More

  Abelard F w Listed na Longchamp, kumulacja w tripli, cztery wysokie czwórki, czyli francuski czwartek w Trafie

  Kolejne gonitwy na Służewcu w najbliższą sobotę i niedzielę, a przez cały tydzień w Trafie możemy się emocjonować wyścigami z Francji. W ofercie Trafonline.pl jest w czwartek aż 18 gonitw (pierwsza o godz. 13.25, ostatnia o 18.23) z czterech francuskich torów: ParisLongchamp (wyścigi płaskie) Lion d’Angers (płaskie i przeszkodowy) oraz Salon de Provence i Laval (kłusaki). Już od pierwszej gonitwy mamy kumulację w tripli, wyjściowa pula wynosi ponad 1500 złotych i być może zostanie podwojona. Można dziś obstawiać aż cztery czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi 2455 zł. W czwartek odbędzie się mityng na słynnym paryskim torze Longchamp, w którym zobaczymy w gonitwie rangi Listed znanego ze Służewca Abelarda F. Po tym jak sześciolatek wygrał dwa wyścigi handicapowe z rzędu Alicja i Robert Karkosowie postanowili dać mu szansę z silniejszymi rywalami, ale czeka go dziś bardzo trudne wyzwanie.

  W środę do startów pod skrzydłami Polaków powróciła po ponad rocznej przerwie (trenowała i startowała w tym czasie bez sukcesów w stajni Myriam Bollack-Badel) czteroletnia klacz Trois Point Huit (Recorder – Williamine po Elusive City). Spisała się nieźle, pod Jackym Nicoleau zajęła czwarte miejsce w conditions na 1200 m w Evreux. W treningu Karkosów Trois Point Huit odniosła zwycięstwo w listopadzie 2022 roku w Nancy w reclamerze na 1400 m.

  W czwartek na Longchamp najważniejszym wyścigiem dnia będzie o godz. 19.33 Prix Hocquart G3 dla trzylatków na 2200 m (pula nagród 80 tysięcy euro). Pobiegnie tylko 5 koni, zdecydowanym faworytem (kurs 1,5:1) jest trenowany przez Francisa-Henriego Graffarda – Calandagan (Gleneagles – Calayana po Sinndar), hodowli i własności księcia Agi Khana. W siodle Stephane Pasquier, który 14 kwietnia wygrał na nim na Longchamp Prix Noailles G3 na 2100 m.

  Ograł wtedy o prawie trzy długości Trafalgar Square (Kendargent – See You Always po Siyouni), z którym dziś zmierzy się ponownie. Podopieczny trenera Cottiera jest pod Mickaelem Barzaloną drugim faworytem z kursem około 4:1.

  Abelard F wystartuje dziś na Longchamp o godz. 18.23 w Prix Montretout LR, wyścigu dla czteroletnich i starszych koni na 1600 metrów z pulą nagród 52 tysiące euro. Koń trenowany przez Polaków ma zdecydowanie najniższy handicap (38,5) w stawce jedenastu koni (inne mają od 41,5 do 49). Pokonanie któregokolwiek z rywali będzie więc sukcesem. Około południa Abelard F nie był jednak ostatnią grą, miał kurs 20:1, to bylo trzecie notowanie od końca, ale w ciągu dnia będzie się to jeszcze zmieniać.

  Abelard F (Belardo – Art Story po Galileo) wygrał ostatnio dwa biegi handicapowe klasy trzeciej na piaskowo-syntetycznej nawierzchni PSF. W kwietniu w Deauville na 1400 m i 2 maja w Chantilly na 1600 m. W obu popisał się pod Ludovicem Boisseau fantastycznymi finiszami z dalekich pozycji. Tym razem pojedzie na nim Thomas Trullier, bo Boisseau jest zawieszony na jeden dzień wyścigowy.

  Abelard F wygrywa wyścig w Chantilly. Fot. Equidia

  – Abelard F miał zapis na 16 maja do mniejszego wyścigu na Longchamp, ale musieliśmy go wycofać. To koń o znakomitym przyspieszeniu, który preferuje szybką bieżnię, a wtedy w Paryżu i okolicach mocno padało, bieżnia była grząska i jego występ nie miał sensu. Dostanie więc szanse w mocniejszej stawce, zasłużył na to dwoma zwycięstwami – powiedział Robert Karkosa, menedżer polskiej stajni z Chantilly.

  Stawka w tej czwartkowej gonitwie Listed na Longchamp jest niezwykle wyrównana. Aż sześć koni w ciągu dnia miało notowania w granicach 5-6:1. To z nr 1 Bullace, nr 3 Docklands, nr 7 Caramelito, z nr 8 Russipant Fal, nr 10 Gamestop i nr 11 Suviana. Najwyższe notowania z nich (handicap 49) ma czteroletni Docklands (Massaat – Icky Woo po Mark of Esteem), który jest trenowany w Anglii przez Henry’ego Eustace’a. 1 maja był drugi w Listed w Ascot na milę.

  To będzie trzeci w karierze występ Abelarda F na poziomie Listed. W maju 2021 roku jako trzylatek był szósty (na 8 koni) w Prix de Suresnes w Chantilly na 2000 m. W grudniu 2022 roku w Deauville zajął dziewiąte miejsce (na 10 koni) w Prix Luthier na 1500 m.

  Abelard F został zakupiony przez swojego nowego francuskiego właściciela Yoana Popeliera (od dłuższego czasu związanego ze stajnią Polaków), po rekomendacji Karkosów, 13 lutego tego roku na aukcji koni w treningu firmy Arqana w Deauville za jedyne 8 tysięcy euro (od tamtej pory wygrał ponad 33 tys. euro, a jego wartość wzrosła). Abelard F został jako roczniak kupiony za 40 tysięcy euro w Irlandii przez Krzysztofa Goździalskiego. Teraz po raz trzeci już wrócił do treningu u Alicji i Roberta Karkosów, u których zaczynał karierę.

  Abelard F w treningu Polaków wygrał w marcu 2023 roku pierwszą gonitwę we Francji – Prix de la Butte Aux Gens D’Armes w Chantilly i został po niej sprzedany za 17,5 tysiąca euro do Hiszpanii. Od tamtej chwili Abelard F biegał dla stajni Pedro A Mateosa w Hiszpanii. Był trzeci, piąty i dziewiąty w Madrycie oraz trzeci w San Sebastian. Przyjeżdżał też do Francji. Od września trenował go Enrique Léon Penate dla nowego właściciela, stajni Borriquito Como Turf. Od tego czasu wystartował we Francji sześć razy. Ścigał się na torach w Marsylii, Cagnes-sur-Mer, Deauville oraz Pau. Trzy razy zajmował trzecie miejsce, dwa razy był piąty i raz dziewiąty.

  Pamiątkowe zdjęcie po zwycięstwie Abelarda F

  Na starcie kariery, od stycznia 2021 roku, jako trzylatek, Abelard F trenował i biegał na konto polskiej trenerki. Pokazał spore możliwości. Był drugi i czwarty w mocnych stawkach w Chantilly, a także trzeci w Deauville. Ograł w jednym z wyścigów Colosseo, który dwa miesiące później zajął drugie miejsce w francuskim klasyku 2000 Guineas G1, tracąc do wybitnego St Marc’s Basilica tylko niecałe dwie długości.

  W maju 2021 Abelard F zajął szóste miejsce na 8 koni w gonitwie Listed w Chantilly na 2000 m, ale to był chyba dla niego za długi dystans. Miał wstępne zgłoszenie do francuskiego Derby w Chantilly (na 2100 m), ale ostatecznie w nim nie wystartował, wyjechał do Polski, gdzie trafił do treningu Krzysztofa Ziemiańskiego, u którego wygrał na Służewcu trzy wyścigi.

  Synteza typów w mediach: 3-8-1-7-11-10

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Abelard F wygrywa gonitwę w Deauville. Fot. Canal Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły