More

  Bomba w górę – już w najbliższy weekend otwarcie sezonu wyścigowego 2024 na polskich torach!

  Przed nami weekend, na który czekali wszyscy miłośnicy wyścigów konnych w Polsce. W sobotę, 20 kwietnia, rozpocznie się sezon na warszawskim Służewcu (po raz pierwszy bomba pójdzie w górę o godz. 14.30), a dzień później we Wrocławiu na Partynicach. W ciągu tych dwóch dni rozegranych zostanie 15 gonitw. Nie zabraknie rywalizacji folblutów, arabów, a także biegów płotowych i przeszkodowych. Najważniejszym wyścigiem sobotnich wyścigów na Służewcu będzie Nagroda Strzegomia, pierwszy z etapów „Drogi do Derby 2024”. Na publiczność czekają także liczne dodatkowe atrakcje.

  Rozpoczęcie sezonu na Służewcu – trzyletnie gwiazdy na starcie

  Warszawski mityng otwierający tegoroczne zmagania tradycyjnie obfituje w ciekawe, dobrze obsadzone gonitwy. Punktem kulminacyjnym programu jest wyścig o Nagrodę Strzegomia (kat. B, 1600 m), przeznaczony dla trzyletnich folblutów. W tym roku do rywalizacji przystąpi naprawdę mocna grupa reprezentantów rocznika derbowego, na czele z gwiazdami poprzedniego sezonu: błyskotliwym Zen Spiritem, niepokonaną Pretty Rocket oraz wnuczką epokowego Frankela – Stage Door, czy najlepszym przedstawicielem polskiej hodowli Streakiem, którym rzucą wyzwanie mniej utytułowane, ale obiecujące i korzystające z 4 kg ulgi wagi: Cunning Fox, Ultimatum, Top Profit oraz zagadkowa, debiutująca na Służewcu Golden Bungle.

  Jak zwykle emocjonująco zapowiadają się także biegi handikapowe I grupy: otwierająca sezon Nagroda Dandolo (1800 m) z udziałem starszych folblutów, a także Memoriał Tomasza Dula (1600 m) dla trzylatków. Nie będą one miały zapewne zdecydowanych faworytów, gdyż teoretycznie szanse uczestników wyrównywane są za pomocą różnic w niesionych wagach. Licznymi stawkami zachwycają tegoroczne zapisy do Memoriału Generała Władysława Andersa (III gr., 1800 m) oraz Nagrody Dżamajki (II gr., 1600 m). W pierwszym z nich zobaczymy 12 koni, spośród których kilka ma wysokie notowania w stajniach. Z kolei w Nagrodzie Dżamajki na starcie stanie aż 11 obiecujących klaczy, które, w opinii ekspertów, mogą odgrywać ważne role w nadchodzących miesiącach.

  Domindar pod Karoliną Kamińską wygrał pierwszą gonitwę sezonu 2023. Ten duet w sobotę stanie przed szansą powtórzenia tego wyczynu.

  Nie zabraknie także gratki dla miłośników wyścigów koni arabskich. O Nagrodę Skowronka (II gr., 2000 m) powalczy czwórka reprezentantów starszych roczników z czwórką czterolatków. Szala wydaje się lekko przechylać na korzyść grupy bardziej doświadczonych arabów, z której na papierze najlepszy wydaje się brytyjski Monaasib.

  Wyścigi to nie wszystko, co będzie się działo na Służewcu w najbliższą sobotę. Przewidziane jest mnóstwo dodatkowych wydarzeń. Na głównej bieżni wyścigowej odbędą się pokazy konne (między gonitwami), zorganizowana zostanie także strefa mody wyścigowej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Czas umili występ muzyczny w strefie dla publiczności. Na przybyłych czekają także kulinarne specjały, sprzedawane z foodtracków. Nie wahajcie się przyjść całymi rodzinami. Oprócz świetnej rozrywki na świeżym powietrzu, organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji dla dzieci, w tym: Hobby Horse (start ligi), jazdy na kucykach, szaleństwo na dmuchańcach i euro-bungee, elektryczna kolejka, warsztaty kreatywne oraz fotobudka.

  Pierwsza gonitwa, o Nagrodę Dandolo – Handikap Otwarcia, rusza punktualnie o godzinie 14:30, ale warto odwiedzić warszawski tor przynajmniej kilkadziesiąt minut wcześniej.

  Otwarcie sezonu na Partynicach – płoty i przeszkody wkraczają do akcji!

  Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice od dłuższego czasu jest polska stolicą gonitw płotowych i przeszkodowych. Te dyscypliny rozwijają się tam bardzo dynamicznie, a dzięki częstym wizytom gości z Czech, mają międzynarodowy charakter. Nie inaczej będzie już podczas pierwszego tegorocznego mityngu w stolicy Dolnego Śląska, podczas którego wystąpi przeszło 20 koni trenowanych za naszą południową granicą.

  Haad Rin

  Tegoroczną rywalizację na Partynicach rozpocznie gonitwa płotowa WOŚP o Nagrodę Sofixit, przeznaczona dla 4-letnich i starszych wierzchowców, które dotąd ścigały się wyłącznie w biegach płaskich. To zapowiada nam ogromne emocje i niemal gwarantuje niespodziewane rozstrzygnięcia, a każdy może znaleźć sobie swojego faworyta, zdając się na jego wygląd i swoją intuicję.

  Głównym wyścigiem tego dnia będzie Nagroda Otwarcia Sezonu Przeszkodowego, zaplanowana na godzinę 17. Na długim dystansie (do pokonania będzie aż 4300 m) dojdzie do rywalizacji dziesiątki mocnych koni. Miejscowa publiczność będzie z pewnością mocno trzymała kciuki za gwiazdę sezonu 2022, świetnego Haad Rina, który wraca do rywalizacji po niemal rocznej przerwie. Drugim z reprezentantów polskich stajni jest o wiele mniej doświadczony Et Tu Brute. Pozostali uczestnicy przybywają z Czech. Wśród nich są m. in. świetnie znające wrocławski tor: Cosmic Magic, Go Canada, Sophist, czy Pretty King.

  Tradycyjnie mityngowi wyścigowemu na Partynicach będzie towarzyszył piknik rodzinny, podczas którego organizatorzy zapewniają moc dodatkowych atrakcji. Jedną z aktywności o rosnącej popularności jest Hobby Horse. Tego dnia na partynickim hipodromie startuje Wrocławska Liga Hobby Horse 2024, w ramach której dzieci będą pokonywać specjalnie przygotowany parkur z profesjonalnymi przeszkodami oraz pomiarem czasu. Start rywalizacji przewidziany jest na godz. 11, a zapisany są przyjmowane do piątku (19 kwietnia), godz. 10. od godziny 13.30 do końca dnia zapewnione są także przejażdżki na kucykach, a dla widzów zaplanowano także ciekawe pokazy: około godziny 14:40 woltyżerki sportowej, a o 16:25 Parada Otwarcia Sezonu, poprzedzająca bezpośrednio najważniejszy wyścig dnia.

  Pierwsza niedzielna gonitwa na Partynicach wystartuje o godz. 14:30.

  Pokaz woltyżerki sportowej (fot. torpartynice.pl)

  Początek transmisji studia wyścigowego w oba dni od godziny 14 w kanale YouTube oraz w telewizji Biznes24.

  Krzysztof Romaniuk

  Na zdjęciu tytułowym finisz Nagrody Strzegomia podczas dnia Otwarcia Sezonu 2023

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły