More

  Gryphon zapisany do Prix d’Harcourt G2 na Longchamp, w piątek w Traf Online kumulacje w tripli i w kwincie oraz wysokie czwórki

  W czwartek w Trafie odnotowano kilka niezłych wypłat w stosunkowo prostych zakładach: 954 złote w trójce, 713 i 1127 zł w dwójce, 756 zł w tripli. Dziś kolejne szanse na wysokie wypłaty. Już od pierwszej gonitwy rozpocznie się tripla ze skumulowaną wyjściową pulą ponad 500 zł, a więc powinna ona przekroczyć tysiąc złotych. W piątkowym programie są dwie kwinty (gonitwy 5-9 i 12-16), pierwsza rozpocznie się od skumulowanej puli ponad 1430 złotych. Dziś przewidziane są też trzy czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi 2288, 2372 i 2485 zł. W ofercie Trafonline.pl jest 16 gonitw z Francji (pierwsza o godzinie 13.08, ostatnia o 17.30) z czterech torów: Strasbourg (wyścigi płaskie oraz jeden płotowy), Le Croise Laroche (płaskie) oraz Marseille-Borely i Paris-Vincennes (kłusaki).

  Należący do Janusza Szweycera sześcioletni Gryphon, trenowany we Francji przez Alicję i Roberta Karkosów, 16 marca zajął pod Ludovicem Boisseau drugie miejsce w Prix Exbury G3 (pula nagród 80 tysięcy euro) na 2000 metrów na torze Saint-Cloud pod Paryżem. To była wielka sensacja. W stawce sześciu koni Gryphon był zdecydowanie ostatnią grą z kursem 55:1. Zwyciężył, podobnie jak przed rokiem, Haya Zark pod Christophem Soumillonem. Gryphon zdeklasował faworytów. Marquisat (2,6:1) był trzeci, 8 długości za koniem Polaków, a 10 długości do Gryphona stracił Horizon Dore (2,8:1), który w ubiegłym roku wygrał dwa wyścigi rangi G2 i był trzeci w Ascot w Champion Stakes G1. Gryphon tym samym zdobył tytuł black type. Za drugie miejsce zarobił dla Janusza Szweycera 16 tysięcy euro.

  Gryphon został teraz zgłoszony do wyścigu jeszcze wyższej rangi – Prix d’Harcourt G2 na 2000 m (pula nagród 130 tysięcy eyro, w tym 74 100 dla zwycięzcy), który odbędzie się 7 kwietnia na paryskim torze Longchamp. We wstępnym zapisie jest 13 koni, ale są jeszcze dwa skreślenia. W trzech ostatnich latach startowało w tej gonitwie 6-8 koni i zapewne podobnie będzie w tym roku.

  Wśród zgłoszonych koni są dwa, które Gryphon ograł w Prix Exbury – Horizon Dore i Marquisat, mogą one teraz być w wyższej dyspozycji. Spośród pozostałych najlepszą karierę ma czteroletni Feed The Flame, który w ubiegłym roku zwyciężył w Grand Prix de Paris G1, był czwarty w Derby w Chantilly i ósmy w Nagrodzie Łuku Triumfalnego.

  Feed The Flame wygrywa pod Cristianem Demuro Grand Prix de Paris

  Zgłoszony został także Dolayli ze stajni księcia Agi Khana, który 15 lutego w conditions w Chantilly ograł Gryphona o 4,5 długości. Dolayli w następnym starcie wygrał 8 marca wyścig klasy pierwszej w Chantilly, bijąc aż o 5 długości znakomitego Junko, czyli konia, który jesienią zwyciężył w Hong Kong Vase G1 oraz Grosser Preis von Bayern G1. Aż o 9 długości Dolayli pokonał Dawn Intello, konia który kilka razy wygrywał G3 i Listed, był czwarty w francuskim Derby.

  Zapis do wyścigu rangi Pattern ma także inny koń trenowany przez Polaków w Chantilly – trzyletnia Sheema’s Rose została zgłoszona do gonitwy dla klaczy Prix Penelope G3 na 2100 m (pula nagród 80 tysięcy euro), który odbędzie się 1 kwietnia w Saint-Cloud. W pierwszym zapisie zgłoszono tylko 5 klaczy, ale są jeszcze dodatkowe terminy zgłoszeń.

  2 marca w Fontainebleau Sheema’s Rose zwyciężyła w Prix Jean Gillois, gonitwie conditions maiden dla trzyletnich klaczy na dystansie 2200 metrów. To też była sensacja i pierwsze w tym sezonie zwycięstwo polskiej stajni z Chantilly. W stawce dziesięciu koni była odległą ostatnią grą z kursem na zwycięstwo 59:1.

  Pierwsza czwórka w piątkowych zakładach w Trafie, z gwarantowaną pulą 2288 zł, będzie do trafienia o godzinie 13.25 w Prix du Galoppclub Iffezheim w Strasbourgu (pula nagród 18 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy), handicapie klasy czwartej dla czteroletnich i starszych koni na sprinterskim dystansie 1400 metrów. Pobiegnie 15 koni (nr 3 został wycofany) z wagami od 52,5 do 60 kg.

  W porannych notowaniach faworytem (kurs około 4:1) był z nr 1 czteroletni Elegato (Kodi Bear – Eucharist po Acclamtion), na którym Agustin Madamet pojedzie z najwyższą wagą w polu 60 kg. Elegato biegał w karierze 13 razy, ale nie wygrał jeszcze wyścigu, 9 płatnych miejsc pozwoliło mu zarobić 21 tysięcy euro. W tym roku startował już cztery razy, jest w niezłej formie, ostatnio był pod Madametem drugi i czwarty w handicapach w Cagnes-sur-Mer na 1600 i 1500 m.

  Dość mocno liczony (kurs około 8:1) jest też z nr 13 siwej maści Makeno (Kendargent – Marelle po Raven’s Pass), który pod amazonką Perrine Cheyer poniesie tylko 53,5 kg. Siedmioletni Makeno biegał 65 razy, wygrał 9 wyścigów i 171 tysięcy euro. Dobrze zaczął sezon 2024 w handicapach w Cagnes-sur-Mer na 1500 m, w których dwa razy był drugi i raz wygrał. 10 marca zajął w Compiegne szóste miejsce w conditions klasy czwartej na 1800 m.

  Makeno. Fot. Turfomania

  Swoich zwolenników (kurs 12:1) ma też z nr 2 Kamino (Penny’s Picnic – Spanish Winner po Choisir), na którym pojedzie Clement Lecoeuvre (60 kg). Czterolatek biegał dotąd 21 razy, wygrał jeden wyścig (w sierpniu 2022 na 1600 m). W tym roku był czwarty i trzeci w gonitwach sprzedażowych w Deauville na 1300 m, a ostatnio szósty w handicapie klasy trzeciej w Pornichet na 1700 m.

  Wśród koni, które mogą włączyć się do walki o miejsce w czwórce są: z nr 5 Prairie Glory, który jesienią wygrał dwa wyścigi, z nr 7 Maavah, z nr 9 No Time, z nr 14 Topinambur, czy z nr 15 Louve Precieuse. O niespodziankę może się też postarać z nr 16 Hur Cat, który poniesie tylko 52,5 kg.

  Synteza typów w mediach: 2-13-1-9

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Gryphon zajmuje drugie miejsce w Prix Exbury G3. Zwycięża Haya Zark. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły