Rywalizację w Women Power Series czas zacząć. Unikalny cykl gonitw, przeznaczony wyłącznie dla amazonek, cieszy się zasłużoną popularnością i zainteresowaniem. W tym sezonie obejmuje osiem gonitw, w których panie będą rywalizowały na koniach pełnej krwi angielskiej, na dystansach 1400-1800 m, na wszystkich trzech aktywnych polskich torach. Sześć etapów rozegranych zostanie na Służewcu, w tym otwierający serię – w najbliższą sobotę, 18 maja, a także finał, który będzie miał miejsce podczas Jesiennej Gali, 6 października.

Oto sylwetki uczestniczek pierwszej gonitwy cyklu.
1. u. Angelika Burakiewicz – 4-let. kl. Apollo’s Angel (GB), waga 54 kg
Czeka na swoje pierwsze zwycięstwo. Po raz pierwszy wzięła udział w wyścigu w ub. roku. Wystartowała tylko kilkanaście razy, przeważnie na koniach biegnących bez większych szans. Pod koniec sezonu była jednak bliska sukcesu we Wrocławiu, dosiadając The Residencies, wykazując się dużą walecznością. W tym sezonie udanie rozpoczęła cykl gonitw uczniowskich, zajmując drugie miejsce na Pileckim. W grudniu przeniosła się ze Służewca do ośrodka Adama Wyrzyka w Podbieli.
Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość dosiadania koni pod niską wagą, co trener stara się wykorzystać także w tym wyścigu – mająca za sobą tylko jeden start w Warszawie klacz Apollo’s Angel poniesie pod nią 54 kg, czyli od 6 do 8 mniej od faworytów.
2. u. Martyna Ćwiek – 5-let. wał. Serpention (IRE), waga 62 kg
Karierę jeździecką rozpoczęła 1 października ub. roku od zajęcia 6. miejsca na Pileckim i nie miała okazji nabrać więcej doświadczenia. Jednak praca z końmi to nie jest dla niej nowość, bo mimo młodego wieku już od kilku lat przychodzi na treningi do stajni Adama Wyrzyka w Podbieli.
Dosiadany przez nią Serpention ma za sobą bardzo udany poprzedni sezon, w którym dwukrotnie wygrał i sześciokrotnie był drugi, w ośmiu startach. Ten rozpoczął od zajęcia trzeciego miejsca za dwójką mocnych rywali.

3. u. Magdalena Kierzkowska – 4-let. og. God of War, waga 62 kg
Przewyższa poprzedniczki pod względem doświadczenia. W poprzednich czterech sezonach współpracowała z trenerem Adamem Wyrzykiem i łącznie miała okazję wystartować ponad 30 razy. Udało jej się odnieść 6 zwycięstw, w tym trzy w ub. roku. Dzięki bardzo dobrej postawie w zeszłorocznym cyklu zajęła trzecie miejsce, do końca walcząc o drugą lokatę z Karoliną Kamińską.
Tym razem pojedzie dla Macieja Janikowskiego na solidnym ogierze God of War, który trochę poniżej oczekiwań rozpoczął sezon, nie licząc się w Handikapie Otwarcia.
4. dż. Joanna Wyrzyk – 6-let. wał. Notorious (SPA), waga 62 kg
Zdecydowanie najbardziej utytułowana spośród aktywnych amazonek. Pierwsza kobieta-dżokej, która wygrała Derby (w 2021 r. na Guitar Manie). Wcześniej na klaczy Inter Royal Lady triumfowała także w Oaks i kilku innych pozagrupowych gonitwach, a w Derby finiszowała blisko druga (2020 r.). W karierze wygrała 124 gonitwy, a w cyklu Women Power Series okazała się najlepsza w sezonie 2021. Wraca do ścigania się po 1,5 rocznej przerwie, spowodowanej problemami zdrowotnymi (przechodziła operację kręgosłupa i rehabilitację).
Pojedzie na silnym i dobrze dysponowanym Notoriousie, dla swojego ojca (trenera) i brata (współwłaściciela wałacha). Sześciolatek przed miesiącem dość sensacyjnie wygrał Handikap Otwarcia. Lepiej galopuje po miękkiej bieżni.

5. st. u. Oliwia Szarłat – 4-let. wał. Green Clover (IRE), waga 62 kg
Utalentowana amazonka rozpoczęła karierę jeździecką w 2018 roku, w którym wystartowała dziewięciokrotnie. Pierwszy sukces przyszedł pod koniec kolejnego sezonu. W 2020 i 2021 wygrywała Czempionat Młodych Jeźdźców (cykl gonitw uczniowskich). Bardzo udany rok 2021 zakończyła z dorobkiem 9 wygranych i tytułem starszego ucznia. Perypetie zdrowotne spowolniły rozwój jej kariery, ale w sezonie 2023 powróciła w dobrym stylu (7 zwycięstw), okazując się najlepsza w cyklu Women Power Series.
Obecnie współpracuje z trenerem Maciejem Jodłowskim, którego stajnia jest w formie, co również potwierdził pierwszy start Green Clovera i jego łatwe zwycięstwo.
6. k. dż. Daria Pantchev – 5-let. wał. Taymour (FR), waga 62 kg
Pochodzi z „wyścigowej” rodziny. Jej ojciec (Rumen Pantchev) jest byłym świetnym dżokejem, a wujek (Andrzej Laskowski) byłym dżokejem, a obecnie trenerem. Także jej mama i ciocia jeździły w wyścigach. Już w pierwszej gonitwie w życiu odniosła zwycięstwo (na arabie Pustynny Zmrok w 2009 r.). Obecnie ma ich na swoim koncie 75. Szczególnie udany był dla niej rok 2020, w którym wygrała 16 razy. Jej największym sukcesem w karierze jest triumf w prestiżowym Criterium (kat. A) na Timemasterze, ale pierwsza była także na Nikusie w Jaroszówki (kat. B). Wygrała dwie z czterech dotychczasowych edycji Women Power Series (w 2020 i 2022 r.).
W tej gonitwie będzie dosiadała Taymoura ze stajni wuja Andrzeja Laskowskiego, u którego pracuje na treningach. Ten duet może być szczególnie groźny na szybkim torze.
7. k. dż. Karolina Kamińska – 4-let. kl. Orinoco Flow (FR), waga 60 kg
Choć wcześniej kilkunastokrotnie startowała, to jej kariera na dobre rozpoczęła się w 2013 roku. Wtedy też odniosła pierwsze zwycięstwo (na trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego arabie Hiszpanie). W kolejnych latach regularnie wygrywała od kilku do kilkunastu wyścigów, co na ten moment sumarycznie dało liczbę 82 pierwszych miejsc. Jeden z największych sukcesów w karierze odniosła ub. jesieni, prowadząc do prestiżowego triumfu w biegu o Nagrodę Efforty (kat. A) dwuletnią klacz Stage Door. Ma na swoim koncie także wygrane w Deer Leapa, Haracza i Przedświta (obie kat. B) na znakomitym Umberto Caro, którego jest współwłaścicielką. W poprzednich edycjach cyklu WPS plasowała się na podium.
Związana z trenerem Wiaczesławem Szymczukiem, jest także jego prawą ręką w stajni. Pojedzie na przygotowywanej przez niego dzielnej klaczy Orinoco Flow, która w ub. roku wygrała aż czterokrotnie. Ten sezon zaczęła od zajęcia trzeciego miejsca w Handikapie Otwarcia, wygranym przez Notoriousa.

8. u. Kinga Poruszek – 7-let. wał. Betfan (IRE), waga 56 kg
Absolutna debiutantka, która wcześniej pracowała na Służewcu (w stajni Krzysztofa Ziemiańskiego), a obecnie współpracuje z trenerem Adamem Wyrzykiem. Do Podbieli dojeżdża z Piaseczna. Licencję na dosiadanie koni uzyskała 12 kwietnia b.r.
Dosiadany przez nią Betfan ma już sporo doświadczenia i łącznie odniósł 5 zwycięstw. Dobry w jego wykonaniu był poprzedni sezon, w którym dokonał tej sztuki dwukrotnie.
Daty kolejnych etapów Women Power Series:
(2). 9 czerwca (Wrocław-Partynice)
(3). 16 czerwca (Służewiec)
(4). 30 czerwca (Służewiec)
(5). 20 lipca (Hipodrom Sopot)
(6). 3 sierpnia (Służewiec)
(7). 7 września (Służewiec)
(8) FINAŁ. 6 października (Służewiec)
Krzysztof Romaniuk
Na zdjęciu tytułowym Oliwia Szarłat podczas dekoracji po finale cyklu Women Power Series 2023