More

  Już ponad 5300 złotych w skumulowanej wyjściowej puli pierwszej tripli w środę w Traf Online

  We wtorek w Trafie już na początek dnia dwaj wytrawni gracze trafili czwórki, których wypłata wyniosła po 1830 złotych. Jeszcze więcej zainkasował szczęśliwiec, który w ostatniej wtorkowej gonitwie wytypował czwórkę i zgarnął pulę gwarantowaną 2477 zł. Przez cały wtorek podczas gonitw z Francji trwało polowanie na triplę, ale niespodzianki były tak duże, że nikomu nie udało się żadnej trafić. W tej sytuacji cała pula przeszła na pierwszą środową triplę (od godziny 13.27), w której skumulowana pula wyjściowa wynosi ponad 5300 złotych, a więc można się spodziewać, że przekroczy sześć, a może nawet siedem tysięcy. W środę są też przewidziane dwie czwórki (godz. 13.55 i 17.28) z pulami gwarantowanymi po 2577 zł, można także obstawiać dwie kwinty z pulami startowymi 1257 zł. W ofercie Trafonline.pl jest 15 gonitw z Francji z trzech torów: Cagnes-sur-Mer (wyścigi płaskie koni pełnej krwi angielskiej) oraz Mauquenchy i Toulouse (kłusaki).

  Pierwsza czwórka w środę w zakładach Traf Online (z gwarantowaną pulą 2577 zł) została zaplanowana o godzinie 13.55 na torze Cagnes-sur-Mer w Prix Rauba Capeu, handicapie divise klasy drugiej z serii quinte+ na dystansie 2500 metrów dla czteroletnich i starszych koni z podwyższoną pulą nagród do 53 tysięcy euro (połowa dla zwycięzcy, płatnych jest siedem miejsc, dodatkowo są premie dla koni francuskiej hodowli).

  Lista startowa i typy francuskich mediów

  Jest to gonitwa rozgrywana nie na nawierzchni PSF, ale na trawie, co zimą jest we Francji rzadkością. Wystartuje 15 koni (Tel Aviv z nr 12 został wycofany) z wagami od 53 do 61 kg. Wyścig ten (nr 2 w programie dnia w Trafie) wchodzi również w skład pierwszej tripli ze skumulowaną pulą wyjściową ponad 5300 złotych.

  We wstępnych notowaniach faworytką (kurs około 4:1) była z nr 7 pięcioletnia Veules (Postponed – Wiesenlerche po Adlerflug) z mocnej stajni Gerarda Augustina-Normanda. Hodowcą klaczy jest biznesmen z Kazachstanu Raszit Szajkutdinow, który w tym sezonie zadebiutuje w Polsce, oddał siedem koni do treningu na Służewcu Emilowi Zahariewowi.

  Na Veules pojedzie Antonio Orani z korzystną wagą 55 kg. Klacz jest w formie, w czterech ostatnich startach zawsze była w pierwszej trójce, a 15 stycznia w Cagnes-sur-Mer wygrała handicap klasy trzeciej właśnie na 2500 m, także pod Oranim (waga 54 kg).

  Veules ma dobry, dystansowy rodowód. Pochodzi ze świetnej niemieckiej odnogi rodziny 5-h, jest bliską krewną zwycięzcy Łuku Triumfalnego Waldgeista i niemieckiego derbisty Waldparka. Jej matka jest córką championa niemieckich reproduktorów Adlerfluga, którego syn Torquator Tasso też zwyciężył w Prix de l’Arc de Triomphe G1, największym porównawczym wyścigu w Europie.

  Ojcem Veules jest znakomity na torze Postponed (Dubawi – Ever Rigg po Dubai Destinanation), który na 20 startów wygrał 9 wyścigów i około 5 milionów funtów. Zwyciężył w czterech gonitwach rangi G1 – King George VI and Queen Elizabeth Stakes, Dubai Sheema Classic, Coronation Cup (wszystkie trzy na 2400 m) i International Stakes na 2100 m.

  Postponed od 2018 do 2023 roku krył w Dalham Hall Stud w Anglii, ale w hodowli zawodzi. Zaczynał od ceny stanówki 20 tysięcy funtów, która później malała przez 15, 10, 6 do 5 tysięcy funtów. W tym roku kryje w Yorton Farm Stud już tylko po 4 tysiące funtów, bowiem tylko trzy konie po nim przekroczyły – i to nieznacznie – rating 100 funtów.

  Faworytka gonitwy Veules. Fot. Equidia

  Mimo najwyższej wagi w polu (61 kg) dość wysoko stoją notowania (kurs 6:1) konia z nr 1, mającego status black type winner siedmioletniego ogiera Palus Argenteus (Silver Frost – Cinder’s Post po American Post), na którym pojedzie Anthony Crastus. W 43 startach Palus Argenteus wygrał 9 wyścigów i 21 razy zajmował płatne miejsca, co dało mu sumę nagród ponad 382 tysiące euro. Jego najwyższy rating w karierze to 47, obecnie ma 42.

  W styczniu tego roku wrócił do ścigania po półtorarocznej przerwie spowodowanej kontuzją. Zajął w Cagnes-sur-Mer ósme i siódme miejsce w dobrej klasy gonitwach conditions. W sezonach 2021-2022 Palus Argenteus wygrał trzy gonitwy rangi Listed na dystansach 2000, 2500 (w lutym 2022 w Cagnes-sur-Mer właśnie) i 3000 m. Jego forma powinna zwyżkować.

  Do walki o zwycięstwo mogą się włączyć także takie konie jak: z nr 5 mający status black type sześcioletni Laos (Territories – Amarinda po Tiger Hill) ze znakomitym Cristianem Demuro w siodle, z nr 6 Esprit Joyeux, z nr 11 Wukhann, czy z nr 16 One Point, który poniesie tylko 53 kg. Czarnym koniem gonitwy może okazać się z nr 9 syn Adlerfluga Stallone, na którym pojedzie czempion dżokejów we Francji Maxime Guyon z wagą 54,5 kg.

  Synteza typów w mediach: 7-6-1-5

  W środę w Cagnes-sur-Mer pobiegną kolejne konie trenowane przez Ingrid Janackovą Koplikovą. Czeszka wystawia ich aż pięć, do tego na Lazurowym Wybrzeżu wystartują dziś też dwa konie w treningu Zdeno Koplika. Konie trenowane przez Janackovą Koplikovą w tym roku startowały 37 razy, wygrały 4 wyścigi, 13 razy były na płatnych miejscach, ich suma nagród to ponad 100 tysięcy euro.

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Palus Argenteus. Fot. Paris Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły