More

  Emiliano Zapata i Bella Antonella wygrywają nagrody Haracza i Soliny. Niedzielny mityng na Służewcu został przerwany

  Niedzielny mityng, Dzień Dyplomacji, na torze Służewiec był dwukrotnie przerywany, w tym czasie dokonano inspekcji stanu bieżni (po gonitwach drugiej i czwartej). Za drugim razem dokonano pomiarów w obecności przedstawicieli trenerów i jeźdźców, a Komisja Techniczna wystosowała wniosek do organizatora o przerwanie dnia wyścigowego, który Tor Służewiec rozpatrzył pozytywnie, mając na celu bezpieczeństwo koni i jeźdźców. W rozegranych wcześniej gonitwach o nagrody Haracza i Soliny, triumfowały Emiliano Zapata i Bella Antonella.

  Mityng rozpoczął się od łatwego zwycięstwa Szczepana Mazura na arabskim ogierze Al Bahja, trenowanym przez Macieja Kacprzyka dla Adnana Sultana Saifa Alawaniego Al Nuaimiego.

  W rywalizacji o Nagrodę Haracza (gonitwa druga) pobiegło ostatecznie siedem koni (wycofany w terminie dodatkowym został Blizbor). Na zakręcie równowagę stracił Inter Approach, co skutkowało upadkiem jeźdźca – Dastana Sabatbekova. Stracił przez to także galopujący za nim Streak. Oczywiście tempo od startu było niezwykle mocne. Niosąca się Jenny of Success pokonała zakręt w 27,9 sekundy i wyprowadziła na prostą. Utrzymywała nieznaczną przewagę nad walczącymi Espresso i Intuitivem, tymczasem polem ruszył Emiliano Zapata. Szczepan Mazur go rozpędził i 200 m przed celownikiem ogier był już pierwszy. Jenny tradycyjnie próbowała jeszcze powalczyć, ale nie miała wystarczającego zapasu sił. W zaciętym boju o trzecie miejsce Intuitive pokonał Espresso, a piąty był Streak przed Quibou.

  Kilkaset metrów za celownikiem Emiliano Zapata upadł i doznał kontuzji. Z informacji uzyskanych po gonitwie od jednego z jego współwłaścicieli dowiedzieliśmy się trafił do szpitala dla koni, ma nogę w gipsie po pęknięciu kości koronowej. Na szczęście nic poważnego nie stało się dżokejowi Dastanowi Sabatbekovowi, który spadł z Inter Approacha na zakręcie.

  Dla Emiliano Zapaty było to trzecie z rzędu zwycięstwo w gonitwie o Nagrodę Haracza dla licznego grona właścicielskiego stajni Koń dla Każdego oraz trenera Emila Zaharieva.

  Po gonitwie na bieżnię wyścigową wyszli trenerzy, jeźdźcy i właściciele, w celu oceny jej stanu pod kątem elastyczności. Ich zdania były podzielone. Po kilkudziesięciu minutach zapadła decyzja, aby kontynuować mityng. Część właścicieli i trenerów zdecydowała się konie wycofać.

  Kolejny wyścig wygrała Daria Pantchev na Taymourze, po zaciętej walce pokonując Limlighta oraz Luaithriona. Było to drugie zwycięstwo tego duetu w tym sezonie dla stajni Andrzeja Laskowskiego.

  Bella Antonella wygrywa wyścig o Nagrodę Soliny

  W gonitwie o Nagrodę Soliny dla trzyletnich klaczy, z dwunastki zgłoszonej do wyścigu, na starcie ostatecznie stanęły zaledwie cztery – Kaboom, Bella Antonella, Invencja oraz trenowana w Czechach Owidie. Początkowo to właśnie ta ostatnia galopowała pierwsza, ale zmieniła ją Kaboom. Tempo było solidne, lekko wzrastające. Za Kaboom biegły Owidie i Invencja, a z tyłu trzymała się Bella Antonella. Na prostej odpadła Owidie, a Kaboom usiłowała się bronić. Łatwo wyprzedziła ją jednak Bella Antonella, wygrywając pod Antonem Turgaevem niezagrożona. W końcówce ładnie rozpędziła się polskiej hodowli Invencja, swobodnie mijając Kaboom i zajmując drugą lokatę.

  Wyhodowaną w irlandzkim Roundhill Stud triumfatorkę trenuje Wojciech Olkowski.

  Po tej gonitwie ponownie na tor wyruszyła inspekcja przedstawicieli trenerów i jeźdźców oraz przedstawicieli Komisji Technicznej i organizatora, którzy obeszli cały tor dookoła, dokonując pomiarów. Po powrocie i naradach z Komisja Techniczną, został wystosowany wniosek o przerwanie mityngu. Pozostałe wyścigi, w tym ten o Nagrodę Iwna, nie zostały rozegrane.

  Krzysztof Romaniuk

  Komunikat z oficjalnego profilu na Facebooku Toru Służewiec:

  „Na wniosek Komisji Technicznej 14. dzień wyścigowy został przerwany po czwartej gonitwie.

  Tor Służewiec, mając na uwadze bezpieczeństwo koni i jeźdźców, pozytywnie odniósł się do wniosku Komisji Technicznej, popartego przez przedstawicieli środowiska wyścigowego.

  Bezpieczeństwo koni oraz jeźdźców jest dla nas priorytetem i niezmiennie, wspólnie z trenerami, jeźdźcami, pracownikami stajennymi, codziennie dbamy o dobrostan koni.

  Za niedogodności przepraszamy.

  Z osobami, które wykupiły bilety na strefę B Premium skontaktujemy się indywidualnie”.


  Na zdjęciu tytułowym finisz w Nagrodzie Haracza – Emiliano Zapata przed Jenny of Success

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły