More

  Znamy pięciu oficjalnych kandydatów na stanowisko prezesa PKWK. Krzysztof Kierzek został odwołany

  Wkrótce poznamy nazwisko nowego prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, który zastąpi odwołanego Krzysztofa Kierzka. Jak ustaliliśmy, aktualnie jest pięciu oficjalnych kandydatów na to stanowisko – Paweł Gocłowski, Jarosław Zalewski, Zygmunt Sobolewski, Marek Przybyłowicz i Maciej Malinowski. 26 lutego minister rolnictwa Czesław Siekierski poprosił Radę PKWK o opinię na temat odwołania prezesa Krzysztofa Kierzka oraz o ocenę kandydatury Pawła Gocłowskiego na to stanowisko. Rada kandydaturę Gocłowskiego zaopiniowała negatywnie – przy pięciu głosach przeciw i dwóch za. Według aktualnych zapisów ustawy o wyścigach konnych, rada jest jedynie ciałem doradczym, wydaje opinię, ale decyzja należy do ministra rolnictwa i nie została jeszcze ogłoszona.

  Paweł Gocłowski jest prezesem zarządu Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej. Wspólnie z Barbarą Mazur, jako współwłaściciel firmy Polturf, uczestniczył w organizowaniu aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim, przez wiele lat pracował też w dziale selekcji PKWK.

  Paweł Gocłowski. Fot. Jan Żólkiewski/Folbluty.org

  Jarosław Zalewski przed laty był czołowym polskim zawodnikiem w pięcioboju nowoczesnym. Wspólnie z żoną Joanną jest hodowcą i właścicielem koni w SK Konary, a także menedżerem sportu Toru Partynice we Wrocławiu. W sezonie 2023 Zalewscy zostali wybrani Hodowcami Roku w Polsce.

  Jarosław Zalewski

  Zygmunt Sobolewski jest znanym lekarzem weterynarii, pracował w szpitalu koni na Służewcu i na Partynicach, prowadził firmę Animal Trade. Od około 30 lat jest właścicielem i hodowcą koni. Najsłynniejsze z nich to Kombinacja, Delator, Camerun, Temperament, czy Jolly Jumper.

  Zygmunt Sobolewski (w brązowej marynarce) po zwycięstwie Jolly Jumpera w Derby

  Marek Przybyłowicz w latach 90-tych był właścicielem jednej z pierwszych prywatnych stajni na Służewcu (jego Donna Grafia wygrała w 1996 roku Nagrodę Wiosenną i była druga w Derby za Wonderfulem), a później (1991-2001) prezesem zespołu Torów Wyścigów Konnych Służewiec.

  Marek Przybyłowicz (w środku) w towarzystwie wnuczki Elżbiety i Tadeusza Woldana

  Maciej Malinowski jest hodowcą, właścicielem i trenerem koni czystej krwi arabskiej. Kandyduje na stanowisko prezesa PKWK z ramienia Stowarzyszenia Polskich Hodowców Wyścigowych Koni Arabskich.

  Maciej Malinowski (z prawej)

  Minister rolnictwa poinformował, że: „w związku z odwołaniem z dniem 1 marca 2024 r. Pana Krzysztofa Kierzka z funkcji Prezesa PKWK, do czasu powołania nowego Prezesa – p.o. Prezesa PKWK jest Pan Bogdan Pukowiec, przewodniczący Rady PKWK (kompetencje określone ustawą o wyścigach konnych)”.

  Na łamach Traf News zamieściliśmy już wywiad z jednym z kandydatów na stanowisko prezesa PKWK – Jarosławem Zalewskim, który przedstawił swój program na rozwój i naprawę polskich wyścigów konnych oraz hodowli. Zrobili to też Agnieszka Kacprzyk i Jerzy Engel, z którymi rozmawialiśmy, ale zadeklarowali, że – wbrew pogłoskom – nie zamierzają kandydować.

  W najbliższym czasie opublikujemy wywiady z kolejnymi osobami, które potwierdziły nam, że kandydują na stanowisko prezesa PKWK i chcą przedstawić swoje koncepcje – Zygmuntem Sobolewskim i Maciejem Malinowskim, a następnie z Markiem Przybyłowiczem, który wkrótce ma zaprezentować w ministerstwie rolnictwa swój program. Paweł Gocłowski, dwukrotnie poproszony przez nas o rozmowę, odpowiedział, że nie jest nią zainteresowany.

  Nie można wykluczyć, że na ostatniej prostej pojawi się jeszcze kandydat, którego nazwisko nie jest obecnie w tym kontekście powszechnie wymieniane. W przeszłości zdarzało się, że prezesami PKWK zostawały osoby z klucza politycznego, które nie były związane ze środowiskiem właścicieli, hodowców i trenerów koni wyścigowych.

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły