More

  Exceed And Excel kończy wspaniałą karierę reproduktora 

  Epokowy gwiazdor stadniny Darley przechodzi na emeryturę w wieku 24 lat. Australijski syn Danehilla był jednym z najlepszych sprinterów na Antypodach, dwie dekady temu wygrał równowartość 500 tysięcy funtów brytyjskich i zakończył karierę. Następnie odkupiła go stadnina Darley. Kwotę transakcji szacuje się na 22 miliony dolarów australijskich. Później rozpoczął owocną karierę reproduktora, krył w Australii i w Irlandii.

  „Nie mogę przecenić, jak wielki wpływ wywarł na tę stadninę oraz całą australijską scenę wyścigową i hodowlaną” – powiedział dla ANZ Bloodstock News dyrektor sprzedaży australijskiego oddziału Darley, Alastair Pulford.

  Exceed And Excel jest rekordzistą wśród australijskich reproduktorów. Dał 215 indywidualnych zwycięzców gonitw o randze Stakes (G3, G2, G1), w tym klacz Mawj, która w ostatnim sezonie wygrała angielskie 1000 Gwinei, a później amerykańskie Queen Elizabeth II Challenge w Keeneland. Mimo wszystko największe nadzieje wiąże się z synami Exceed And Excela. Bivouac (kryje za 66 tysięcy dolarów australijskich) i Microphone (kryje za 33 tysięcy dolarów australijskich) są sporymi nadziejami australijskiego oddziału Darley na przedłużenie wpływu ojca na australijską i światową hodowlę. Do pary australijskiej trzeba dopisać jeszcze ogiery takie jak James Garfield, Helmet, Outstrip, Buratino, Sidestep, Cotai Glory, czy Fulbright, kryjący w SK Moszna. 

  Syn ogiera Exceed And Excel – Fulbright jest reproduktorem w Polsce w Stadninie Koni Moszna

  Jednak to jeszcze nie wszystko. Exceed And Excel świetnie sprawdził się również jako ojciec matek. Jego córki urodziły aż 101 zwycięzców gonitw o randze od G3 do G1, w tym angielskiego derbistę 2019 ogiera Anthony Van Dyck, czy niepokonanego w wieku dwóch lat ogiera Ten Sovereigns, obecnie obiecującego reproduktora stadniny Coolmore.

  W sezonie 2024 w polskim treningu są dwa trzylatki po ogierze Exceed And Excel, oba własności Millennium Stud, Black Greek w treningu Emila Zaharieva i Asteria, która trenuje pod okiem Krzysztofa Ziemiańskiego. Oprócz tego Exceed And Excel pojawia się w liście koni zgłoszonych do sezonu jeszcze siedmiokrotnie, jako ojciec matek następujących koni: Lady Gigi, Loco, Louisville, Boheme, Johnny Double oraz dwóch nienazwanych jeszcze dwulatków, ogiera po Mehmasie ze stajni Sławomira Pegzy i syna ogiera Invincible Army w treningu Adama Wyrzyka.

  Johnny Double, wnuk ogiera Exceed And Excel, wygrywa na Służewcu.

  mc

  Na zdjęciu tytułowym Exceed And Excel. Fot. Darley

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły