More

  Środę zaczynamy od kumulacji i pierwszego etapu Grand National du Trot

  Środowa oferta TrafOnline będzie się koncentrowała na wyścigach kłusaków z torów: Amiens i Saint Galmier, ale miłośnicy koni poruszających się galopem również nie mogą narzekać. Będą mieli okazję kibicować swoim faworytom w „mityngu płaskim” na torze Fontainebleau. Wyścigiem dnia będzie pierwsza gonitwa z cyklu Grand Nationa du Trot (G3) z toru Amiens, która o 13:55 rozpocznie transmisję polskiego operatora zakładów. Łącznie w ofercie znalazło się 16 gonitw.

  Grand National du Trot – 13:55

  W Amiens zainauguruje cykl, który będzie gościł na 14 torach w całej Francji, a finał będzie miał 1 grudnia na paryskim Vincennes. Dzisiejsza gonitwa jest objęta zakładem czwórki, a w dwójce i trójce mamy kumulacje, co zapowiada interesujące pule i kursy w totalizatorze.

  Bazowym dystansem gonitwy jest 2900 metrów, ale konie z numerami 9-16 startują z 25-metrowym handicapem.

  Faworytem graczy w porannych notowaniach jest Guide Moi Forgan (14), natomiast Equidia wskazuje tego konia na drugie miejsce, a mocniej liczy Galet Steda (16).  

  Oba konie startują z drugiego rzędu i będą musiały odrabiać 25-metrową stratę ze startu. Tor w Amiens jest nietypowy jak na francuskie standardy. Po pierwsze gonitwy rozgrywane są w mniej popularnym kierunku – na prawą rękę, po drugie jest dość krótki – 1100 metrów, po trzecie ma ostre zakręty i stosunkowo długą prostą finiszową – 290 metrów. Dla przykładu prosta finiszowa na paryskim Vincennes ma długość 250 metrów. To wszystko sprawia, że tor Amiens nie jest idealny dla koni, które muszą odrabiać handicap ze startu, ale nie jest też najgorszy, bo na długich prostych mogą poprawiać pozycję bez niepotrzebnego nadrabiania dystansu.

  Para faworytów dobrze czuje się na „torach prawoskrętnych” i to jest pierwszy plus tej dwójki. Oba są stabilne i znajdują się w dobrej formie. Galet Sted (16) rywalizował ostatnio w siodle, co może być dobrym odpoczynkiem od sulek i urozmaiceniem dla tego wszechstronnego wyścigowce. Guide Moi Forgan (14) w ostatnich dwóch startach zanotował najlepsze wyniki w karierze na średnim i długim dystansie. Trenerzy tych koni podkreślają, że odrabianie straty na torze w Amiens nie należy do najłatwiejszych, ale są optymistami. Charles-Antoine Mary liczy, że Galet Sted (16) powalczy o zwycięstwo, a Pascal Castel jest pewien, że Guide Moi Forgan (14) zajmie płatne miejsce.

  Trzecim wyborem Francuzów jest Gilmour (6), który ma za sobą całkiem niezłą zimę na Vincennes. Daniel Delaroche uważa, że jego podopieczny, jeżeli znajdzie odpowiednie „plecy”, powinien się liczyć w końcowej rozgrywce. My mamy pewne wątpliwości. Gilmour ma stosunkowo małe doświadczenie w torach prawoskrętnych i mimo że w Vichy radził sobie całkiem nieźle, to na krótszym o 200m torze Amiens jeszcze się nie ścigał. Na pewno jego atutem będzie start z pierwszego rzędu.

  Czwarta w prognozie Equidii jest Glorie du Perche (2), którą scharakteryzujemy podobnie jak Gilmoura (6). Klacz pokazała się z dobrej strony w sezonie zimowym na Vincennes, ale równocześnie, na podstawie kariery, nie wydaje się typową specjalistką od torów prawoskrętnych (mimo że notowała wygrane). Nigdy nie startowała w Amiens. Trener Vincent Seguin uważa jednak inaczej: „powinieneś wiedzieć, że na prawą rękę jest lepsza nią na lewą. Ma duże szanse na miejsce w czołówce”. W naszej ocenie wyniki Glorie du Perche (2) z ostatnich startów są nieco lepsze od Gilmoura (6).

  Piątkę Equidii zamyka Eureka Vrie (12). Dziesięcioletni wałach zanotował trzy bardzo dobre wyniki na Vincennes, więc nie można mieć zarzutów do jego formy. Na torach prawoskrętnych startował jednak tylko incydentalnie i bez większych sukcesów. Sam trener Thomas Chalon, mimo że liczy na dobre miejsce, to zaznacza, że Eurek Vrie (12) nie jest specjalistą od torów „na prawą rękę”.

  Kolejne trzy konie w prognozie to Hannah (7), Forbach (3) i Frosnac Madrik (5).

  Czeska Hannah (7) jest specjalistką od monte i torów leworęcznych. Nie podzielamy huraoptymistycznego podejścia trenera Jeana-Francoisa Seneta, który widzi „wielką szansę”.

  Lepsze notowania w naszej redakcji ma Forbach (3), który świetnie czuje się na „krótkich torach”. W Amiens rywalizował kilkukrotnie i nawet raz zwyciężył.

  Frosnac Madrik (5) ma za sobą dwa starty po zmienia trenera z Nicolasa Enscha na Sebastiena Guarato. Jeżeli nawiąże do swoich wyników z końca sezonu 2023, to może powalczyć o wysokie premiowane miejsce.

  Prognoza Trafnews: Galet Sted (16) – Guide Moi Forgan (14) – Forbach (3) – Glorie du Perche (2)

  Witold Sudoł

  Zdjęcie – Equidia.fr

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły