Należący do Sławomira Pegzy Koń Roku 2023 w Polsce, triumfator Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego i Wielkiej Warszawskiej LR Le Destrier – wraz z trzema innymi końmi tego właściciela – trafił na początku maja do słynnego ośrodka treningowego w Chantilly, gdzie pracuje pod okiem Alicji i Roberta Karkosów. Le Destrier był wcześniej trenowany we Wrocławiu przez Marlenę Stanisławską. W niedzielę 23 czerwca ma po raz pierwszy wystartować we Francji. Został zgłoszony do Grand Prix de Lyon LR na 2400 metrów z pulą nagród 60 tysięcy euro (w tym połowa dla zwycięzcy) dla czteroletnich i starszych koni. Pięcioletni Le Destrier został zapisany także do tegorocznej Nagrody Łuku Triumfalnego G1 (6 października na Longchamp w Paryżu, 2400 metrów, pula nagród 5 milionów euro) i będzie walczył w gonitwach rangi Pattern o kwalifikację do tego wielkiego wyścigu.
W pierwszym zapisie do Wielkiej Nagrody Lyonu (z premiami dla francuskich koni pula nagród wynosi 87 tysięcy euro, w tym 43 500 dla zwycięzcy) zgłoszono 20 koni. Pierwsze skreślenie jest z kolei w środę 19 czerwca. Najwyższy handicap z tej dwudziestki (47,5) ma czteroletnia Ardent, trenowana przez Andre Fabre’a dla stajni Juddmonte. Córka Frankela w grudniu wygrała gonitwę rangi Listed w Deauville na 1900 m, a 20 maja była czwarta w Prix Corrida G2 na 2100 m na torze Saint-Cloud. Rating 47 ma czteroletni Silawi (Dubawi – Silasol po Monsun), jest też kilka koni z handicapem 46 – Mononof, Magellan i Sacred Spirit.
Robert Karkosa sygnalizuje, że forma Le Destriera stopniowo rośnie i jest on trenowany z myślą, by optymalna była w okolicach września i października. Le Destrier miał już wstępne zgłoszenie do Nagrody Łuku Triumfalnego w sezonie 2022, gdy był trzylatkiem, ale wówczas nie był jeszcze w pełni dojrzały, nie osiągnął wtedy odpowiedniej formy, by wywalczyć przepustkę do startu w tej wielkiej gonitwie. W tym roku są na to większe szanse, ale będzie musiał pokazać się z dobrej strony wcześniej w gonitwach rangi Pattern.
Zakupiony na aukcji roczniaków w Deauville jesienią 2020 roku przez Sławomira Pegzę za 40 tysięcy euro Le Destrier był najlepszym koniem trenowanym w Polsce w sezonie 2023. Za piąte miejsce w Wielkiej Berlińskiej otrzymał rating 108 funtów w Racing Post. Trenowany przez ostatni rok przez Marlenę Stanisławską Le Destrier od zwycięstwa w Wielkiej Warszawskiej LR 2024 jeszcze nie biegał.

Pierwsze skreślenie z Łuku nastąpi 30 września, drugie 1 października. Dodatkowy zapis przewidziany jest 2 października i kosztuje 120 tysięcy euro. W pierwszym terminie za zgłoszenie trzeba zapłacić 8300 euro. Do wyścigu kwalifikuje się 20 koni z najwyższym handicapem w France Galop.
W pierwszym zapisie do Łuku znalazły się 73 konie. Najbardziej znane i utytułowane spośród zgłoszonych czteroletnich i starszych koni to: angielski i irlandzki derbista Auguste Rodin, Luxembourg, Emily Upjohn, Do Deuce, Blue Rose Cen, Fantastic Moon, Kyprios, Al Hakeem, Feed The Flame, Arrest, Zarakem, Haya Zark, czy Continuous.
Jest też grupa silnych trzylatków, które już odznaczyły się sukcesami w poprzednim i w tym sezonie, m.in.: Arabian Crown, City of Troy, Alcantor, Ghostwriter, Diego Velazquez, Rouhiya, Ylang Ylang, Gala Real, czy Halfday.
Polska stajnia z Chantilly zgłosiła też do Qatar Prix de l’Arc de Triomphe trzyletnią Sheemas Rose, która wygrała dla nich na wiosnę gonitwę maiden i zdobyła status black type po zajęciu drugiego miejsca w Prix Penelope G3 na torze Saint-Cloud. W czwartek 20 czerwca Sheemas Rose wystartuje podczas kultowego mityngu Royal Ascot pod Tomem Marquandem w Ribblesdale Stakes G2 na 2400 metrów dla klaczy (transmisje z Royal Ascot codziennie od wtorku do soboty w Polsacie Sport Premium 3 od godz. 14.30 do 19.30).
Link do listy startowej Grand Prix de Lyon:
GRAND PRIX DE LYON – 6EME ETAPE DU DEFI DU GALOP | France Galop (france-galop.com)
RZ
Na zdjęciu tytułowym Le Destrier wygrywa Wielką Warszawską 2023