More

  Ponad 3 tysiące złotych w skumulowanej puli czwórki, syn Tunisa debiutuje w Fontainebleau

  Wtorek w Traf Online zapowiada się bardzo ciekawie. W poniedziałek nikomu nie udało się trafić czwórki, więc już w pierwszej gonitwie (o godzinie 13.55 wystartują kłusaki na torze Paris-Vincennes) rozpoczynamy od kumulacji w tym zakładzie, pula wyjściowa wynosi ponad 3100 złotych, a więc można się spodziewać, że przekroczy cztery tysiące. Dwie pozostałe szanse na trafienie czwórki (godz. 16.15 i 18.03) są przewidziane z pulami gwarantowanymi po 2477 zł, ale jeśli w pierwszym biegu nikomu nie uda się trafić, to mogą one znacząco wzrosnąć. We wtorek w ofercie Trafonline.pl jest 15 gonitw z Francji z trzech torów: Fontainebleau (wyścigi płaskie, płotowe i przeszkodowe) oraz Paris-Vincennes i Cagnes-sur-Mer (kłusaki). Skumulowaną pulę mamy też w pierwszej gonitwie w dwójce, tradycyjnie podwyższona jest pula pierwszej tripli, we wtorek można także obstawiać trzy kwinty z pulami gwarantowanymi 1277 zł.

  Pierwsza czwórka we wtorek w zakładach Traf Online (ze skumulowaną pulą wyjściową ponad 3100 zł) została zaplanowana o godzinie 13.55 na torze Paris-Vincennes w Prix du Chesnay, wyścigu kategorii B dla kłusaków wieku od 7 do 11 lat na dystansie 2850 metrów z pulą nagród 75 tysięcy euro. Wystartuje 15 koni (nr 11 jest wycofany). Jest to gonitwa handicapowa dla kłusaków, które nie wygrały w karierze sumy nagród 455 tysięcy euro. Konie, które wygrały poniżej 260 tys. euro mają do pokonania dystans krótszy o 25 metrów.

  Lista startowa Prix du Chesnay i typy francuskich mediów

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 3:1) był jeden z tych koni, które mają krótszą drogę do celownika, z nr 3 siedmioletni Hubble du Vivier (trener Sebastien Ernault – 58 zwycięstw w tym sezonie, powożącym jest trener, w tej roli wygrał 77 wyścigów), który często zajmuje drugie miejsca. W ostatnich pięciu startach na Vincennes trzykrotnie był drugi. W poprzednim sezonie zimą prezentował w Paryżu wysoką formę, bo wygrał dwa wyścigi i raz był drugi. W całej karierze na 41 startów zanotował 7 zwycięstw, suma nagród 238 900 euro.

  Za jego najgroźniejszych rywali uważane są kłusaki z numerami 16 i 4, których kursy wynoszą około 6:1. Z nr 16 wystartuje ośmioletni Gamin Jaba, którego trenerem i powożącym jest słynny Jean-Michel Bazire (155 zwycięstwa w tym sezonie w roli szkoleniowca i 77 jako drivera). Gamin Jaba uzbierał najwyższą sumę nagród spośród uczestników tej gonitwy – 447 030 euro, dlatego też dłuższy dystans do pokonania. Na 65 startów wygrał 16 wyścigów. Jest w wysokiej formie, bo w ostatnich pięciu startach był dwa razy drugi, raz trzeci, raz ósmy, a 1 lutego zwyciężył na Paris-Vincennes w podobnej gonitwie jak dzisiaj.

  Gamin Jaba. Fot. Equidia

  Z nr 4 wystartuje siedmioletnia Harmonista (opiekujący się nią Franck Nivard ma w tym sezonie 95 zwycięstw jako trener i 23 jako powożący). Harmonista na 53 starty wygrała 7 wyścigów (15 razy na płatnych miejscach) i 242 940 euro. Ostatni wyścig wygrała w październiku w Chartres, ale biega równo i nieźle, bo w ostatnich sześciu startach na Vincennes zawsze zajmowała miejsca od drugiego do piątego.

  Wśród podliczanych koni, które mogą powalczyć o miejsce w czwórce są także kłusaki z nr 10 Horchestro, nr 14 Gendreen i z nr 15 Grace du Digeon. O niespodziankę może postarać się z nr 12 trenowany przez Gabriele Gelorminiego Galileo Bello. W roli powożącej Anne-Francoise Donati-Marcillac (9 zwycięstw w tym sezonie na 133 starty).

  Synteza typów w mediach: 3-16-4-14

  O godzinie 15.57 na torze Fontainebleau odbędzie się płaski wyścig typu bumper (przygotowawczy do gonitw stiplowych, bez start maszyny, z podwyższonymi wagami od 63 do 66,5 kg) – Prix des Haras Nationaux, gonitwa conditions na 3000 metrów dla czteroletnich koni wysokiej półkrwi, które nie wygrały wyścigu. W stawce jedenastu koni zadebiutuje z nr 8 syn wyhodowanego w Polsce Tunisa – Kador Allen, na którym Arnaud Bourgeais pojedzie z wagą 64,5 kg. W porannych notowaniach syn Tunisa był czwartą grą z kursem 9:1. Mocnym faworytem (2:1) jest z nr 3 Kantor du Seuil, który w debiucie był trzeci, a w siodle ma Augustina Madameta.

  Konie po wyhodowanym w polskiej stadninie Iwno ogierze Tunis (Estejo – Tracja po Llandaff) wygrały dotąd 11 wyścigów (płaskie, płotowe i przeszkodowe), zajęły też 45 razy płatne miejsca na 89 startów, suma wygranych przez nie nagród to ponad 305 tysięcy euro. Tunis pokrył już we Francji od 2019 roku około 350 klaczy. Cena stanówki w 2024 roku w Haras de Cercy wzrosła do 4 tysięcy euro (w 2023 roku było to 2500 euro), dla hodowców współpracujących ze stadniną jest zniżka do 3 tysięcy euro.

  Wyhodowany w SK Iwno Tunis należał do ścisłej czołówki koni płotowych we Francji

  Tunis w 2016 roku jako dwulatek zwyciężył łatwo na Służewcu o 5 długości w wyścigu na dystansie 1600 m i został kupiony na aukcji za 100 tysięcy złotych przez trenera Guillaume’a Macaire’a. W latach 2017-2018 świetnie biegał we Francji w gonitwach płotowych. Wygrał gonitwy G2, G3 i Listed. Zajmował też drugie miejsca w biegach G1. Przez dwa lata zarobił ponad 613 tysięcy euro.

  Synteza typów w mediach: 1-11-3-4

  Program wszystkich wtorkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Hubble du Vivier. Fot. Canal Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły