More

  W czwartek w Trafie wyścigi z Partynic i cztery czwórki z wysokimi pulami z francuskich torów. W Nantes wygra syn Anodina?

  Już dziś we Wrocławiu od godziny 14 świąteczny mityng wyścigowy, a w sobotę i w niedzielę gonitwy będą rozgrywane na Służewcu. Francuzi odliczają już godziny do Prix du Jockey Club, czyli Derby w niedzielę w Chantilly, ale wyścigami z Francji możemy się emocjonować w Trafie przez cały tydzień. W czwartkowej ofercie Trafonline.pl jest 15 gonitw (pierwsza o godz. 13.08, ostatnia o 18.05) z czterech francuskich torów – Longchamp (wyścigi płaskie), Nantes (płaskie i jeden płotowy) oraz Graignes i Meslay-du-Maine (kłusaki). Już od pierwszej gonitwy mamy podwyższoną pulę w tripli, można też dziś obstawiać trzy kwinty. Najwyższe pule gwarantowane będą w czterech czwartkowych czwórkach – po 2444 złote.

  Pierwszy wyścig, w którym można dziś typować czwórkę, zaplanowany jest już na godzinę 13.08 w Nantes. Prix C-Pia to handicap klasy czwartej na 1600 metrów dla czteroletnich i starszych koni (pula nagród 17 tysięcy euro), które poniosą wagi od 52 do 59,5 kg. Wystartuje 15 koni (klacz z nr 7 Neowise została wycofana).

  Umiarkowanym faworytem gonitwy (kurs około 5:1) jest z nr 5 Chubasco (Anodin – Strelkita po Dr Fong), na którym Maryline Eon pojedzie z wagą 57,5 kg. Siedmioletni Chubasco biegał 45 razy, wygrał 5 wyścigów i 133 tysiące euro. W tym roku był dwa razy szósty i raz drugi w handicapach klasy czwartej na dystansach około 1900 metrów, na których czuje się najlepiej, ale w 2020 roku zwyciężył również na milę.

  Ojcem Chubasco jest Anodin (Anabaa – Born Gold po Blushing Groom), który w barwach rodziny Wertheimerów wygrał Prix Paul de Moussac G3 na 1600 m w Chantilly, ale był też kilka razy drugi w gonitwach rangi G1, m.in. w Breeders Cup Mile. Anodin jest pełnym bratem znakomitej klaczy Goldikova, która na 27 startów wygrała aż 17 wyścigów (w tym trzy razy z rzędu właśnie Breeders Cup Mile) i ponad 7 milionów dolarów. W sezonie 2010 została wybrana Koniem Roku na świecie.

  Córką Anodina jest trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów Sheema’s Rose, która była tym roku druga w Prix Penelope G3 i jest w pierwszym zapisie do Nagrody Łuku Triumfalnego. W niedzielę Sheema’s Rose pobiegnie w Prix de Royaumont G3 w Chantilly na 2400 m.

  Anodin przez wiele miesięcy był w 2023 roku liderem rankingu reproduktorów we Francji. Spadł na szóste miejsce, ale to i tak bardzo dobry wynik (94 zwycięstwa koni po nim na sumę 3,5 mln euro). Anodin to ekonomiczny ogier. W ostatnich dwóch sezonach krył w Haras De La Haie Neuve po 4 tysiące euro, w sezonie 2024 za stanówkę nim trzeba zapłacić 5 tysięcy. Na wielkie wyścigi jeszcze koni nie dał, ale sporo jest wartościowych. 5 najlepszych koni po nim uzyskało ratingi od 111 do 116 funtów (w tym znany Goya Senora).

  Anodin

  Obecnie Anodin zajmuje piąte miejsce w rankingu reproduktorów we Francji (47 zwycięstw, suma nagród 1,165 mln euro, już z premiami). Prowadzi Zarak (1,782 mln euro), za którym są Siyouni, Wootton Bassett i Lope de Vega.

  Dość mocno liczonym koniem (kurs około 7:1) jest też rówieśnik Chubasco, z nr 2 Delta Spirit (George Vancouver – Royal Merit po Russian Blue), na którym pojedzie Anthony Barzalona z ulgą wagi (58 kg zamiast 59,5). Delta Spirit jest dość skutecznie biegającym koniem, na 55 startów wygrał 7 gonitw i jeszcze 30 razy był na płatnych miejscach. Uzbierał w sumie z premiami prawie 200 tysięcy euro. Młody Barzalona z powodzeniem jeździł na nim w trzech ostatnich startach, zajmując w handicapach klasy czwartej czwarte, drugie i trzecie miejsce. Koń utrzymuje równą, wysoką formę.

  Wśród kandydatów do zwycięstwa (kurs około 9:1) jest też z nr 6 Aintreegirl (Masterstroke – Petrolina po Areion), na której Hugo Lebouc pojedzie z wagą 58 kg. Siedmioletnia Aintreegirl poprzedni sezon zakończyła zwycięstwem w handicapie klasy trzeciej na Saint-Cloud, właśnie na 1600 metrów, ale w tym sezonie biega średnio. W pięciu startach dwa razy była trzecia, ale pozostałe dwa występy miała słabsze.

  Aintreegirl. Fot. Canal Turf

  Sporą grupę zwolenników wśród ekspertów i graczy ma także z nr 4 Ker Welen (Dariyan – Pearly Empress po Holy Roman Emperor), który ma siodle doświadczonego, jak na tę stawkę jeźdźców, Augustina Madameta (59 kg), który wygrał w tym roku 39 gonitw i zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu. Prowadzi Maxime Guyon (100 zwycięstw), kolejne miejsca zajmują Cristian Demuro (75), Alexis Pouchin (63) i Mickael Barzalona (58). Ker Welen prezentuje w tym roku równą, rzetelną formę – był raz trzeci i dwa razy czwarty w conditions klasy czwartej.

  Wśród koni, które mają spore szanse powalczyć o miejsce w czwórce w tym wyrównanym i trudnym do typowania handicapie są także: z nr 3 Stormy Air, z nr 10 Deau Coeur, z nr 12 Sanepark, z nr 13 Toocoolforschool, z nr 14 Galalithe, czy z nr 16 Piper’s Hill.

  Synteza typów w mediach: 5-2-4-6

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Chubasco. Fot. Canal Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły