Jeszcze na dobre nie opadły emocje po drugiej gonitwie zaliczanej do popularnego cyklu Women Power, a przed nami kolejny etap zmagań dzielnych amazonek. Niedzielny wyścig we Wrocławiu mocno zagmatwał sytuację w klasyfikacji generalnej, jednocześnie pokazując, jak bardzo zacięta jest ta rywalizacja i jak bardzo ambitne jest podejście uczestniczek.
Poniżej przedstawiamy amazonki zapisane do trzeciego wyścigu z cyklu Women Power Series, który zostanie rozegrany w niedzielę (16 czerwca) o godzinie 14:30 na Torze Służewiec. Tym razem nasze bohaterki dosiądą trzyletnich folblutów wyłącznie III grupy. W końcowej części artykułu zamieszczamy także aktualną klasyfikację oraz terminy kolejnych etapów zmagań
1. st. u. Nikola Cyrkler – og. UNATELLO, waga 56 kg
Na wyścigowej bieżni zadebiutowała w 2018 roku. Przełomowy okazał się dla niej poprzedni sezon (2023), w którym zaczęła otrzymywać dużo dosiadów od trenera Emila Zaharieva i jej kariera wyraźnie nabrała tempa. Uzyskała tytuł starszego ucznia, a szczególnie udanie układa się jej współpraca z ogierem Trijumf, na którym już czterokrotnie wygrywała we Wrocławiu. Na swoim koncie ma łącznie 13 wygranych.
Unatello jest jeszcze mało doświadczony, ale pod tym względem nie odbiega od zdecydowanej większość rywali, którzy także zaliczyli dotąd po 2-3 starty. Rozpoczął karierę przyzwoicie, plasując się w środku stawki, w której spotkało się kilka obiecujących koni. W drugim występie nie zrobił znaczącego postępu, zajmując czwarte miejsce ze stratą ponad 10 dł. do zwycięzcy. W jego rodowodzie drzemie pewien potencjał, bo jest wnukiem świetnej Upsali i znakomitego sprintera Star Pokera, który jednak w hodowli rozczarował.
Nikola Cyrkler jest współliderką cyklu, więc z pewnością będzie walczyła o jak najlepszy wynik, ale wiele wskazuje na to, że zajęcie miejsca na podium w tym wyścigu może być poza zasięgiem. Może uda się „złapać” niższe płatne miejsce.
2. st. u. Martyna Sommer-Derda – kl. BALEONA, waga 54 kg
Udział w wyścigach rozpoczynała w 2015 roku, jeszcze jako Martyna Sommer. Najwięcej okazji do jeżdżenia miała w kolejnych dwóch sezonach, odnosząc trzy zwycięstwa w 2016 i cztery w 2017 roku. Później liczba dosiadów znów była mniejsza i utrzymywała się w przedziale 10-20, co utrudniało wygrywanie, jednak udało jej się uzyskać stopień starszego ucznia. Na swoim koncie ma 10 wygranych, a w tym roku pokazała się z dobrej strony, zajmując trzecie miejsce na Kalsarikannicie w regularnym wyścigu. Jest zdolna do dosiadów pod niskimi wagami (51-52 kg), co jest sporym atutem. W tegorocznym cyklu WPS debiutuje, powalczy zatem o pierwsze punkty.
Baleona to klacz o późnym i długodystansowym rodowodzie. W wieku dwóch lat wystartowała dwukrotnie, ale nie miała szans w sprinterskich rozgrywkach, podobnie jak w tegorocznym starcie na 1400 m. Tym razem dystans jest niewiele dłuższy, więc trudno spodziewać się jakiejś spektakularnej zmiany w postawie klaczy. Jest outsiderką gonitwy.
3. st. u. Oliwia Szarłat – kl. DYSPENSA, waga 54 kg
Utalentowana amazonka rozpoczęła karierę jeździecką w 2018 roku, w którym wystartowała dziewięciokrotnie. Pierwszy sukces przyszedł pod koniec kolejnego sezonu. W 2020 i 2021 wygrywała Czempionat Młodych Jeźdźców (cykl gonitw uczniowskich). Bardzo udany rok 2021 zakończyła z dorobkiem 9 wygranych i tytułem starszego ucznia. Perypetie zdrowotne spowolniły rozwój jej kariery, ale w sezonie 2023 powróciła w dobrym stylu (7 zwycięstw), okazując się najlepsza w cyklu Women Power Series. Do tej pory wygrała łącznie 21 gonitw, z czego jedną w tym roku. Ten także zaczęła udanie, finiszując na drugim miejscu na Green Cloverze, tuż za zwycięskim Taymourem, jednak tydzień temu we Wrocławiu jej nie poszło na nieliczonym Wizou (ostatnia).
Nadal jest w czołówce klasyfikacji bieżącego cyklu Women Power i niewątpliwie chciałaby powtórzyć ubiegłoroczny sukces, ponownie okazując się w nim numerem jeden. Pojedzie tym razem na najbardziej doświadczonej w stawce Dyspensie, która dość przyzwoicie biegała w wieku dwóch lat, natomiast w tym roku dwukrotnie spisała się słabo. W stawce jest kilka koni o niewielkich możliwościach, więc teoretycznie ten duet może je pokonać, ale tegoroczna postawa klaczy nie napawa optymizmem. Być może ambitna postawa amazonki pozwoli jej zakręcić się w okolicach niższej płatnej lokaty.
4. u. Angelika Burakiewicz – kl. CACINIA, waga 53 kg
Po raz pierwszy w wyścigu wzięła udział w ub. roku i miała okazję rywalizować tylko kilkanaście razy. Ciągle czeka na premierowe zwycięstwo. Najbliżej osiągnięcia tego celu była jesienią we Wrocławiu, dosiadając The Residencies. W grudniu przeniosła się ze Służewca do ośrodka Adama Wyrzyka w Podbieli. W tym sezonie udanie rozpoczęła cykl gonitw uczniowskich, zajmując drugie miejsce na Pileckim. Z kolei WPS rozpoczęła od piątej lokaty na klaczy Apollo’s Angel.
Cacinia nie ma zbyt imponującego początku kariery. W debiucie była daleko, wyraźnie przegrywając z Fastnet Teresą oraz Unatello. Niewiele lepiej wypadła w maju, więc wydaje się mieć niewielkie szanse na podjęcie walki nawet o najniższą płatną lokatę, pomimo korzystnej wagi.
5. st. u. Anna Gil – og. PIANISSIMO, waga 56 kg
Anna Gil w swojej karierze zebrała już sporo doświadczenia. Jest szczególnie ceniona za umiejętność wyważenia się na bardzo niskie wagi – nawet 41-42 kg, co jest rzadkością. To sprawia, że trenerzy chętnie zapisują ją do wyścigów handikapowych, gdzie ma okazję często rywalizować z najlepszymi dżokejami. Do tej pory odniosła 14 zwycięstw.
Tydzień temu finiszowała na szóstej pozycji na Partynicach, dosiadając nieliczonej klaczy Duszka. Tutaj jej notowania mogą stać podobnie, bowiem Pianissimo w debiucie był ostatni, natomiast zrobił lekki progres w kolejnym starcie. Był szósty, jednak zdołał wyprzedzić czwórkę przeciętnych rywali. Z parze z doświadczoną amazonką może spróbować pokusić się o pierwszy zarobek.
6. u. Magdalena Kierzkowska – kl. FASTNET TERESA (IRE), waga 53 kg
W poprzednich czterech sezonach współpracowała z trenerem Adamem Wyrzykiem i łącznie miała okazję wystartować ponad 30 razy. Udało jej się odnieść 7 zwycięstw, w tym trzy w ub. roku. Dzięki bardzo dobrej postawie w zeszłorocznym cyklu zajęła trzecie miejsce, do końca walcząc o drugą lokatę z Karoliną Kamińską. Niedawno (30 maja) na Partynicach triumfowała w gonitwie uczniowskiej, a w pierwszym wyścigu cyklu WPS była trzecia na ogierze God of War. Tydzień temu do swojego dorobku dołożyła czwartą lokatę na klaczy Basidar, co oznacza, że w klasyfikacji generalnej ma 12 pkt, tyle samo co liderki Małgorzata Kryszyłowicz oraz Daria Pantchev.
Fastnet Teresa dobrze zaczęła karierę, zajmując czwarte miejsce. Zdecydowanie wyprzedziła wówczas Unatello, a także Cacinię. W drugim starcie także zaprezentowała się korzystnie, finiszując na drugiej lokacie. W duecie z amazonką solidnie prezentującą się w wyścigach z serii WPS, przypadnie jej rola faworytki.
7. u. Klaudia Zwolińska – kl. KARKOSSA, waga 53 kg
Klaudia Zwolińska zaczęła swoją przygodę z udziałem w wyścigach pojedynczym startem w 2020 roku, ale już w dwóch kolejnym sezonach otrzymywała regularnie szansę rywalizacji na torze, przede wszystkim na koniach Krzysztofa Ziemiańskiego, z którym współpracowała. W tym czasie wygrała pięciokrotnie i na razie na „piątce” ten licznik się zatrzymał, bo w roku 2023 już otrzymała znacznie mniej szans. Od jesieni pracuje w stajni Janusza Kozłowskiego.
Karkossa to klacz, która w wieku dwóch lat pokazała się z niezłej strony w gronie koni polskiej hodowli, dwukrotnie zajmując drugie miejsce. Tegoroczny start miała mniej udany, bo była szósta, ale na plus trzeba jej zapisać, że była dosiadana właśnie przez Klaudię Zwolińską. Takie doświadczenie może zaowocować. Duet będzie mocnym kandydatem do wywalczenia lokaty na podium.
8. k. dż. Karolina Kamińska – og. AMAZING INN (FR), waga 58 kg
WYCOFANY
Choć wcześniej kilkunastokrotnie startowała, to jej kariera na dobre rozpoczęła się w 2013 roku. Wtedy też odniosła pierwsze zwycięstwo (na trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego arabie Hiszpanie). W kolejnych latach regularnie wygrywała od kilku do kilkunastu wyścigów, co na ten moment sumarycznie dało liczbę 82 pierwszych miejsc. Jeden z największych sukcesów w karierze odniosła ub. jesieni, prowadząc do prestiżowego triumfu w biegu o Nagrodę Efforty (kat. A) dwuletnią klacz Stage Door. Ma na swoim koncie także wygrane w Deer Leapa, Haracza i Przedświta (obie kat. B) na znakomitym Umberto Caro, którego jest współwłaścicielką. W poprzednich edycjach cyklu WPS plasowała się na podium, w tym na drugim miejscu w 2023. Tegoroczne zmagania rozpoczęła od zajęcia 4. miejsca na Orinoco Flow na Służewcu, a tydzień temu o oczko niżej finiszowała na Lady Gigi we Wrocławiu.
Ogier został wycofany z wyścigu, zatem Karolina Kamińska, sklasyfikowana blisko liderek, tym razem nie poprawi swojej sytuacji w cyklu, w którym regularnie plasuje się na podium.
9. k. dż. Daria Pantchev – kl. NEVE, waga 56 kg
Pochodzi z „wyścigowej” rodziny. Jej ojciec (Rumen Pantchev) jest byłym świetnym dżokejem, a wujek (Andrzej Laskowski) byłym dżokejem, a obecnie trenerem. Także jej mama i ciocia jeździły w wyścigach. Już w pierwszej gonitwie w życiu odniosła zwycięstwo (na arabie Pustynny Zmrok w 2009 r.). Szczególnie udany był dla niej rok 2020, w którym wygrała 16 razy. Jej największym sukcesem w karierze jest triumf w prestiżowym Criterium (kat. A) na Timemasterze, ale pierwsza była także na Nikusie w Jaroszówki (kat. B). Tegoroczny cykl WPS rozpoczęła od wygranej na Taymourze, jednocześnie będącej 76. sukcesem w karierze.
Daria Pantchev słynie ze swej waleczności, czym wykazała się także w pierwszym wyścigu tegorocznej serii, a także wygraną w dwóch z czterech dotychczasowych edycji całego cyklu Women Power Series (w 2020 i 2022 r.). Dosiadana przez nią Neve jest półsiostrą świetnego Neverlanda (po og. Ruten), ale dotąd jeszcze nie wykazała aż takiego talentu. Zarówno w jedynym ubiegłorocznym, jak i tegorocznym starcie zajmowała szóstą pozycję. Majowy występ był jednak dość przyzwoity na tle niezłych koni, co sprawia, że klacz wyrasta na kandydatkę do walki o czołowe miejsce.
Aktualna klasyfikacja:
1. Daria Pantchev – 12 pkt.
1. Małgorzata Kryszyłowicz – 12 pkt.
3. Magdalena Kierzkowska – 12 pkt.
4. Oliwia Szarłat – 10 pkt.
5. Nikola Cyrkler – 9 pkt.
6. Karolina Kamińska – 9 pkt.
7. Agnieszka Tokarek – 7 pkt.
8. Angelika Burakiewicz – 4 pkt.
9. Joanna Wyrzyk – 3 pkt.
9. Anna Gil – 3pkt.
11. Daria Sieńko – 2 pkt.
11. Martyna Ćwiek – 2 pkt.
13. Kinga Poruszek – 1 pkt.
Daty kolejnych etapów Women Power Series:
(4). 30 czerwca (Służewiec)
(5). 20 lipca (Hipodrom Sopot)
(6). 3 sierpnia (Służewiec)
(7). 7 września (Służewiec)
(8). FINAŁ – 6 października (Służewiec)
Krzysztof Romaniuk
Na zdjęciu tytułowym dekoracja po pierwszym tegorocznym wyścigu cyklu WPS