More

  Ciekawy i błotnisty wtorkowy mityng na torze Saint-Cloud z udziałem córki polskiego Tunisa i atrakcyjnymi czwórkami w Traf Online

  W Paryżu i okolicach od kilku dni pada deszcz i tory są bardzo grząskie, więc podczas wtorkowych gonitw na torze Saint-Cloud trzeba szukać „błociarzy”, typując różnego rodzaju zakłady. Być może w takich warunkach dobrze sobie poradzi o godzinie 17.40 w Prix Lavarede na 3000 metrów po trawie czteroletnia Anagallis, córka wyhodowanego w Polsce Tunisa, który – po bardzo dobrej karierze płotowej – od kilku lat jest reproduktorem we Francji. Jesienią na miękkich torach Anagallis trzykrotnie zajmowała drugie miejsca.

  We wtorek w Traf Online przewidziane są trzy czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi po 2444 złote (godz. 13.55, 15.25 i 18.15). Tradycyjnie podwyższona jest pula w pierwszej tripli, można też obstawiać kwintę z wyjściową skumulowaną pulą około 1100 zł. W ofercie Trafonline.pl jest 13 gonitw z Francji (pierwsza o 13.55, ostatnia o 18.15) z trzech torów: Saint-Cloud (gonitwy płaskie), Fontainebleau (płotowej i przeszkodowe) oraz Enghien (kłusaki).

  Już w pierwszej transmitowanej we wtorek w Traf Online gonitwie z Francji, o godz. 13.55 na podparyskim torze Saint-Cloud mamy wyścig dnia – Prix Teddy, handicap divise klasy drugiej na 1400 metrów z serii quinte+ z wysoką pulą nagród 53 tysiące euro (połowa dla zwycięzcy, płatnych jest siedem miejsc) dla czteroletnich i starszych koni. Wystartuje 15 koni (Hoxton z nr 11 jest wycofana) z wagami od 53,5 do 60 kg. W tej gonitwie można obstawiać czwórkę z pulą gwarantowaną 2444 złote.

  Lista startowa i typy francuskich mediów

  W przedpołudniowych notowaniach faworytem (kurs około 4,5:1) był z nr 6 Opalus Road (Goken – Hukba po Anabaa), na którym z wagą 58 kg pojedzie Mickael Barzalona, zajmujący na razie dopiero 24. miejsce w rankingu jeźdźców we Francji z siedmioma zwycięstwami, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w okresie zimowym dużo jeździł za granicą, głównie w krajach nad Zatoką Perską. Prowadzi w klasyfikacji maxime Guyon (40 zwycięstw), kolejne miejsca zajmują Theo Bachelot (29) i Cristian Demuro (28).

  Pięcioletni Opalus Road biegał dotąd tylko 8 razy (miał od lipca 2022 do sierpnia 2023 roczną przerwę z powodu kontuzji), wygrał 2 wyścigi 90 tysięcy euro. Jesienią był dwa razy drugi w handicapach klasy drugiej na milę na Longchamp i w Chantilly. Nie biegał od 12 grudnia.

  Jego ojciec Goken (Kendargent – Gooseley Chop po Indian Rocket) zajął trzecie miejsce w King’s Stand Stakes (G1 w Anglii na 1000 m, dla koni trzyletnich i starszych na torze Ascot). Jako dwu i trzylatek wygrał również G3 we Francji (Prix du Bois na 1000 m i Prix Texanita na 1100 m). W tym roku cena stanówki tym ogierem wynosi 15 tysięcy euro.

  Dość mocno liczony (kurs około 8:1) jest też z nr 13 dobry pochodzeniowo Murciano (Kingman – Mission Impassible po Galileo), hodowli i własności znanej stadniny Haras d’Etreham. Pojedzie na nim Alexis Pouchin (szóste miejsce w rankingu, 19 zwycięstw) z niską wagą 53,5 kg. Czteroletni Murciano na 12 startów wygrał tylko jeden wyścig, ale w swoim ostatnim starcie – 2 marca w conditions maiden w Pornichet na 1700 m na nawierzchni PSF. W większości gonitw zajmował miejsca w pierwszej trójce i ugrał już prawie 100 tysięcy euro.

  Taką samą wagę 53,5 kg i zbliżone notowania ma też z nr 14 Etatique (Wootton Bassett – Engage po Pour Moi), na którym pojedzie Eddy Hardouin. Pięcioletni Etatique na 21 startów wygrał 2 razy i ponad 118 tysięcy euro, po trochę słabszych startach jego forma powoli idzie w górę – 5 lutego zajął czwarte miejsce na 1500 metrów w handicapie klasy drugiej w Cagnes-sur-Mer.

  Kolejnym koniem z niską wagą 53,5 kg (kurs około 10:1), na którego należy uważać przy typowaniu czwórki, jest z nr 16 No Limit Dream (Belardo – High Dream po Dabirsim) pod Ioritzem Mendizabalem. Czterolatek jesienią wygrał pod Mendizabalem dwa wyścigi na 1500 i 1600 m na Longchamp i w Deauville, w tym roku był dwa razy czwarty w Cagnes-sur-Mer.

  No Limit Dream. Fot. Equidia

  Czarnym koniem gonitwy (kurs 16:1) może być z nr 9 Nolito (Recoletos – Dubai Empress po Dubawi), którego hodowcą, właścicielem i trenerem jest Henri Pantall. W siodle czempion dżokejów Maxime Guyon (waga tylko 55,5 kg). Na 18 startów Nolito wygrał dwa wyścigi i z premiami ponad 150 tysięcy euro. W październiku wygrał pod Guyonem wyścig sprzedażowy na paryskim Longchamp na 1400 m, a w ostatnim starcie, 16 listopada, był na tym samym dystansie trzeci w handicapie w Deauville.

  Synteza typów w mediach: 6-13-14-11

  We wtorek o godzinie 17.40 na torze Saint-Cloud w Prix Lavarede, handicapie klasy trzeciej na 3000 metrów po trawie (pula nagród 19 tydięcy euro) wystartuje z nr 9 czteroletnia Anagallis (od Anavera po Acatenango), córka wyhodowanego w Polsce Tunisa, który – po bardzo dobrej karierze płotowej – od kilku lat jest reproduktorem we Francji. Jesienią na miękkich torach Anagallis trzykrotnie zajmowała drugie miejsca. W gonitwach płaskich, w których biega w odróżnieniu od większości potomstwa Tunisa, ścigającego się w konkurencjach stiplowych.

  Pod Sebastienem Maillotem Anagallis poniesie niską wagę 54,5 kg, ale nie jest zbytnio liczona (12:1), bo po serii trzech drugich miejsc w listopadzie była siódma w handicapie klasy drugiej w Fontainebleau na 3000 metrów i od tamtej pory nie biegała. Faworytem wyścigu (kurs około 3:1) jest z nr 1 Hermano, który ze względu na dosiad ucznia, Pierre’a Romoue, zamiast 58 kg poniesie tylko 54,5 kg. 16 lutego Hermano wygrał conditions klasy czwartej na 3100 m w Pornichet (z wagą 53,5 kg) właśnie pod Remoue.

  Konie po wyhodowanym w polskiej stadninie Iwno ogierze Tunis (Estejo – Tracja po Llandaff) wygrały dotąd 12 wyścigów (płaskie, płotowe i przeszkodowe), zajęły też 51 razy płatne miejsca na 101 startów, suma wygranych nagród to ponad 341 tysięcy euro.

  Synteza typów w mediach: 1-3-4-6

  Program wszystkich wtorkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Opalus Road. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły