

  Dziś o godzinie 17.55 na torze w Chantilly, gdzie Polacy od 2020 roku trenują konie, Presomption wystartuje w Prix du Poteau des Vignes, gonitwie conditions maiden na 1500 metrów dla czterolatków, które nie wygrały wyścigu (nawierzchnia PSF, pula nagród 18 tysięcy, w tym połowa dla zwycięzcy, plus 55 procent premii dla koni francuskiej hodowli, a takim jest syn Lawmana). Wystartuje 11 koni (nr 4 i 6 zostały wycofane).

  Na Presomption ponownie pojedzie Thomas Trullier (w tym sezonie zwyciężał dotąd 5 razy), którego w ubiegłym roku gościliśmy na Służewcu, gdy zajął trzecie miejsce w Derby na Saanen właśnie. Rano notowania startującego z nr 2 Presomption stały dość wysoko, był drugą grą z kursem około 4,5:1. Wyścig jednak nie ma zdecydowanego faworyta.

  Najmocniej liczona (4:1) był z nr 12 Findon Rose (Sioux Nation – Sea Goddess po Galileo), na której pojedzie niezwykle skuteczny w tym sezonie The Bachelot (21 zwycięstw, drugie miejsce w rankingu za Maximem Guyonem, który wygrał już 24 razy). Wnuczka Galileo biegała cztery razy jako trzylatka, ostatnio była dwa razy druga w grudniu w Deauville na nawierzchni PSF na 1300 metrów pod Bachelot i Benjaminem Marie. Jej francuski rating to 32.

  Dość dobrze stały też notowania (kurs około 6:1) z nr 11 klaczy Furi de la Houssay (Goken – Val Whitby po Fuisse), na której Sophie Chuette pojedzie z niską wagą 54 kg. To doświadczona klacz, która biegała już 9 razy, zarobiła 22 tysiące euro, w ostatnich trzech startach w handicapach Chantilly i Deauville była druga, trzecia i czwarta.

  Sporą grupę zwolenników (kurs 9:1) ma z nr 1 wałach z szybkim rodowodem Spotlight (Showcasing – Sequilla po Siyouni), trenowany w Niemczech przez Carmen Bocskai. W siodle Hugo Besnier (4 zwycięstwa w tym sezonie). Wychowanek znanej stadniny Fahrhof miał w 2023 roku niezbyt udane cztery starty w Niemczech, miejsca 6-8), ale pod koniec roku dwa razy dobrze pokazał się w Lyonie, zajmując drugie i czwarte miejsce w gonitwach conditions na 1800 i 2150 m.

  W swoim ostatnim starcie 19 stycznia Presomption zdecydowanie ograł trenowanego w Czechach przez Vaclava Lukę (przygotowywał między innymi zwycięzcę Wielkiej Warszawskiej 2020, ogiera Nagano Gold) irlandzkiego Unisono (Dandy Man – Springfort po Captain Rio), który wówczas debiutował i zajął jedenaste miejsce. Nie stracił jednak dużo do czołówki pod uczniem Arturem Vilchienem i dziś pod dżokejem Clementem Lecoeuvre może poprawić (kurs 18:1).

  Tradycyjnie trzeba uważać na czempiona – Maxime’a Guyona. Pojedzie na koniu z nr 7 (kurs 8:1) Frany Rosay (Garswood – Fondest po Mayson), która biegała tylko dwa razy w Deauville. Była dziesiąta i piąta w wyścigu, w którym Presomption zajął trzecie miejsce. Straciła do niego ponad trzy długości, a oba konie przedzieliła Milad, która dziś też z nimi pobiegnie (kurs 9:1).

  Synteza typów w mediach: 1-10-2-7-4

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Lawman, ojciec Presomption, wygrywa Derby 2007 we Francji pod Lanfranco Dettorim. Fot. France Sire

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły