More

  Szczepan Mazur ma pojechać w Dubai Kahayla Classic G1

  Świetne wieści z Dubaju. Pojawiły się już wstępne listy startowe gonitw rozgrywanych w ramach najsłynniejszego mityngu na Bliskim Wschodzie – Dubai World Cup Night (sobota, 30 marca). W stolicy ZEA ponownie zobaczymy w akcji byłego czempiona Służewca, Szczepana Mazura. Polski dżokej ma dosiadać AJS Jamrana w Dubai Kahayla Classic G1 (pula nagród milion dolarów, dystans 2000 m). Pięcioletni ogier jest trenowany w Katarze przez Mohammeda Al Attiyaha, w którego stajni pracuje Polak. W tej samej gonitwie wystartuje znany ze startów w Polsce arab Suny du Loup, niedawny zwycięzca gonitwy G1 na tym samym torze.

  Szczepan ma znakomity sezon w Katarze. Do tej pory wygrał tam 42 gonitwy, co jest obecnie drugim wynikiem – wyprzedza go pod tym względem jedynie Soufiane Saadi (45). Jednak Polak dzięki skutecznym jazdom w tzw. „gonitwach dnia” wygrał sporo większą kwotę (niemal 570 tys. riali katarskich, wobec nieco ponad 480 tys. Saadiego), a na tej podstawie jest układana klasyfikacja miejscowego czempionatu.

  W niej Mazur także jest drugi, za słynnym Christophem Soumillonem, który „nabił” sobie wynik wygrywając m. in. najbardziej prestiżowy wyścig sezonu – The Amir Sword. Co ciekawe, Soumillona, dosiadającego na stałe największej obecnie gwiazdy wyścigów arabskich Al Ghaadera, zabraknie w Dubaju. Katarczycy nie zdecydowali się na przyjazd z Al Ghaaderem do ZEA, gdzie miałby po raz pierwszy ścigać się na nawierzchni innej niż trawiasta.

  Nie zabraknie natomiast najlepszego konia arabskiego trenowanego przez Mohammeda Al Attiyaha dla Al Jeryan Stud – AJS Jamrana. W tej stajni zatrudniony jest Szczepan Mazur, a więc i jego nie mogło zabraknąć w stolicy ZEA. Niedawno AJS Jamran pod polskim dżokejem wygrał w świetnym stylu Qatar International Cup (G1) w Dosze.

  W tej gonitwie będzie jeszcze jeden, mały, polski akcent. Jeśli listy startowe zostaną potwierdzone w obecnej formie, to wśród trzynastki uczestników znajdzie się sześcioletni Suny du Loup, który karierę rozpoczynał w Polsce w stajni Michała Borkowskiego. Był u nas jednym z czołowych trzylatków, potem biegał we Francji, aż został przeniesiony do treningu w Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na początku marca odniósł największy sukces w dotychczasowej karierze, wygrywając Al Maktoum Challenge R3 (G1), traktowany jako wyścig przygotowawczy do Dubai Kahayla Classic.

  Najwyżej sklasyfikowane w stawce są reprezentujące Arabię Saudyjską i stajnię Al Khalediah Stables: niepokonany w 14 startach Asfan Al Khalediah oraz dziewięciokrotny zwycięzca Tilal Al Khalediah. Bardziej szczegółowo omówimy uczestników biegu w oddzielnym materiale.

  Krzysztof Romaniuk

  Na zdjęciu tytułowym Szczepan Mazur

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły