More

  Naughty Peter nie zawodzi. Zmiany w rankingu gonitw uczniowskich

  Czwartkowy mityng na wrocławskich Partynicach był zdominowany przez wyścigi grupowe. Nie zawiódł oczekiwań szykowany do Derby Czech Naughty Peter, wygrywając dowolnie gonitwę pierwszą. Udany dzień miała Nikola Cyrkler, która w rywalizacji uczniów była pierwsza i druga, szybko przesuwając się do ścisłej czołówki Czempionatu Młodych Jeźdźców. Po dwa zwycięstwa dopisali na swoje konta trenerzy Michał Borkowski i Cornelia Fraisl oraz dżokej Dastan Sabatbekov.

  Wielkim faworytem gonitwy otwierającej mityng był Naughty Peter, który ma zgłoszenia do polskiego i czeskiego Derby, a jego ostatnia wygrana na Służewcu zrobiła wielkie wrażenie. Po wycofaniu (w terminie dodatkowym) podliczanej Cherie Noire oraz outsiderski Dajli PD, miał tylko czwórkę rywali. Spośród nich najwyżej oceniana była znakomitego pochodzenia Sky the Stars, także znajdująca się na derbowej liście.

  Sanzhar Abaev spokojnie przeprowadził Naughty Petera i w końcówce ogier wygrywał bardzo łatwo. Wcześniej bezskutecznie próbował zagrozić mu Dastan Sabatbekov na Sky the Stars, ale był bez szans. Triumfatora, dla firmy Westminster Race Horses, trenuje na Służewcu Maciej Jodłowski, obecny lider czempionatu (13 wygranych).

  Druga z rzędu przekonująca wygrana Naughty Petera. Tym razem na Partynicach

  W tym momencie Abaev zrównał się Sabatbekovem pod względem liczby sukcesów w czempionacie jeździeckim, jednak później rywal odpowiedział dwoma zwycięstwami na koniach trenowanych przez Cornelię Fraisl. W biegu trzecim, na dystansie 2400 m, bezdyskusyjnie najlepszy okazał się bowiem Glady Eagle własności BMS Group S. Pegza, a na koniec dnia w podobnym stylu wygrał arab Al Thaqib S B (wł. Cheika Saada Al Mukhaniego Bahwana).

  Dwukrotnie z pierwszego miejsca mógł dzisiaj cieszyć się także trener Michał Borkowski. W wyścigu czwartym zanotował nawet dublet, kiedy reprezentanci stajni Muscat Stud – Karam Muscat i Logman Muscat pokonali Shadę Al Khalediah. Zwycięzcy dosiadał Bolot Kalysbek Uulu.

  Drugi triumf dla Michała Borkowskiego przyszedł w gonitwie uczniowskiej, w której z miejsca do miejsca prowadziła Sunny Side (hod. i wł. Saszy Mladenovica) pod Magdaleną Kierzkowską. Wprawdzie w końcówce bardzo mocno klacz zaatakował debiutujący Kurkul, silnie wysyłany przez Nikolę Cyrkler, ale ostatecznie nie zdołał jej pokonać.

  Dla Nikoli Cyrkler był to jednak udany dzień, bo w pierwszej tego dnia gonitwie uczniowskiej, to ona okazała się najlepsza. Dosiadany przez nią Trijumf po walce pokonał Pagani pod Marselem Zholchubekovem. Zwycięzcę, dla stajni Folblut Dla Każdego II, trenuje Emil Zahariev.

  Trijumf wygrał na wrocławskiej bieżni już po raz czwarty w karierze

  Te osiągnięcia pozwoliły jej awansować na trzecie miejsce w Czempionacie Młodych Jeźdźców, z minimalną stratą do sklasyfikowanych przed nią Erbola Zamudina Uulu oraz Oliwii Szarłat. Wydaje się niemal pewne, że obecny lider, Erbol Zamudin Uulu, wkrótce straci prawo do udziału w tym cyklu, bowiem w czwartek odniósł już 22. zwycięstwo w karierze. Miało to miejsce w najliczniej obsadzonym biegu, z udziałem ostatecznie 14 koni. Z miejsca do miejsca prowadziła w nim przygotowywana przez Wiesława Kryszyłowicza dla SK Michałów Echwita, wyprzedzając dwie inne klacze z tej stadniny: Echistkę i Diaforę.

  W weekend wyścigi na warszawskim Służewcu. W sobotę rywalizacja będzie przebiegać na poziomie grupowym, a na starcie staną konie trzech ras. W niedzielę czekają nas natomiast duże emocje związane z Memoriałem Jerzego Jednaszewskiego, a także pozagrupowymi starciami koni arabskich o Nagrody Pamira i Kabareta. Start pierwszej gonitwy w oba dni o godz. 15.


  Krzysztof Romaniuk

  Na zdjęciu tytułowym Glady Eagle pod liderem czempionatu jeździeckiego, Dastanem Sabatbekovem

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły