More

  Potomstwo polskiego Tunisa błyszczy we Francji, w środę kolejne ciekawe gonitwy w Compiegne, z udziałem jego córki

  We wtorkowej zapowiedzi wyścigów z Francji napisaliśmy: „W Paryżu i okolicach od kilku dni pada deszcz i tory są bardzo grząskie, więc podczas wtorkowych gonitw na torze Saint-Cloud trzeba szukać „błociarzy”, typując różnego rodzaju zakłady. Być może w takich warunkach dobrze sobie poradzi w Prix Lavarede na 3000 metrów po trawie czteroletnia Anagallis, córka wyhodowanego w Polsce Tunisa, który – po bardzo dobrej karierze płotowej – od kilku lat jest reproduktorem we Francji. Jesienią na miękkich torach Anagallis trzykrotnie zajmowała drugie miejsca”. No i wywróżyliśmy. Annagallis wygrała swój wyścig i była to gonitwa płaska, nie stiplowa, w jakich specjalizuje się potomstwo Tunisa. W środę na torze Compiegne startuje kolejny czteroletni koń po Tunisie. O godz. 13.27 jego córka Kroupade pobiegnie w przeszkodowej gonitwie Prix du Commandant Bossut na 3450 m.

  W środę Traf Online przewidziane są trzy czwórki z pulami gwarantowanymi 2555, 1255 i 1555 złotych (godz. 13.55, 16.15 i 18.00). Tradycyjnie podwyższona jest pula w pierwszej tripli, można też obstawiać dwie kwinty z pulami gwarantowanymi po 1555 zł. W ofercie Trafonline.pl jest 11 gonitw z Francji (pierwsza o 13.55, ostatnia o 18.00) z dwóch torów (wyścigi w Amiens zostały odwołane): Compiegne (płotowe i przeszkodowe) oraz Laval (kłusaki).

  We wtorek na torze Saint-Cloud w Prix Lavarede, handicapie klasy trzeciej na 3000 metrów po trawie (pula nagród 19 tysięcy euro) zwyciężyła czteroletnia Anagallis (od Anavera po Acatenango), córka wyhodowanego w Polsce Tunisa, który – po bardzo dobrej karierze płotowej – od kilku lat jest reproduktorem we Francji. Jesienią na miękkich torach Anagallis trzykrotnie zajmowała drugie miejsca. W gonitwach płaskich, w których biega w odróżnieniu od większości potomstwa Tunisa, ścigającego się w konkurencjach stiplowych.

  Pod Sebastienem Maillotem Anagallis niosła na miękkim torze (w skali 5,3) niską wagę 54,5 kg, ale nie była zbytnio liczona (10:1), bo po serii trzech drugich miejsc w listopadzie była siódma w handicapie klasy drugiej w Fontainebleau na 3000 metrów i od tamtej pory nie biegała. Faworytem wyścigu (kurs 3,9:1) był z nr 1 Hermano, który ze względu na dosiad ucznia, Pierre’a Romoue, zamiast 58 kg niósł tylko 54,5 kg. 16 lutego Hermano wygrał conditions klasy czwartej na 3100 m w Pornichet (z wagą 53,5 kg) właśnie pod Remoue. Anagallis pokonała po walce Hermano o ponad długość.

  Córka Tunisa Anagallis wygrywa wyścig w Saint-Cloud. Fot. Turfomania

  Anagallis z premiami zarobiła wczoraj dla swojego właściciela ponad 15 tysięcy euro. Konie po wyhodowanym w polskiej stadninie Iwno ogierze Tunis (Estejo – Tracja po Llandaff) wygrały dotąd 13 wyścigów (płaskie, płotowe i przeszkodowe), zajęły też 51 razy płatne miejsca na 102 starty, suma wygranych nagród to ponad 356 tysięcy euro.

  W środę na torze Compiegne startuje kolejny czteroletni koń po Tunisie. O godz. 13.27 jego córka Kroupade (Tunis – Parabad po Astarabad) pobiegnie w przeszkodowej gonitwie Prix du Commandant Bossut na 3450 m z pulą nagród 63 tysiące euro (28 350 za pierwsze miejsce). Pojedzie a niej uczeń Nathanael Ferreira, który już zwyciężał na córce Tunisa. Około południa kurs na zwycięstwo Kroupade wynosił 11:1. Faworytką (2:1) jest z nr 2 I Y A, córka niemieckiego derbisty Pastoriusa, trenowana przez duet Hector de Lageneste – Guillaume Macaire (we Francji może być dwóch trenerów jednego konia). W siodle Angelo Zuliani (69,5 kg).

  14 grudnia na torze Cagnes-sur-Mer Kroupade zwyciężyła aż o 12 długości w przeszkodowej gonitwie Prix du Mont Falourde na 3700 metrów z pulą nagród 35 tysięcy euro. Był to pierwszy wyścig stiplowy wygrany przez potomka Tunisa.

  Dla Kroupade był to debiut w wyścigu stiplowym, wcześniej 4 razy biegała w płotach, raz była druga i raz piąta. Pod uczniem Nathanaelem Ferreirą poniosła najniższą wagę w polu (61,5 kg), była spokojnie prowadzona w dystansie, nieźle skakała i na finiszu łatwo odjechała rywalom o 12 długości. Z ośmiu koni wyścig ukończyło pięć. Kroupade była drugą grą w tej wyrównanej stawce z kursem 4,4:1. Zarobiła dla swojego właściciela Paula Muldera 16 100 euro, a w całej karierze już 26 tysięcy.

  Kroupade wygrała gonitwę przeszkodową w Cagnes-sur-Mer aż o 12 długości. Fot. Paris Turf

  W ostatnim starcie, 24 lutego w Auteuil, poszło jej trochę gorzej. Zajęła szóste miejsce w przeszkodowym conditions klasy pierwszej w stawce dziesięciu koni.

  W środę Compiegne zostanie rozegrana jedna gonitwa rangi Listed, o godzinie 14.45 Prix Solitaire, wyścig przeszkodowy na 3800 metrów dla pięcioletnich i starszych koni. Pula nagród 95 tysięcy euro. Najwyżej dotowana tego dnia dnia jest jednak płotowa gonitwa handicapowa o godz. 15.57 Prix Spumate (110 tysięcy euro, 49 500 za zwycięstwo) na 3600 metrów dla czteroletnich i starszych klaczy, których pobiegnie aż 13.

  Faworytką tego wyścigu (kurs około 4:1) jest z nr 2 sześcioletnia Avenue du Mesnil (po Champs Elysees), która jednak poniesie wysoką wagę 71,5 kg, co na grząskim torze jest wyzwaniem.

  Do walki o zwycięstwo może się też włączyć kilka klaczy mających notowania około 9:1: z nr 1 Royal Milady Has, z nr 3 Athena du Luy, z nr 7 Petite Amadee, z nr 10 Madame de Lamballe, czy z nr 11 Princess Lea.

  Synteza typów w mediach: 2-3-1-5

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Kroupade podczas zwycięskiego wyścigu w Cagnes-sur-Mer. Fot. Haras de Cercy

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły