More

  Czy City of Troy z Coolmore zrehabilituje się w Epsom Derby za porażkę w 2000 Guineas jak rok temu Auguste Rodin?

  Nic dwa razy się nie zdarza – pisała nasza noblistka Wisława Szymborska. Czy to potwierdzi się dziś o godz. 17.30 na wzgórzach Epsom? Przed rokiem w klasyku na milę 2000 Guineas Stakes wielki faworyt z Coolmore – Auguste Rodin sromotnie przegrał na grząskim torze, zajął 12. miejsce, 22 długości za zwycięskim Chaldeanem. Później jednak wygrał pod Ryanem Moorem angielskie i irlandzkie Derby i to w roli faworyta. Spora grupa graczy wieszczy, że podobnie może być w tym roku z kolejnym gwiazdorem z Coolmore, trenowanym przez Aidana O’Briena – ogierem City of Troy. Czempion dwulatków też słabo wypadł w 2000 Guineas, był dziewiąty, 17 długości za Notable Speech. Dziś w Epsom Derby na 2400 m jest jednak pod Moorem faworytem (7:2). Transmisja z Betfred Epsom Derby od godz. 17.00 w Polsacie Sport Fight.

  Wiosna 2024 nie jest szczęśliwa dla słynnej irlandzkiej stadniny. Coolmore po raz pierwszy od dawna nie wygrało w żadnym kraju klasyku 1000 i 2000 Guineas. W piątek nie udało się także zwyciężyć w Epsom Oaks. Faworytka (13:8) Ylang Ylang zajęła pod Moorem dopiero szóste miejsce, 9,5 długości za zwyciężczynią. Wygrała (kurs 13:2) trenowana przez nestora Dermota Welda Ezeliya (Dubawi – Eziyra po Teofilo), hodowli i własności księcia Agi Khana. Jechał na niej Chris Hayes.

  Druga była inna córka Dubawiego (wraz z Frankelem najdroższy reproduktor na świecie – cena stanówki 350 tysięcy funtów) Dance Sequence z Godolphin, pod Williamem Buickiem. Na otarcie łez Luxembourg wygrał w piątek w Epsom dla Coolmore Coronation Cup G1 na 2400 m. Faworytka Emily Upjohn była dopiero czwarta, z dużą stratą (10,5 długości).

  Ezaliya wygrywa Epsom Oaks 2024. Fot. Racing Post

  Wszystkie wiosenne porażki pójdą w zapomnienie jeśli dziś Coolmore wygra najbardziej prestiżowy wyścig na świecie. Faworyt Epsom Derby 2024 City of Troy (Justify – Together Forever po Galileo) w sezonie 2023 był niepokonanym w trzech startach (wszystkie wyścigi na 1400 m) czempionem dwulatków w Anglii, zwycięzcą Dewhurst Stakes G1 w Newmarket oraz na tym samym torze Superlative Stakes G2. W Coolmore mieli nadzieję, że to będzie „ich Frankel”, ale w 2000 Gwinei te oczekiwania pękły jak bańka mydlana.

  City of Troy pochodzi z wybitnej rodziny 9-e, podobnie jak trójkoronowany w Polsce Bush Brave, który jest teraz reproduktorem w SK Golejewko, a jego córka Stay Brave w olśniewającym stylu wygrała tydzień temu wyścig na Służewcu i jest niepokonana w dwóch startach. Bush Brave i City of Troy mają wspólną czwartą matkę – Chain Store.

  Polski derbista ma świetne w hodowli babkę i prababkę, jednak czempion angielskich dwulatków ma nad nim z kolei pochodzeniową przewagę w pierwszym pokoleniu, bo jego ojcem jest trójkoronowany i niepokonany w USA Justify, a matką córka Galileo Together Forever, która jako dwulatka wygrała Fillies Mile G1 w Newmarket, była też czwarta w Irish Oaks G1 na 2400 m. Jej pełna siostra Forever Together wygrała z kolei angielski Oaks G1.

  Czy City of Troy będzie taką samą wańką wstańką jak Auguste Rodin? Ubiegłoroczny derbista z Epsom na mokrym torze zanotował jeszcze jedną wpadkę, a jego tak wielkie upadki i wzloty były trochę niezrozumiałe. W King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes G1 w Ascot na 2400 m był ostatni, aż 127 długości za Hukumem. Jednak 6 tygodni później wygrał Irish Champion Stakes G1, a później Breeders Cup Turf G1 w USA.

  Trener Aidan O’Brien tak wypowiadał się przed Derby o asie Coolmore: – Oczywiście w Newmarket z City Of Troyem nie wszystko poszło zgodnie z planem. Kiedy wyszedł z maszyny startowej, jego tętno sięgało chmur i nie miał czasu na reset. Od razu był w pełnej gotowości. Było mu ciężko w dystansie złapać odpowiedni rytm, a na dodatek był to jego pierwszy start w tym roku. Zawsze miał mnóstwo klasy i wytrzymałości. 2000 Guineas od początku były pierwszym wyścigiem w jego programie i nie sądziliśmy, że powinniśmy to zmieniać z powodu tego, co się stało w ubiegłym roku. Od czasu Newmarket wszystko układa się dobrze i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni – zakończył O’Brien, który ma na koncie już 9 zwycięstw w Epsom Derby.

  W trzynastokonnej stawce O’Brien ma jeszcze dwa konie, mniej liczonego (33:1) ogiera Euphoric (Frankel – Blue Waltz po Pivotal) oraz będącego drugą/trzecią grą (6:1) Los Angeles (Camelot – Frequential), na którym pojedzie Wayne Lordan. Los Angeles jest niepokonany w trzech startach. W październiku wygrał we Francji pod Christophem Soumillonem Criterium de Saint-Cloud G1 na 2000 m. 12 maja zwyciężył o długość przed Euphoricem w Derby Trial Stakes G3, też na 2000 m.

  Los Angeles wygrywa Criterium de Saint-Cloud G1. Fot. France Sire

  – Los Angeles to wspaniały, duży koń i bardzo prostolinijny. Byliśmy zachwyceni nim w Leopardstown, a Wayne Lordan był z niego bardzo zadowolony. Uważamy, że pokazał ogromne możliwości – ocenił trener O’Brien.

  W tej zagadkowej stawce, gdzie nie będzie trudno o niespodziankę, za najgroźniejszego rywala (kurs 6:1) koni z Coolmore jest uważany Ancient Wisdom (Dubawi – Golden valentine po Dalkhani), trenowany przez Charliego Appleby dla stajni Godolphin szejka Mohammeda al Maktouma, władcy Dubaju. W siodle pierwszy dżokej Godolphin – William Buick. Ancient Wisdom na 6 startów wygrał 4 razy, w tym w Kameko Futurity Trophy Stakes G1 na 1600 m jako dwulatek w Doncaster. 16 maja był drugi w Yorku w Dante Stakes G2 na 2100 m. O 6 długości ograł go Economics (po Night of Thunder, ojcu Night Tornado), który w Derby nie startuje.

  – Zdecydowanie poszedł do przodu z formą od czasu Dante Stakes i jestem przekonany, że przyspieszenie na dystansie półtorej mili będzie miał odpowiednie, mamy też nadzieję, że warunki pod względem stanu toru również będą po naszej stronie. Ze boksu nr 11 nie było jeszcze zwycięzcy Derby, ale było kilku z obu stron, więc myślę, że jesteśmy w dobrym miejscu. Czuję, że mamy odpowiedniego konia, aby tego dnia rywalizować o zwycięstwo – powiedział trener Charlie Appleby.

  Dość mocno liczony (7:1) jest także mający mniej możnych właścicieli Ambiente Friendly (Gleneagles – Roxity po Fastnet Rock), którego trenuje James Fanshawe. W siodle Robert Havlin. 11 maja Ambiente Friendly wygrał łatwo o 4,5 długości Lingfield Derby Trial Stakes LR na 2300 metrów od syna Galileo – Illinois z Coolmore.

  – Ogier wydaje się być w dobrej formie. Mam nadzieję, że nie będzie już padać. Derby to najważniejszy wyścig, w jakim kiedykolwiek brał biegał mój koń. Udział w nim to zaszczyt – powiedział trener James Fanshawe.

  Pula nagród w Epsom Derby wynosi 1,5 mln funtów, w tym ponad 882 tysiące funtów dla właściciela zwycięskiego konia. Prestiż jest nie do policzenia.

  Lista startowa:

  4:30 Epsom | Standard Racecard | 1 June 2024 | Racing Post

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym City of Troy. Fot. Paddy Power

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły