More

  Wysokie wypłaty w czwartek w Trafie, dziś we Francji biegną dwa konie z polskiej stajni w Chantilly

  W czwartek w Trafie odnotowano kilka dość wysokich wypłat w podstawowych, mniej skomplikowanych zakładach. W jednej z tripli uzbierała się się pula ponad 5 tysięcy złotych, trzy osoby, które ją poprawnie wytypowały, zainkasowały po 1844 złote. W dwójkach niemal w każdej z kilkunastu gonitw wypłaty wynosiły ponad 100 zł, najwyższa 360 zł. Z kolei w najwyższej trójce wypłata wyniosła 1093 zł. W piątek w ofercie Trafonline.pl jest aż 17 gonitw (pierwsza o godz. 13.40, ostatnia o 18.23) z czterech francuskich torów: Compiegne i Marseille Pont de Vivaux (wyścigi płaskie) oraz Graignes i Paris-Vincennes (kłusaki). Już od pierwszej gonitwy mamy podwyższoną pulę w tripli oraz możliwość zagrania kwinty. Można dziś obstawiać dwie czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi – 2733 zł. W piątek w Compiegne biegną dwa konie, z którymi w polskiej stajni w Chantilly pracują Alicja i Robert Karkosowie – Mister Gan i Presomption.

  W czwartek na paryskim Longchamp trenowany przez Polaków, znany wcześniej z występów na Służewcu (zwyciężał w Warszawie trzy razy treningu Krzysztofa Ziemiańskiego), Abelard F wystartował w Prix Montretout LR, wyścigu dla czteroletnich i starszych koni na 1600 metrów z pulą nagród 52 tysiące euro. Miał zdecydowanie najniższy handicap (38,5) w stawce jedenastu koni (inne od 41,5 do 49) i był przedostatnią grą (kurs 20:1).

  Abelard F (Belardo – Art Story po Galileo) wygrał ostatnio dwa biegi handicapowe klasy trzeciej na pasującej mu szybkiej piaskowo-syntetycznej nawierzchni PSF. W kwietniu w Deauville na 1400 m i 2 maja w Chantilly na 1600 m. W obu popisał się pod Ludovicem Boisseau fantastycznymi finiszami z dalekich pozycji. Tym razem jechał na nim Thomas Trullier, bo Boisseau był zawieszony na jeden dzień wyścigowy.

  – Abelard F miał zapis na 16 maja do mniejszego wyścigu na Longchamp, ale musieliśmy go wycofać. To koń o znakomitym przyspieszeniu, który preferuje szybką bieżnię, a wtedy w Paryżu i okolicach mocno padało, bieżnia była grząska i jego występ nie miał sensu. Dostanie więc szanse w mocniejszej stawce, zasłużył na to dwoma zwycięstwami – mówił przed wyścigiem Robert Karkosa.

  Abelard F trafił jednak z deszczu pod rynnę. W czwartek tor na Longchamp również był grząski (4,2). Mimo tego na 200 metrów przed celownikiem syn Belardo był jeszcze w walce o czołowe miejsce. Spadł na dalszą pozycję dopiero na ostatnich metrach (ostatecznie skończył dziewiąty na 11 koni), ale do piątego, płatnego miejsca, stracił tylko około jednej długości. Na szybkiej bieżni miał duże szanse być w pierwszej piątce w tym Listed. Teraz ma mieć około dwóch miesięcy przerwy w startach, po której prawdopodobnie pobiegnie w wysoko dotowanym handicapie quinte+ na nawierzchni PSF.

  Abelard F wygrał m.in. wyścig w Deauville

  W piątek o godz. 13.40 w Compiegne – w wyścigu, który otwiera transmisję w Trafie – w Prix de Gilocourt, gonitwie sprzedażowej na 1400 metrów (pula nagród 19 tysięcy euro) dla trzylatków wystartuje Mister Gan (Invincible Army – Babette po Cape Cross), trenowany przez Polaków dla tureckiego biznesmena Fedaiego Kahramana. Na Mister Ganie pojedzie uczeń Brandon Flament z niską wagą 52,5 kg. Około południa kurs na zwycięstwo konia z polskiej stajni wynosił 13:1.

  Mister Gan na życzenie właścicieli biega bardzo często, w tym roku wystartuje już po raz dziewiąty. Ostatni raz biegał tydzień temu, handicapie w Chantilly na 1400 metrów zajął szóste miejsce, niewiele tracąc do koni przed nim. To również koń, który lepiej spisuje się na szybkiej bieżni.

  Zobaczymy w tym wyścigu 11 koni (nr 1 i 2 zostały wycofane), wystawionych z cenami 11, 14 i 17 tysięcy euro. Umiarkowaną faworytką (kurs około 4,5:1) jest z nr 13 niemiecka Princess (Lord of England – Pray po Maxios), mająca jednak bardziej długodystansowy niż sprinterski rodowód. Też poniesie tylko 52,5 kg. Około południa dość mocno obstawiane były także: z nr 5 Mystery Train, z nr 7 Honky Tonk Woman i z nr 10 Call The Shots.

  Synteza typów w mediach: 7-9-2-5-3-12-1

  O godzinie 17.10 w piątek w Compiegne pobiegnie drugi z koni przygotowywanych przez Polaków – czteroletni Presomption (Lawman – Remake po Dansili). Wystartuje w Prix de l’Imperatrice Eugenie, handicapie klasy trzeciej na 1600 metrów. Pojedzie na nim Jacky Nicoleau z wagą 59,5 kg. Kurs na zwycięstwo Presomption w ciągu dnia wynosił około 20:1.

  Ten licznie obsadzony wyścig jest bardzo trudny do wytypowania, stawka i wagi są wyrównane. Około południa najmocniej obstawianymi końmi były: z nr 8 Bozzo, z nr 10 Hernan Cortes i z nr 16 American Hope. Ten ostatni był w przeszłości trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów, wygrał pod ich wodzą dwa wyścigi we Francji, ale po gonitwie sprzedażowej zmienił właściciela i trenera.

  Współwłaścicielką wałacha Presomption (wraz z Ecurie High Heels Racing i Alicją Karkosą) jest Marta Kubicka, Polka od lat działająca na francuskim rynku sprzedaży koni. W treningu we Wrocławiu u trenera Michała Borkowskiego Kubicka ma trzyletniego Lay Low, który 11 maja na Służewcu wygrał handicap na 1400 m.

  Suleyman wygrywa 19 stycznia gonitwę w Deauville, trenowany przez Polaków Presomption (nr 2) zajmuje trzecie miejsce. Fot. Geny

  Presomption jest synem ogiera Lawman (Invincible Spirit – Laramie po Gulch), który miał milerski rodowód, ale wygrał pod Lanfranco Dettorim francuskie Derby na 2100 m w 2007 roku, triumfował również w Prix Jean Prat G1 na 1600 metrów. W hodowli dał 11 koni z ratingiem od 111 do 118 funtów, ale brakowało wybitnych (najlepszy był Most Improved). Cena stanówki nim systematycznie spadała od 25 tysięcy euro do 6 tysięcy w ubiegłym roku. W sezonie 2024 kryje w Haras du Mazet po 4 tysiące euro.

  Matka wałacha Presomption – Remake jest córką ogiera Dansili, bardzo dobrego ojca matek. Remake biegała tylko trzy razy jako trzylatka. Z debiutu wygrała na Longchamp na 1600 metrów, później była dwa razy siódma, w tym w Listed. Biegały dotąd od niej dwa konie – Rispetta (po No Nay Never) bez zwycięstwa, a Rovienne (po Lawman, a więc pełna siostra Presomption) na 29 startów wygrała 7 wyścigów i z premiami ponad 150 tysięcy euro (najwyższy rating 38).

  Kupiony za 18 tysięcy funtów podczas francuskiej aukcji Arqana w 2021 roku Presomption w debiucie 15 grudnia 2023 roku był piąty w gronie koni, które już biegały w Prix de Roiville, wyścigu maiden w Deauville na 1500 metrów. Kolejne dwa starty Presomption miał udane – zajął trzecie i drugie miejsce w conditions w Deauville i Chantilly na 1500 m. W dwóch ostatnich startach, a szczególnie w ostatnim (wtedy pogubił się uczeń Brandon Flament), wypadł gorzej, zajmując szóste i dwunaste miejsce.

  Synteza typów w mediach: 2-15-10-12-4-16-11-1

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym American Hope. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły