More

  Sześcioletni Mr Brightside wygrywa C F Orr Stakes G1 z pulą 750 tysięcy dolarów australijskich

  Wyścigowa Europa zapadła w sen zimowy, jeśli chodzi o gonitwy rangi Pattern, ale po drugiej stronie globu odbywają się wyścigi na najwyższym poziomie. Australia jest rekordzistą pod względem liczby gonitw wyróżnionych w rankingu najlepszych wyścigów stworzonym przez Międzynarodową Federację Wyścigów Konnych. W sobotę, nad ranem polskiego czasu, na torze w Caulfield do startu wyszła australijska czołówka sprinterów – w C F Orr Stakes (G1, 750 tysięcy A$) na dystansie 1400 metrów na trawie. 

  Najlepszy okazał się faworyt publiczności Mr Brightside zgrany do kursu 19/20. Do zwycięstwa poprowadził go Craig Williams, który na koncie ma już ponad 1200 wygranych. Obecnie zajmuje 80. miejsce w australijskim czempionacie. Z kolei trenerskie trio braci Ben, Will i JD Hayes wygrało już w tym sezonie aż 91 wyścigów, co daje im szóste miejsce w rankingu australijskich trenerów. 

  Mr Brightside w sezonie 2023/2024 spisuje się bardzo dobrze. Na siedem startów ani razu nie wypadł z pierwszej dwójki. Zaczął od trzech zwycięstw z rzędu, a później przyszła fala porażek. Niestety, przypadły one na najważniejsze wyścigi w jakich dotąd wziął udział. W King Charles III Stakes (5 mln A$) był drugi, niespełna trzy długości za Fan Girl pod Jamesem McDonaldem (światowy dżokej roku 2022), następnie uległ znakomitemu Romantic Warriorowi w Cox Plate G1 zaledwie o krótki łeb (5 mln A$), a ostatnio przegrał z Pride Of Jenni w Kennedy Champions Mile (3 mln A$). 

  W sobotę w nocy wziął rewanż na Pride Of Jenni i choć pula nagród tym razem była 4 razy mniejsza niż ostatnio, to jest co świętować. Tym razem to Mr Brightside był o włos z przodu, jako że ze swoją rówieśniczką wygrał tym razem jedynie o krótki łeb. Dzięki temu sukcesowi Mr Brightside zajmuje piąte miejsce w rankingu najlepiej zarabiających koni w tym sezonie w Australii, z sumą wygranych sięgających 3,7 miliona A$. 

  Mr Birghtside to sześcioletni wałach nowozelandzkiej hodowli. Jego ojciec Bullbars (po Elusive Quality) wyhodowany przez Darley to szesnastoletni ogier własności szejka Mohammeda. Wygrał jedynie gonitwę rangi G3, a jego największym sukcesem było drugie miejsce w klasycznym, australijskim 2000 Gwinei w 2011 roku. Karierę zakończył mając jedynie trzy lata i sześć startów w nogach. Poza Mr Birghtsidem nie dał żadnego konia ocenionego na ponad 110 funtów. 

  W sobotnim C F Orr Stakes startował także jeden koń własności Godolphin. Czteroletni wałach Pericles (po Street Boss) był dziewiąty w australijskim Derby 2023. W sobotę był drugą grą (11:2), ale rozczarował, zajmując dopiero szóste miejsce. Pericles jest z kapitalnej linii żeńskiej, jego matka Accessories nie biegała, ale urodziła świetnego Epaulette’a, który wygrał dwie gonitwy G1 w Australii, a później został tam reproduktorem oraz jeszcze lepszego Helmeta, który był tam czołowym dwulatkiem, a do tego wygrał australijskie 2000 Gwinei. Jest cenionym reproduktorem, dał świetnego Thunder Snowa, który wygrał Dubai World Cup, a w 2020 roku został reproduktorem w Japonii. 

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Mr Birghtside wygrywa C F Orr Stakes. Fot. NZ Racing News

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.