More

  Wielka Warszawska dobrze oceniona przez European Pattern Committee

  Na początku lutego br. European Pattern Committee (EPC) dokonał przeglądu wszystkich gonitw Pattern i Listed rozegranych w Europie w 2023 r. Ocenionych zostało łącznie 838 gonitw, z których 826 będzie rozegranych ponownie w 2024 roku – 415 gonitw Grupy i 411 Listed.

  Irlandia – gonitwa  rozgrywana na torze Navan (3-letnie klacze; 2000m) w kwietniu, uzyskał status Gr. 3. Na torze Gowran Park w czerwcu rozegrana zostanie nowa gonitwa Listed dla 3-letnich koni na dystansie 2400m.

  Dania – zatwierdzono  wniosek o rozegranie nowego wyścigu „black type” w 2024 r. Jednocześnie wyścig Golden Mile (Klampenborg) dla 3-letnich i st. koni uzyskał status Listed.

  Do EPC nie wpłynęły żadne inne zgłoszenia do gonitw Listed z  pozostałych krajów zrzeszonych w Europejskiej i Śródziemnomorskiej Federacji Władz Wyścigowych (EMHF). Komitet z zadowoleniem przyjął  wynik Wielkiej Warszawskiej jako gonitwy Listed w 2023 r. (oficjalna wycena za 2023 to 99,5). Również druga edycja Gran Premio de Madrid w Hiszpanii nadal osiąga zadowalające wyniki.

  W roku 2024 wprowadzono zmiany w kilku ważnych wyścigach Pattern w Europie. Francja – gonitwa Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1; 4+, 2400m) została przesunięta tydzień wcześniej i powróci do tradycyjnego terminu na końcu czerwca. To samo dotyczy Prix Eugène Adam (Gr.2; 3-latki, 2000m). Gonitwa Prix Royal-Oak (Gr.1; 3+, 3100m) w 2024 r. została przeniesiona z toru ParisLongchamp do Saint-Cloud. Niemcy – German2000 Guineas (Gr.2; 3-letnie ogiery i klacze, 1600m) oraz German 1000 Guineas (Gr.2; 3-letnie klacze, 1600m) w 2024 r. zostaną rozegrane 20 i 26 maja. Grosser Preis der Badischen Wirtschaft (Gr.2; 4+, 2200m) zmieniła termin rozgrywania na 2 czerwca.

  W 2024 r. w całej Europie obniżono oceny łącznie pięciu wyścigów Pattern, a kolejnych jedenaście utraciło status Listed. Poniżej wykaz tych gonitw:

  Francja
  – Prix Saint-Alary (ParisLongchamp) zdegradowany do Gr.2

  Niemcy
  – Grosser Preis von Rossman (Hanower) stracił status Listed

  – Grosser Preis der VGH Versicherungen(Hanower) stracił status Listed

  – Bwin Sommerpreis (Drezno) stracił status Listed

  Irlandia
  – Gladness (Curragh) zdegradowany do Listed

  – Patton (Dundalk) stracił status Listed

  Włochy

  – Premio Presidente della Repubblica (Rzym) zdegradowany do Gr. 3

  – Premio Carlo d’Alessio (Rzym) zdegradowany do Listed

  – Listed Pisa stracił status Listed

  – Premio Regione Toscana (Piza) stracił status Listed

  – Premio Emanuele Filiberto (Mediolan) stracił status Listed

  – Premio Tadolina (Rzym) stracił status Listed

  – Criterium Varesino Mem Virginio Curti (Varese) stracił status Listed

  – Premio M.Se Ippolito Fassati di Balzola(Mediolan) stracił status Listed

  Szwecja
  – Jagersro Sprint (Jagersro) stracił status Listed

  Turcja
  – Bosphorus Cup (Veliefendi) zdegradowany do Gr.3

  Wielka Brytania podjęła decyzję o usunięciu ze swojego kalendarza trzech gonitw „black type” na rok 2024 – Gr.3 Sovereign Stakes (Salisbury), Listed Ganton (York) i Listed Scarbrough (Doncaster).

  Na podstawie wyceny gonitw Komitet ustalił, że 42 wyścigi (Wielka Brytania – 3, Francja – 6, Niemcy – 7, Irlandia – 5, Włochy – 20, Turcja – 1) są zagrożone degradacją w 2025 r., jeśli nie osiągną odpowiednich wyników w roku 2024.

  Komisja rozpatrzyła także program gonitw Grupy 1 i Grupy 2 dla 2-latków w Europie. Ustalono powołanie podkomitetu składającego się z przedstawicieli BHA, HRI i France Galop, którego zadaniem będzie zbadanie możliwości zintegrowania tego programu.

  Jason Morris, przewodniczący EPC, podsumował tegoroczne spotkanie Komitetu:

  „Zauważalny jest dalszy spadek liczby gonitw Pattern i Listed rozgrywanych w całej Europie (z 852 wyścigów w 2022 r. do 826 w 2024 r.). European Pattern Committee rygorystycznie egzekwuje klasę wyścigów, aby przemysł wyścigowo-hodowlany mógł mieć jak największe zaufanie do jakości programu gonitw „black type”.

  „Niepokój budzi ogólny spadek ocen jakie uzyskały gonitwy w roku 2023.  Wiele wyścigów, szczególnie dla koni 3-letnich, ma trudności z osiągnięciem wymaganych parametrów. Jest to spowodowane przypuszczalnie wzrostem eksportu wysokiej jakości koni za granicę. Wiodące europejskie kraje wyścigowe są zaangażowane we współpracę, celem zapewnienia ciągłej produkcji i utrzymania wystarczającej liczby dobrych koni, aby utrzymać programy (wyścigowe) na odpowiednim poziomie, ze szczególnym uwzględnieniem gonitw na średnich i długich dystansach.”

  Całość relacji prasowej na stronie BHA – link

  źródło: Polski Klub Wyścigów Konnych

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły