More

Znane ze Służewca Chibani i Matt Machine zmierzą się w Evreux. W środę kumulacja w pierwszej dwójce

Chibani wraca na tor! Tym razem jednak nie pobiegnie na Służewcu, ale we Francji na Hippodrome de Navarre w Evreux (godz. 17.10). 5-letnia klacz została dopisana do Prix Francois Boutin (gonitwa sprzedażna, dystans 1800 m., pula nagród 16 tys. euro, po trawie, bieg dla 4-letnich i starszych koni). Wystartuje z numerem 12.

Trenowana przez Andrzeja Walickiego Chibani na 19 startów w Warszawie wygrała trzy gonitwy (trzecią, pierwszą i czwartą grupę). Była piąta w Oaks, trzecia w biegu o Nagrodę SK Krasne i druga w gonitwie o Nagrodę Rzeki Wisły. W środę klacz własności braci Zielińskich i trenerki Alicji Karkosy zadebiutuje pod Brandonem Flamentem we Francji.  Największym jej atutem będzie najniższa waga w polu z tytułu dosiadu ucznia.  Poranny kurs na zwycięstwo Chibani wynosił 20:1.

W tej samej gonitwie wystartuje inny, znany ze Służewca koń – Matt Machine (nr 7). Irlandzki ogier trenowany był przez Macieja Jodowskiego. Wygrał w Warszawie trzy gonitwy – II gr., oraz biegi o nagrody: Mokotowską i Strzegomia. Zajął drugie miejsca w biegach o nagrody: Rulera i Iwna. W Derby uplasował się na 10. miejscu. Starty na Służewcu zakończył piątym miejscem w biegu o Nagrodę Kozienic.

Po tym wyścigu właściciel, firma Westminster, przeniósł go do trenera Vaclava Luki i koń rozpoczął karierę we Francji. W marcu ubiegłego roku Matt Machine wygrał na torze La Soie gonitwę na 1800 m. Na przełomie października i listopada został sprzedany i od tej pory znajduje się w treningu Markusa Geislera. W tym roku 5-latek startował trzy razy w gonitwach sprzedażnych i, choć był zawsze mocno liczony, zawodził (6., 4., 6. miejsca w Marsylii, Cagnes-sur-Mer i Chantilly).

Matt Machine wygrał na torze La Soie gonitwę na 1800 m.

W środowej gonitwie pod Augustinem Madametem znów będzie zaliczał się do grona faworytów (poranny kurs około 5:1). Ma drugi handicap ze startujących koni. Głównymi pretendentami do zwycięstwa będą: Plain Beau (nr 1, kurs około 2:1) i Pirouz (6). Brytyjski 9-letni Plain Beau poniesie najwyższą wagę w polu, ma najwyższy handicap i dosiądzie go dżokej Thomas Trullier. Koń ostatnio był trzeci w gonitwie sprzedażnej w Chantilly i ograł Matt Machine o prawie cztery długości. Na ostatnim miejscu uplasował się Riyak (5), blisko 12 długości za Matt Machine. Pirouz jest zagadkowym koniem. We Francji biegał ostatnio (we wrześniu) w Listed, gdzie był szósty. Później dwa razy wystartował we Włoszech (czwarte i trzecie miejsce). Od października nie biegał.

Prognozy Equidii: 6-1-7-11-12-2-5

Wyścigiem dnia we Francji będzie 4. Etap Grand National du Trot dla kłusaków w wieku od pięciu do dziesięciu lat. Tym razem rywalizacja przenosi się do Cordemais. Bieg rangi G3 jest handicapem. Zaprzęgi będą rozpoczynać rywalizację z trzech różnych dystansów (2800, 2825, 2850 m.). W naszych zakładach nie tylko można zagrać czwórkę, ale mamy również skumulowaną dwójkę, której pula powinna przekroczyć 2000 złotych.

Faworytem jest Ibiki de Houelle (11), który wygrał w tym roku Gr. III i to na paryskim torze Vincennes, ale na dystansie 2100 metrów. Pokonał wówczas Have a Dream (10). Później miał nieudany start na tym samym torze i dystansie w klasie A. Również w Paryżu był drugi w klasie B na 2700 m (wyraźnie pokonał Have a Dream) i piąty w klasie A na 2850 m, gdzie przegrał z Galileo Bello (13). Oba konie startowały pięć dni temu, musiały przejechać ponad 400 kilometrów i jeszcze się zregenerować.

Mocno liczony jest Igrec de Celland (5). W ubiegłym roku przegrał wyraźnie z Ibiki de Houelle, ale oba konie startowały z dystansu 2700 m. Teraz ma od faworyta 25 metrów bliżej do celownika. W tym roku dwa razy startował w Laval. W klasie A był siódmy, w klasie D drugi. Nie wygrał od września 2022 r. W formie jest Goal Star (2). W dwóch ostatnich startach na Vincennes w klasie D był drugi i wygrał.

Prognozy Equidii: 5-13-11-2-10-3-7-1