More

  Ciekawe poniedziałkowe gonitwy „czwórkowe”. Wystartują także dwa konie hodowli SK Moszna

  Początek tygodnia w Traf Online to kolejna okazja do  śledzenia gonitw folblutów we francuskim kurorcie Cagnes-sur-Mer. Nie zabraknie jednak także wyścigów dla miłośników kłusaków – te będą rywalizowały na torach Agen La Garenne oraz Pont de Vivaux w Marsylii. Najatrakcyjniejsze pule gwarantowane są tradycyjnie przewidziane w czwórkach (2555 zł przy dwóch okazjach) oraz kwintach (również dwie, po 1555 zł każda).

  Transmisja rozpocznie się o godzinie 13:27, gdy przeniesiemy się na hipodrom Agen La Geranne, jednocześnie rozpoczynając pierwszą ze wspomnianych kwint (druga od gonitwy VII o 15:22). Typowanie czwórek będzie możliwe w wyścigach nr II, który zaliczany jest do quinte+, a jego faworytów omówimy poniżej, oraz nr IX.

  Warto na moment zatrzymać się także na gonitwie IV (Cagnes-sur-Mer, godz. 14:30), bowiem na jej starcie staną dwa konie wyhodowane w SK Moszna, trzyletnie Nizamabad oraz Norridor. Są to synowie kryjącego w Polsce ogiera Touch of Genius (ten syn Galileo wygrał Derby w Czechach i na Słowacji) z linii Nuty i Nutrii – ich bliscy krewni nie odnosili na Służewcu sukcesów.

  Natomiast matka Norridora – Norridge (In Camera – Nordia po Dakota) w Polsce nie biegała. Startowała za to 15 razy w Czechach w latach 2006-2008, notując tam niezłe wyniki. Wygrała trzy wyścigi – dwa trzeciej kategorii na 1400 i 2200 metrów, a także pierwszej kategorii (Pardubicka Zimni Kralovna dla dwuletnich klaczy) na 1750 m). Była też ósma w Jarni Cena Klisen (czeskie 1000 Guineas, odpowiednik naszej Nagrody Wiosennej), czwarta pod Radkiem Koplikiem w czeskim Oaks (8 długości za zwycięską Mary Lou) i siódma w Pradze w St. Leger, wygranym przez polskiego Savignona.

  Norridge w hodowli na razie nie błysnęła, przez Norridorem urodziła dwa konie, które wyszły do startu. Northern Poker (po Star Poker) biegał cztery razy, wygrał dwa wyścigi – jako dwulatek na Służewcu drugą grupę dla koni polskiej hodowli i w wieku trzech lat gonitwę w Sopocie na 1600 m. Z kolei klacz Norden Touch (po Touch of Genius, a więc pełna siostra Norridora) w sezonach 2022-2023 biegała 8 razy na Służewcu w niskich grupach, bez zwycięstwa, ale siedem razy była na płatnym miejscu.

  Matka Nizamabada – Naharana (Roulette – Nahira po Belenus) biegała trzy razy jako trzylatka w sezonie 2017 w Warszawie i we Wrocławiu, ale wypadała słabo (była dwunasta, piąta i szósta). 

  Właścicielką i trenerką dwóch koni z Mosznej jest Helena Blažková. W przeszłości była ona aktywniejsza trenerką, obecnie przygotowuje do startów wyłącznie swoje konie. W sezonie 2024 zgłosiła we Francji tylko wspomniane dwa ogiery.

  Jest to wyścig typu maiden, a więc dla koni bez zwycięstwa, mimo to raczej notowania jej koni w gronie dziesięciu uczestników będą stały bardzo nisko. Większe doświadczenie z tej pary ma Nizamabad, który pobiegł raz w Czechach, jednak jego wrześniowy debiut w Pradze nie był udany – zajął przedostatnie miejsce z dużą stratą do czołówki. Bardzo blado wypadł także już we Francji, przybiegając za stawką w sprzedażowej gonitwie pod koniec stycznia.

  Dwa dni wcześniej, także w Cagnes-Sur-Mer, zadebiutował Norridor, ale i on nie potrafił zbliżyć się do koni. Dużo wyżej w tym biegu trzeba ocenić szanse konia przygotowywanego przez inną Czeszkę, Ingrid Janackovą Koplikovą, irlandzkiego Gabona. Wraz z Manlym oraz Meautisem powinien liczyć się w rozgrywce.

  Poniżej przestawiamy cały program dnia, wraz z typami ekspertów Equidii.


  Gon II, godz. 13:55 – CAGNES-SUR-MER – Prix Henri Rossi (5-let. i st., 2000 m)

  Jak to zazwyczaj bywa w gonitwach quinte+, nie ma zdecydowanego faworyta, a stawka jest liczna. Wśród 16 uczestników trójka może „pochwalić” się statusem black type, chociaż nie oznacza to, że odegrają czołowe role. Dosiadanego przez Cristiana Demuro Celestina (1) nie można lekceważyć, ale przeciwko niemu przemawia najwyższa waga w polu (61,5 kg).

  Celestin (Dabirsim – Celesteville po Elusive City) bardzo łatwo wygrał milerskie Listed we Francji oraz był czwarty, 2,5 długości za Victorem Ludorumem, we francuskim klasyku na 1600 metrów (Poule D’Essai Des Poulains). Jego najwyższy rating to 110 funtów.

  W lepszej sytuacji (waga 55 kg) od Celestina pod względem wagi jest Nosdargent (12), po którym należy spodziewać się niezłego wyniku. Dużo trudniej będzie o to słabiej spisującemu się od dłuższego czasu, 10-letniemu Jacksunowi (14).

  Dziennikarze zwracają uwagę na Saint Helliera (4), który 27 stycznia był czwarty w gonitwie, którą wygrał Hooking. Wczoraj Hooking wygrał po raz drugi z rzędu (na poziomie Listed), co trochę jeszcze podnosi notowania Saint Helliera. Wysoko stawiane są szanse biegnącego pod najniższą wagą wałacha Khochenko (16) – jego dodatkowym atutem będzie dosiad niezwykle doświadczonego Stephane’a Pasquiera. Patrząc jednak na ostatnie dokonania, pewniejszym kandydatem do rozgrywki wydaje się Lorenzo de Medici (9), którego do sukcesu postara się poprowadzić Christophe Soumillon.

  Naszym kandydatem do sprawienia niespodzianki jest natomiast Grand Balcon (7) pod Theo Bachelotem. Forma pięcioletniego syna Zaraka rośnie ze startu na start. Ostatnie zwycięstwo odniósł w bardzo dobrym stylu, więc tor w Cagnes-Sur-Mer także mu odpowiada.

  Zapraszamy do zapoznania się z typami francuskich dziennikarzy na ten wyścig:

  Krzysztof Romaniuk

  Na zdjęciu tytułowym startujący z nr 1 w Prix Henri Ross – Celestin (fot. Canal Turf)

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły