More

  Ponad 3 tysiące złotych w puli czwórki w piątek w Traf Online, Colt Pilot startuje w Chantilly w gonitwie uczniowskiej

  W piątek w Traf Online rozpoczniemy od razu od mocnego uderzenia. W czwartek było trochę niespodzianek, trudno było trafić czwórkę i mamy kumulację w tym zakładzie (a także w trójce). Wyjściowa pula w pierwszej gonitwie (kłusaki o 13.42 w Nantes) wynosi około trzech tysięcy złotych i z pewnością sporo urośnie. To będzie dzień czwórek, bo w sumie jest ich zaplanowanych aż siedem. W piątek w ofercie Trafonline.pl jest 17 gonitw z Francji (ostatnia o godz. 18.23) z czterech torów: Chantilly i Pornichet (wyścigi płaskie), oraz Nantes i Paris-Vincennes (kłusaki). Tradycyjnie mamy podwyższoną pulę w pierwszej tripli, można też obstawiać dwie kwinty.

  Na warszawskim Służewcu i wrocławskich Partynicach coraz częściej rozgrywane są gonitwy uczniowskie, które pozwalają na rozwój młodych talentów jeździeckich. Wyścigi tego typu mają także Francuzi. W piątek o godzinie 15.45 w Chantilly (syntetyczno-piaskowa nawierzchnia PSF)zostanie rozegrana właśnie gonitwa dla uczniów i młodych dżokejów – Prix Roger Poincelet, wyścig sprzedażowy na 2100 metrów dla trzylatków z pulą nagród 19 tysięcy euro (plus 80 procent premii dla koni francuskiej hodowli). Wystartuje w tym biegu 14 koni, wystawionych z cenami 11,14 i 17 tysięcy euro.

  Wśród nich jest z nr 8 Colt Pilot (Cloth of Stars – Cape Talks po Cape Cross), trenowany w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla tureckiego biznesmena Fedaiego Kahramana. Na Colt Pilocie pojedzie (z niską wagą 52,5 kg) pracujący na stałe w stajni Polaków młody uczeń Brandon Flament, który jest bratem czołowego francuskiego dżokeja Alexisa Pouchina (mają wspólną matkę, różnych ojców, stąd różne nazwiska).

  Flament jechał do tej pory 11 razy w wyścigach, jeszcze nie wygrał, raz tylko był na płatnym miejscu. Jego największym osiągnięciem było zajęcie drugiego miejsca w październiku 2023 roku w handicapie w Fontainebleau na trenowanej przez Karkosów Saanen, która w ubiegłym sezonie była trzecia w Derby na Służewcu.

  W porannych notowaniach szanse Colt Pilota (jest blisko zinbredowany 3×2 na świetnego ogiera Cape Cross, ojca Sea The Starsa i Golden Horna) stały bardzo nisko (kurs na zwycięstwo około 70:1). Nic dziwnego, bo to jeden z najsłabszych koni trenowanych przez Polaków. Colt Pilot biegał dotychczas 8 razy i osiągał przeciętne wyniki – był piąty, cztery razy szósty, ósmy, jedenasty i dwunasty (jego obecny rating to 26,57). W dwóch ostatnich startach 24 stycznia i 8 lutego na torze Lyon La Soie zajmował szóste miejsca na 2150 m.

  Jego bardzo dobry na torze (126 rpr – drugi i trzeci w Łuku Triumfalnym za Enable, zwycięzca Prix Ganay G1) ojciec Cloth Of Stars (Sea The Stars – Strawberry Fledge po Kingmambo) w hodowli jak dotąd raczej zawodzi. Tylko dwa konie po nim przekroczyły rating 100 funtów – Birr Castle (112) i Laafi (106). W Polsce z jego potomstwa biegały na poziomie grupowym Maybach, Stellarmasterpiece, Power Djoker, Sir Siljan i Zabajone. Cloth Of Stars od 2019 roku kryje we Francji w Haras du Logis, cena stanówki spadła z wyjściowego 7500 euro do 5 tysięcy w tym roku.

  Faworytem (kurs około 4:1) piątkowej gonitwy uczniowskiej w Chantilly jest z nr 4 Dschingis Gold (Dschingis Secret – Aquarelle d’Or po Monsun), na którym pojedzie Thomas Blanchouin z wagą 55 kg. Podopieczny trenera Barberota startował dotychczas tylko trzy razy, zajmując czwarte, piąte i szóste miejsce na mniejszych torach na dystansach około 2000 m.

  Wśród liczonych koni (z kursami około 6:1) są też w tym wyścigu dwa inne wierzchowce. Z nr 6 Amalya (Ultra – Optica po Hernando), na której u japońskiego trenera Kobayashiego pojedzie Akimasa Phanthura z wagą 54 kg. Amalya ma spore doświadczenie, biegała już 7 razy, wygrała jeden wyścig jako dwulatka i ponad 25 tysięcy euro. We wrześniu 2023 roku zwyciężyła w gonitwie maiden w Amiens na dystansie 1650 m.

  Ultra – ojciec klaczy Amalya

  Podobne notowania ma z nr 10 Soltana Believe (Make Believe – Delantera po Lawman), na której pojedzie (z niską wagą 53,5 kg) utalentowany Arthur Mosse, krewniak Geralda Mosse’a, jednego z najlepszych dżokejów w historii francuskich wyścigów. Soltana Believe na razie wynikami nie imponuje, bo jej najlepsze miejsce to piąte, ale zostało uzyskane w ostatnim starcie 24 stycznia w Lyonie (reclamer na 2150 m), więc można zakładać, że jej forma idzie w górę.

  Natomiast szósty w tym wyścigu, ledwie pół długości za nią, był Colt Pilot, więc dziwi tak duża dysproporcja w notowaniach tych dwóch koni. Czyżby – po wczorajszych niespodziankach sprawionych przez Gryphona i Baliego – kolejny koń trenowany przez Polaków sprawił, że będą wysokie wypłaty w francuskim totalizatorze?

  Synteza typów w mediach: 5-7-6-10

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym ojciec Colt Pilota – Cloth Of Stars zajmuje trzecie miejsce w Nagrodzie Łuku Triumfalnego 2018, za Enable i Sea of Class

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły