More

  Zapisy na 5 maja na Służewiec (Nagroda Irandy) i zgłoszenia do Derby dla koni arabskich

  W środę odbyły się zapisy do gonitw na Służewcu, które zostaną rozegrane w niedzielę 5 maja. Tego dnia odbędzie się pierwszy dystansowy sprawdzian przed Westminster Derby 2024 – Nagroda Irandy na 2000 metrów dla trzyletnich folblutów. W programie dnia także Memoriał Stanisława Sałagaja dla czteroletnich koni arabskich na tym samym dystansie, a także Wiosenny Sprint dla kłusaków z udziałem gwiazdy w tej konkurencji – Factoriela. Również 5 maja odbędzie się pierwszy w tym roku na Służewcu wyścig dla debiutujących trzyletnich arabów (3 maja zaplanowana jest taka gonitwa na Partynicach). Mamy już też pierwsze zgłoszenia do Derby dla koni czystej krwi arabskiej (wyścig odbędzie się 28 lipca), w pierwszym zapisie są 22 konie.

  Nagroda Irandy w przeszłości często gromadziła na starcie konie, które później odgrywały wiodące role w Derby. Tak było w ubiegłym sezonie, gdy w obu wyścigach w świetnym stylu zwyciężył Westminster Moon. Podopieczny Macieja Janikowskiego wygrał Nagrodę Irandy aż o 13 długości. W tym roku stawka wydaje się bardziej wyrównana.

  Westminster Moon wygrał w ubiegłym roku Nagrodę Irandy aż o 13 długości

  Stajnia Westminster wystawia w Irandy dwie bardzo dobre klacze, które pokazały talent już w wieku dwóch lat. Lady Monia była niepokonana w dwóch startach i jest wysoko ceniona przez trenera Janikowskiego. Wyhodowana przez Westminster Race Horses, a trenowana przez Macieja Jodłowskiego Kaboom również wygrała dwa wyścigi (w tym Nagrodę Dorpata), była też druga w Nagrodzie Cardei i trzecia w Efforty.

  Ciekawy będzie także występ Serines, trenowanej na Partynicach przez Marlenę Stanisławską dla Sławomira Pegzy. Serines biegała tylko raz jako dwulatka – w październiku wygrała o 6 długości wyścig we Wrocławiu na 1600 metrów. W siodle ma Dastana Sabatbekova, który na inaugurację sezonu na Służewcu i na Partynicach, wygrał trzy wyścigi, w tym Nagrodę Strzegomia na Zen Spiricie.

  Serines (po Holy Roman Emperor) została kupiona za 15 tysięcy euro. Jej matka jest babką ogiera King of Steel, który w ubiegłym roku sensacyjne zajął drugie miejsce w angielskim Derby, podczas Royal Ascot wygrał w dobrym stylu King Edward VII Stakes G2 na 2400 m, a w październiku Champion Stakes G1 na 2000 m pod Lanfranco Dettorim.

  Serines z debiutu wygrała gonitwę we Wrocławiu o 6 długości. Fot. Agata Władyczka/Tor Partynice

  W Nagrodzie Irandy (zgłoszono 9 koni) biegnie jednak kilka innych trzylatków, które mogą postarać się o niespodzianki i dobre wyniki, zarówno w tym biegu jak i w całym sezonie. Polską hodowlę reprezentują Juvenil i Isyndur, które mają zgłoszenia do Derby.

  Mamy już też pierwsze zgłoszenia do Derby dla czteroletnich koni czystej krwi arabskiej (wyścig odbędzie się 28 lipca na Służewcu na dystansie 3000 metrów, pula nagród 148 750 zł), w pierwszym zapisie są 22 konie.

  Rocznik jest zagadkowy, nie ma w nim zdecydowanych liderów i raczej nie widać koni na miarę Hana Rastabana czy Lexa, ale czekamy na objawienie się gwiazd w tej kategorii wiekowej. Cztery konie z zapisem do Derby (Fragnar, Mussaka, Maximus, Eyd’a Alfash) zobaczymy 5 maja w Memoriale Stanisława Sałagaja na 2000 m.

  Fragnar zwycięża na Służewcu jako trzylatek

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Lady Monia wygrywa wyścig jako dwulatka

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły