More

  Notable Speech wygrywa pierwszy angielski klasyk sezonu 2024!

  Tradycyjnie pierwszą gonitwą klasyczną podczas angielskiego sezonu wyścigowego jest milerski sprawdzian dla koni trzyletnich. W 2000 Gwinei przeznaczonym dla ogierów zebrała się w tym roku stawka jedenastokonna, ale tak naprawdę cały świat patrzył na konia z numerem drugim – City Of Troy’a, jednak ten spisał się tak słabo, że w pewnym momencie nie dało się już go wypatrzeć, bo nie mieścił się kadrze kamery. Wtedy show skradł doskonale dysponowany Notable Speech ze stajni Godolphin.

  Gonitwa zaczęła się dość zwyczajnie i bez kłopotów, choć bity faworyt City Of Troy nerwowo zaczął galopować w miejscu przed otwarciem drzwiczek startmaszyny. Po starcie Ryan Moore wyszedł nim na front i ofensywna taktyka skojarzyć się mogła z tym, w jakim stylu gonitwę tę wygrywał przed laty najlepszy koń w historii – Frankel. Porównanie do Frankela jednak szybko straciło na sensie, bo City Of Troy nie odskoczył od peletonu i po chwili na front wyszedł Inisherin, lider drugiego faworyta Rosalliona (Blue Point – Rosaline po New Approach).

  Zarówno 2000 i 1000 Gwinei rozgrywane są na torze w Newmarket, a charakterystyczne dla tego hipodromu jest to, że wyścigi milerskie i krótsze odbywają się na jednej prostej. W związku z tym zazwyczaj nie ma jednego lidera, za którym w wężyku podążają następne konie, a zamiast tego galopują w zwartej grupie i jest kilka koni z przodu. W tym przypadku stawka była mocno rozciągnięta, ale nie na długość, tylko szerokość. Z tyłu prowadzone były nieliczne konie, w tym Rosallion, Notable Speech, Task Force oraz Ghostwriter. Trzy z nich ostatecznie kończyły w pierwszej czwórce. 

  Tempo było mocne i gdy jeźdźcy składali się do posyłu około 800 metrów przed celownikiem, konie przemieszczały się już z mniejszą prędkością niż na początku. Jak można się domyślić konie, które narzucały tempo, najmocniej dostały w kość, a jednym z nich był City Of Troy. Syn ogiera Justify miał być jednak koniem wyjątkowym, który miał stać się światową czołówką i walczyć o angielską potrójną koronę. Rzeczywistość okazała sie brutalna. Gdy przyszło do walki i trzeba było utrzymać mocne tempo, City Of Troy pękł. Nie był w stanie dotrzymać kroku zdecydowanie niżej ocenianym rywalom i momentalnie odpadł z walki o pierwsze miejsce (jeszcze gorzej rok temu wypadł w tym wyścigu inny faworyt z Coolmore – Auguste Rodin, ale później wygrał angielskiej i irlandzkie Derby). 

  Zaskakująco dobrze radził sobie Haatem (Phoenix Of Spain – Hard Walnut po Cape Cross), ale po chwili lekko doszedł go Rosallion. W międzyczasie jak Filip z konopi wyskoczył Notable Speech, który z ostatniej pozycji szybko znalazł się na równi z prowadzącym Rosallionem. Nie było równej walki, syn Dubawiego swobodnie rozprawił się z rywalem. Oskoczył od niego na około dwie długości i tę przewagę utrzymał do celownika. Za drugim Rosallionem kończył dobrze dysponowany Haatem, czwarty był Ghostwriter, a piątą lokatę obronił lider Rossaliona Inisherin. 

  Notable Speech jest synem najdroższego reproduktora świata Dubawiego, kryjącego za 350 tysięcy funtów (podobnie jak Frankel). Sam Dubawi był piąty w angielskim 2000 Guineas, ale wygrał irlandzki odpowiednik. Później był trzeci w angielskim Derby i Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard-Jacques le Marois (G1 – 1600 m). Jego potomstwo biega od 2009 roku, a trzynaścioro z nich osiągnęło rating większy lub równy 124 funtom, który uważa się za domyślny rating angielskiego derbisty. Dla porównania najlepszy w historii Galileo dał 24 konie o takim ratingu, a jego przychówek ma o 4 lata dłuższy staż. 

  Matka Notable Speecha – Swift Rose to emiracka wiceoaksistką z 2019 roku. Notable Speech jest jej pierwszym synem i od razu trzeba powiedzieć, że Swift Rose błysnęła w stadzie. Jej ojciec Invincible Spirit to legenda hodowlanego przemysłu wyścigowego, kojarzona z krótkimi i średnimi dystansami oraz szybkodojrzewającym potomstwem. Druga matka dzisiejszego triumfatora to Tulips, która była czwarta w Prix Maurice de Gheest G1, a po karierze urodziła trzy konie black type. Z tej samej linii żeńskiej pochodzą także reproduktory – Mukhadram, czy Cable Bay. 

  Stajnia Godolphin i trener Charlie Appleby nie czekali długo na swój sukces w klasyku dla trzyletnich ogierów, ostatni raz ich koń wygrywał ten wyścig przed dwoma laty. Wtedy Coroebus pod Jamesem Doylem jako pierwszy minął celownik, co innego William Buick, dla którego ten dzień był z pewnością wyjątkowy. Brytyjski dżokej w przeszłości nie miał jeszcze okazji świętować sukcesu w angielskim 2000 Gwinei.

  Notable Speech i William Buick po zwycięstwie w angielskim 2000 Gwinei. Fot. Sky Sports

  mc

  Na zdjęciu tytułowym Notable Speech wygrywa 2000 Guineas Stakes. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły