More

  Trenowany przez Macieja Jodłowskiego dla firmy Westminster Naughty Peter w niedzielę pobiegnie pod Richardem Kingscotem w Derby Czech

  Należący do firmy Westminster, partnera sezonu 2024 na Służewcu, trzyletni Naughty Peter ma potwierdzony zapis do 104. Derby Czech na dystansie 2400 m. Wyścig Westminster Ceske Derby odbędzie się w niedzielę 23 czerwca na torze Velka Chuchle w Pradze. W gonitwie z pulą nagród 2 miliony koron (około 350 tysięcy złotych) wystartuje 16 koni. Naughty Petera będzie dosiadał Richard Kingscote, który w 2022 roku wygrał angielskie Derby na ogierze Desert Crown, trenowanym przez Sir Michaela Stoute’a. Podopieczny Macieja Jodłowskiego Naughty Peter w tym roku biegał trzy razy i zwyciężył w dwóch gonitwach pod Sanzharem Abaevem – w Warszawie na 1800 metrów i we Wrocławiu na 1907 m. W Derby Czech pojedzie też Szczepan Mazur na Pirlo, trenowanym przez Pavla Tumę dla stajni Dr Charvat.

  Wyhodowany przez Westminster Race Horses, urodzony w Czechach Naughty Peter jest dość późnym i dystansowym koniem. Jako dwulatek wyszedł dwa razy do startu na Służewcu na 1200 metrów – w październiku był piąty, a w listopadzie trzeci. Przez zimę wyraźnie dojrzał i poprawił. 20 kwietnia w Nagrodzie Generała Andersa był pod Martinem Srnecem drugi, przegrywając o 3/4 długości z Boitdanssonblanc (w siodle Dastan Sabatbekov), także trenowanym przez Jodłowskiego.

  Kolejne dwa starty pod Sanzharem Abaevem były już zwycięskie. 12 maja na Służewcu w imponującym stylu, o 12 długości przed Fengusem, wygrał wyścig trzeciej grupy na 1800 m. 30 maja we Wrocławiu także zwyciężył bardzo łatwo, o 6 długości przed Sky The Stars, ale nie zrobił aż tak kapitalnego wrażenia jak w Warszawie. Był lekko zdenerwowany, początkowo dość opornie wychodził z koni, ale później było już lepiej. To była jego pierwsza podróż na wyścig i biegał w odwrotną stronę niż na Służewcu. To pod kątem występu w czeskim Derby.

  Naughty Peter zwycięża na Partynicach

  Najwyżej sklasyfikowanym koniem w czeskim handicapie spośród uczestników Derby jest siy San Sebastian (The Grey Gatsby – Santa Padrona po Muhtathir), trenowany przez Lubosa Urbanka dla firmy Lokotrans. San Sebastian na trzy starty wygrał dwa razy, w tym 12 maja klasyk Velka Jarni Cena na 1600 m, czeski odpowiednik 2000 Guineas Stakes. Ograł wtedy pod Martinem Laube o 2 długości Zabyaka, za którym kończyły trzy inne konie trenowane przez Ingrid Janackovą Koplikovą – Sun Project, Showpower i Black Gangster. W Derby na ogierze San Sebastian pojedzie Vaclav Janaczek, na stałe ścigający się w Hiszpanii.

  Mocno liczonym koniem będzie też Gabon (Ten Sovereigns – Wild Idle po Seeking The Gold), który z kolei 5 maja wygrał w Bratysławie łatwo (o ponad 4 długości) pod Tomasem Lukaskiem słowacki odpowiednik 2000 Guineas (na 1700 m) i było to jego pierwsze zwycięstwo w karierze. Wcześniej podopieczny Janackovej Koplikovej biegał we Francji. Gabon ma jednak pochodzenie sprintersko-milerskie. W Derby pojedzie na nim Ricardo Sousa Ferreira. Lukasek będzie dosiadał King Warriora.

  W Derby Czech pojedzie też wielokrotny czempion dżokejów w Polsce (a ostatnio wiceczempion Kataru) Szczepan Mazur na Pirlo, trenowanym przez Pavla Tumę dla stajni Dr Charvat. Pirlo w listopadzie wygrał z debiutu jako dwulatek, a w tym sezonie dwa razy był drugi w niezłych stawkach. Na liście koni rezerwowych w Derby (może biegać 16 koni) jest wyhodowany w Mosznej Norridor (Touch of Genius – Norridge po In Camera), syn czeskiego i słowackiego derbisty po Galileo w kwietniu wygrał wyścig w Moście na 2200 m.

  Siwy San Sebastian wygrywa klasyk Velka Jarni Cena na 1600 m, czeski odpowiednik 2000 Guineas Stakes. Ograł wtedy pod Martinem Laube o 2 długości Zabyaka, za którym kończyły trzy inne konie trenowane przez Ingrid Janackovą Koplikovą – Sun Project, Showpower i Black Gangster.Fot. jezdci.cz

  Naughty Peter to półbrat niezłego Night Maxa, jednego z pierwszych koni wyhodowanych przez firmę Westminster, która zakupiła ich matkę Nebiolę, córkę derbisty z Hamburga i wielokrotnego championa reproduktorów w Niemczech – Acatenango (niemieckie Derby wygrał na nim Andrzej Tylicki, podobnie jak na jego synu Lando). Acatenango dał tak wspaniałe konie jak Borgia, Quijano, czy Lando, a w roli ojca matek zasłynął zwycięstwem swojego wnuka Animal Kingdom w Kentucky Derby oraz Dubai World Cup.

  Matka Naughty Petera – Nebiola (po Acatenango, synu Surumu) biegała 5 razy, wygrała jeden wyścig (na 2200 m dla klaczy) i 4200 euro. Na tym samym dystansie (w Krefeld) i kończyła krótko czwarta w Listed, od statusu black type dzielił ją zaledwie łeb. W kolejnych dwóch startach (jednym Listed) była ósma i dziewiąta. Nebiola pochodzi z jednej z najlepszych niemieckich rodzin żeńskich, która wydała konie światowej klasy. Jej matka Narola (córka znakomitego Nebosa, wygrała 3 wyścigi i urodziła konie black type) jest trzecią matką wybornego Novellista (po Monsunie), który na 11 startów wygrał 9 razy, w tym cztery wyścigi G1, w niemieckim Derby był drugi.

  Jako czterolatek Novellist był najlepszym długodystansowym koniem w Europie, wygrał trzy wyścigi G1 na 2400 m- Wielką Nagrodę Baden Baden, Grand Prix Saint-Cloud i King George VI and Queen Elizabeth Stakes w rekordowym czasie. Po tym wyścigu został zakupiony na reproduktora do japońskiej Shadai Stallion za ponad 20 mln dolarów.

  Ojciec Naughty Petera – Tai Chi (High Chapparral – Taita po Big Shuffle) to niemieckiej hodowli piętnastoletni reproduktor. Biegał niewiele i szybko zakończył karierę. Jako dwulatek wygrał cztery wyścigi z rzędu, w tym Long-Preis Des Winterfavoriten (G3 – 1600 m), po którym pobiegł w długodystansowym, jak na dwulatki, wyścigu Criterium de Saint-Cloud (2000 m), gdzie zajął trzecią pozycję. W wieku trzech lat pobiegł tylko raz, był szósty w Mehl-Mulhens-Rennen (niemieckie 2000 Gwinei).

  Kryje od 10 lat, a cena jego stanówki utrzymuje się w przedziale od 3 do 4,5 tysiąca euro. Tai Chi dał kilka niezłych koni, jednak żadnego wybitnego. Najwyżej oceniony jest Mansour, który wygrał G3 na 2000 metrów w Baden-Baden w wieku sześciu lat. Większy sukces odniósł Nancho, wygrał w Preis von Bayern w Monachium (G1 – 2400 m).

  Polskiej hodowli Age of Jape był w 2009 roku koniem trójkoronowanym w Czechach. Fot. isport.blesk.cz

  Derby w Pradze po 2000 roku wygrały tylko dwa konie wyhodowane w Czechach. W 2017 roku był to Joseph (Lando – Josselin po Muhtathir) hodowli Charvat Group, a w 2005 roku klacz Ready For Life (Rainbows For Life – Ready And Able po Red Sunset).

  W 2009 roku zarówno czeskie jak i słowackie Derby wygrał polskiej hodowli Age of Jape (Jape – Age of Gold po Belmez), wyhodowany przez rodziny Romanowskich i Konarskich w Strzegomiu. Age of Jape był w Czechach koniem trójkoronowanym. Niestety, 20 grudniu 2022 roku musiał zostać uśpiony z powodu poważnych problemów zdrowotnych. Po II wojnie światowej Derby w Pradze wygrywały też polskiej hodowli: Pink Pearl (1951), Juror (1984) i Barbakan (1992).

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Naughty Peter wygrywa wyścig na Służewcu

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły