More

  Tydzień pod znakiem Derby, dziś wysoka pula czwórki w Trafie, czai się w tym wyścigu trener Luka z Ideal Kingiem

  W tym tygodniu mamy aż trzy mityngi wyścigowe na polskich torach – w czwartek we Wrocławiu, w sobotę i w niedzielę na Służewcu. Dzieje się bardzo dużo, bo przecież w sobotę najbardziej prestiżowa gonitwa świata – angielskie Derby w Epsom, a w niedzielę Derby we Francji Chantilly oraz występ polskiego derbisty Jolly Jumpera w Wielkiej Nagrodzie Słowacji. Gonitwami z Francji możemy się emocjonować w Trafie przez cały tydzień. W środowej ofercie Trafonline.pl jest 16 gonitw (pierwsza o godz. 13.55, ostatnia o 18.20) z czterech francuskich torów – Strasbourg i Dieppe (wyścigi płaskie) oraz Caen i Hyeres (kłusaki). Już od pierwszej gonitwy mamy podwyższoną pulę w tripli, a także wysoką pulę gwarantowaną w jedynej dzisiejszej czwórce – 3666 złotych.

  Wyścig, w którym mamy gwarantowaną wysoką pulę czwórki, to o godz. 13.55 w Strasbourgu – Prix BFM Alsace, handicap klasy drugiej na 3000 metrów dla czteroletnich i starszych koni z serii Quinte+ z podwyższoną pulą nagród do 53 tysięcy euro (a z premiami dla koni francuskiej hodowli to jest nawet 76 850, w tym 38 425 euro dla zwycięzcy. Płatnych jest siedem miejsc. Wystartuje 16 koni z wagami od 51 do 60,5 kg.

  Na te wysokie nagrody zaczaił się dobrze znany we Francji i w Polsce trener Vaclav Luka jr. 10 dni temu gościł na Służewcu, gdzie w 2020 roku jego podopieczny Nagano Gold triumfował w Wielkiej Warszawskiej. Trenowana przez niego Kudafushi była druga w Nagrodzie Westminster Wiosennej (Polish 1000 Guineas), a Lynx Westminster czwarta w Rulera (Polish 2000 Guineas).

  Dziś w Strasbourgu Luka wystawia z nr 1 siedmioletniego wałacha Ideal King (Sidestep – Ideal World po Singspiel), trenowanego przez niego – dla najpotężniejszego właściciela w stajni, spółki Leram. Ideal King na 31 startów we Francji wygrał 5 wyścigów i prawie 150 tysięcy euro. W Czechach biegał tylko raz – we wrześniu 2023 roku zajął siódme miejsce w gonitwie Velka Cena Ceskeho Turfu na 2400 m.

  Ideal King poniesie pod Bauyrzhanem Murzabayevem najwyższą wagę w polu 60,5 kg i nie jest zbytnio liczony, kurs około 25:1. 5 stycznia tego roku Ideal King wygrał w Deauville pod amazonką Delphine Santiago właśnie handicap divise z serii Quinte+ na 2500 m. Za pierwsze miejsce zarobił dla właściciela 26 500 euro plus 45 procent premii za to, że jest francuskiej hodowli. W sumie spółka Leram zainkasowała za to zwycięstwo ponad 38 tysięcy euro, a więc jest to podobna kwota jak za wygraną w czeskim, czy polskim Derby. Kolejne dwa starty Ideal King miał jednak nieudane – był dwunasty w Deauville i dziesiąty w Chantilly.

  Około południa pierwszą grą w dzisiejszym handicapie (kurs około 6:1) była z nr 5 Tres Rock Women (Australia – Tres Rock Glory po Fastnet Rock), na której Augustine Madamet pojedzie z wagą 57,5 kg. Trenowana przez Saschę Smrczeka w Niemczech pięciolatka miała bardzo udany poprzedni sezon, bo w Niemczech i we Francji wygrała trzy wyścigi i była cztery razy druga. 30 kwietnia zajęła czwarte miejsce właśnie w takim handicapie Quinte+ na 3000 m w Fontainebleau.

  Lista startowa i typy francuskich mediów

  Wśród koni, które pobiegną ze sporymi szansami na włączenie się do walki o zwycięstwo są także: z nr 2 Woot City (doświadczony i mający na koncie ponad 250 tysięcy euro syn znakomitego ogiera Wootton Bassett), z nr 3 Jazzmen (dwie wygrane w poprzednim sezonie, w siodle Delphine Santiago), z nr 6 My Kiss (ma status black type winner), czy z nr 16 Nana Gina (poniesie pod Ludovicem Boisseau tylko 51 kg).

  Synteza typów w mediach: 2-3-6-5

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym trenowany przez Vaclava Lukę Ideal King wygrywa w Deauville pod amazonką Delphine Santiago handicap divise z serii Quinte+. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły