More

  Ciekawe konie kupione do Polski na irlandzkiej aukcji Breeze Up, w tym półbrat Zen Spirita

  Europejski sezon wchodzi na wysokie obroty. Za nami pierwsze klasyki, a na horyzoncie już zaczynają się pojawiać pierwsze gonitwy Pattern dla koni dwuletnich. To oznacza, że przyszedł czas na zerwanie kartki z kalendarza z irlandzką aukcją Tattersalls Breeze Up. Polscy kupcy coraz łaskawiej patrzą na tego rodzaju aukcje i nic dziwnego skoro liderką wśród dwuletnich klaczy rok temu była Pretty Rocket, kupiona na francuskiej aukcji Breeze Up Arqany. Do domu aukcyjnego Tattersalls Ireland wybrało się kilku kupców z Polski i wrócą z niezłymi końmi. Największe wrażenie robi półbrat najlepszego dwulatka zeszłego sezonu w polskim treningu – Zen Spirita… i to po znacznie lepszym ojcu. 

  Pierwszymi szczęśliwymi kupcami okazali się członkowie rodziny Traków, która święciła w ostatnich latach wielkie sukcesy na Służewcu. Za 12 tysięcy euro Joanna Traka, za pośrednictwem agenta Tomasza Szumskiego, nabyła ogiera po Territoriesie, który na aukcji roczniaków kosztował 10 tysięcy funtów.. Matka siwego dwulatka urodzonego siódmego kwietnia dała ogiera Wind Test, który zanotował już czwarte miejsce w G3 we Francji. Territories kryje za „dychę”, potomstwo biega czwarty sezon i 8 z nich weszło na pułap powyżej 115 funtów, a to bardzo dobry wynik. W Polsce najlepiej biegały Clyde, Good Gift i Bonnie Elizabeth. 


  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/95

  Ogier po Territoriesie. Fot. Tattersalls Ireland

  Do Polski trafić ma też koń, który na aukcji miał numer 115. To kasztanowaty ogier amerykańskiego pochodzenia wylicytowany za 78 tysięcy euro, a na aukcji roczniaków w Keenland kosztował 55 tysięcy dolarów. Jego ojciec to nieznany szerzej w Polsce i w Europie ogier Complexity. Jako dwulatek wygrał Champagne Stakes (G1), a dwa lata później po kilku wzlotach i upadkach zajął czwarte miejsce w Breeders Cup Dirt, 4 długości za świetnym Knicks Go. Kryje w Stanach za 12,5 tysiąca dolarów. Jego potomstwo zaczyna biegać w tym roku, więc możliwości ojca są sporą niewiadomą. Matka ogiera nie biegała, ale urodziła cztery konie w wieku wyścigowym. Jeden z nich biegał i wygrał – Sea Dog. Trzy razy walczył o status black type, ale bez powodzenia, za każdym razem na poziomie Listed kończył szósty. Druga matka ogiera kupionego za 78 tysięcy euro to Princess Taylor, która była trzecia w Clement L Hirsch Stakes G1, jedynie dwie długości za wybitną Zenyattą. 


  https://www.tattersalls.ie/sales/tattersalls-ireland-breeze-up-sale/4DCGI/Sale/IBU24/Main/Lots

  Ogier po Complexity. Fot. Tattersalls Ireland

  Później licytację wygrał Greg Rocket, właściciel wspomnianej Pretty Rocket, który ustrzelił syna Blue Pointa za 26 tysięcy euro. To dużo jak na polskie realia, ale jak na rzeczywistości rynkowe, cena wydaje się być promocyjna. Blue Point wyrobił sobie świetną markę i ciężko znaleźć konia po nim za rozsądną kwotę. Obecnie kryje za 60 tysięcy euro, a to i tak niewiele, patrząc na wyniki jego potomstwa. To biega od zeszłego roku, a już oglądaliśmy po nim dwa konie z ratingiem powyżej 115 funtów. Rosallion był drugi w angielskim 2000 Gwinei i jest faworytem w sobotnim irlandzkim 2000 Gwinei.

  W dodatku kupiony ogier jest on z bardzo dobrej linii żeńskiej. Jego matka to Junea, wyhodowana przez Godolphin. Jest pełną siostra kapitalnego wyścigowca i dobrego reproduktora Raven’s Passa. Dała jednego konia, który po dwóch startach ma rating 84. Ogier jest na dodatek wczesny, urodzony 23 lutego.


  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/139

  Ogier po Blue Poincie. Fot. Tattersalls Ireland

  Kilkanaście minut później Zygmunt Sobolewski wylicytował syna Kingmana za jedyne 4,5 tysiąca euro (jako roczniak kosztował 20 tysięcy funtów). To jak za darmo, a koń ma super rodowód. Kingman to absolutna światowa czołówka wśród reproduktorów, kryje za 125 tysięcy funtów. Ciężko zliczyć ile koni po nim miało rating powyżej 115 funtów, ale aż 6 z nich weszło jeszcze wyżej i złamało barierę 120 funtów. Najlepsze to gwiazdy największego formatu Palace Pier, czy Persian King.

  Linia żeńska też zacna. Tu mamy ogiera jeszcze wcześniejszego niż poprzedni, bo z końcówki stycznia (26.01). Gdyby było mało plusów, to informuję, że jest od klaczy La Saldana, która ma black type za zwycięstwo G3 w Niemczech na milę. Dała jednego niezłego konia, to Lucanas (83 rpr) po Justify. Jej druga matka to półsiostra jednego z najlepszych niemieckich koni w historii – Lomitasa. 


  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/146

  Ogier po Kingmanie. Fot. Tattersalls Ireland

  Kolejny zakup do Polski to koń z numerem aukcyjnym 205, wylicytowany przez Volteo Horse Servies Mariusza Olesińskiego za 15 tysięcy euro (10 tysięcy euro jako roczniak) dla Ioannisa Karathanasisa. Kwietniowy ogier jest po wiekowym, 24-letnim ogierze Soldier Hollow, który krył za 30 tysięcy euro. Dał cztery konie z ratingiem powyżej 115 funtów, w tym świetnego Pastoriusa, ale też mocnego Ivanhove. Słusznie może się kojarzyć z Niemcami, bo mimo brytyjskiego sufiksu, to właśnie u naszych sąsiadów spędził większość życia jako ogier rozpłodowy, a jego potomstwo było znacznym wzmocnieniem tamtejszej hodowli.

  Matka ma już trzynaście lat, a dała tylko dwóch zwycięzców, najlepszy ma rating 81 rpr. Większość rodzeństwa biegało słabo na poziomie najniższych grup w Niemczech. Babka dała konia black type, sama nie biegała, ale była półsiostrą Paity, która wygrała Criterium de Saint-Cloud G1.


  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/205

  Ogier po Soldier Hollow. Fot. Tattersalls Ireland

  Na koniec do głosu doszła firma Wesminster. Najpierw ich stały czeski agent Tomas Janda wylicytował klacz z 4 marca po ogierze Ghaiyyath – wielkiej nadziei brytyjskiej hodowli. Kosztowała 9 tysięcy euro, a na aukcji roczniaków wydano za nią 35 tysięcy funtów. Jej ojciec Ghaiyyath lekko ograł królową turfu Enable w Coral-Eclipse (G1) i obecnie kryje za 25 tysięcy funtów. Klacz Westminster jest z pierwszego rocznika koni po tym ojcu i to ciekawy zakup nawet pod kątem hodowli, czy późniejszej sprzedaży. Jeśli potomstwo ogiera sprosta oczekiwaniom, to stanówka wystrzeli w górę wraz z cenami, a już teraz za roczniaka trzeba było średnio zapłacić 120 tysięcy funtów, co nijak się ma do ceny klaczy i to wytrenowanej na Breeze Up.

  Jednak takie okazje się zdarzają. Rynek irlandzki i angielski jest na tyle rozbudowany, że wiele firm kupuje koni na aukcje roczniaków, później szykuje je pod kątem aukcji Breeze Up, gdzie je sprzedaje niezależnie od ceny. Często ze znaczną stratą, czasami z ogromnym zyskiem. Linia żeńska nowej klaczy Westminster jest niezła. Matka dała pięć koni, które wyszły do startu i wszystkie wygrywały, choć żaden nie uzyskał noty 80 funtów. Jeden z jej synów wywalczył black type, ale płotowy. Druga matka tej klaczki jest trzecią matką bardzo szybkiej The Platinum Queen, która wygrała Prix de l’Abbaye, czyli sprinterskie G1 (1000 m) dla dwulatków. 


  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/221

  Klacz po ogierze Ghaaiyath. Fot. Tattersalls Ireland

  Na koniec petarda dla polskich fanów czyli lot 256. Syn Kodiaca i … Zain Time, a więc matki Zen Spirita, bezapelacyjnego lidera rocznika derbowego, dominatora wśród dwulatków 2023 i zwycięzcy tegorocznej Nagrody Rulera. Zen Spirit jest po Inns Of Courcie, który raczej rozczarował w pierwszym roczniku, bo tylko jeden koń po nim osiągnął rating powyżej 100 funtów, co robi z Zen Spirita jednego z, jeśli nie jego najlepszego, syna. Firma Westminster nie odpuściła takiej okazji i wylicytowała jego półbrata za 11 tysięcy euro (na aukcji roczniaków kosztował 38 tysięcy euro). Nie był on specjalnie atrakcyjny dla kupców miejscowych, ponieważ nasze gonitwy, poza Derby i szczególnie Wielką Warszawską, nie mają znaczenia.

  Syn Zain Time urodził się 26 stycznia, a jego ojciec to ikona sprinterskich reproduktorów Kodiac. Koń, którego potomstwo na aukcjach roczniaków jest tak umięśnione, jakby było już po wielu miesiącach intensywnych galopów. To przekłada się na sylwetkę także w wieku dwóch lat i dlatego konie po nim osiągały często zawrotne ceny, jednak Kodiac jest już dość stary. Ma 23 lata, jego stanówka spadła z 65 do 35 tysięcy euro i zainteresowanie jego przychówkiem nieco spadło, a to dało szansę kupcom m.in. z Polski.

  Kodiac dał 11 koni z ratingiem powyżej 115 funtów i dwa z powyżej 120, ale te statystyki nie oddają zalet tych koni. Jego potomstwo jest z zasady niebywale szybko dojrzewające. W wieku dwóch lat są gotowe do ścigania się na najwyższym poziomie, gdy rywale są jeszcze w trakcie rozwoju. To jednak często przekładało się na stagnację tych koni w wieku trzech czy czterech lat. Konkurencja szła do przodu, a konie po Kodiacu już nie miały wiele do poprawy.


  https://www.tattersalls.ie/sales/tattersalls-ireland-breeze-up-sale/4DCGI/Sale/IBU24/Main/Lots

  Półbrat Zen Spirita po Kodiacu. Fot. Tattersalls Ireland

  mc

  Na zdjęciu tytułowym półbrat Zen Spirita po Kodiacu na galopie aukcyjnym. Fot. Tattersalls Ireland

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły