More

  Gryphon wraca na tor i w sobotę pobiegnie w Grand Prix de Compiegne LR

  Mający już po sukcesach we Francji status black type sześcioletni Gryphon, trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów dla Janusza Szweycera, zakończył kilkutygodniowy relaks i jakiś czas temu wznowił szybsze treningi. W sobotę 22 czerwca o godzinie 16.25 wystartuje pod Ludovicem Boisseau w gonitwie rangi Listed Grand Prix de Compiegne na 2000 metrów (pula nagród 60 tysięcy euro). Dziś w programie Trafonline.pl jest 6 gonitw (pierwsza o 14.50, ostatnia o 18.18) z dwóch francuskich torów – Compiegne (wyścigi płaskie) oraz Agen la Garenne (kłusaki). Przewidziano dwie czwórki z pulami gwarantowanymi po 3005 zł. Już od pierwszej gonitwy mamy podwyższoną pulę tripli (1005 zł), a od drugiej w kwincie (3005 zł). W dwójkach są pule gwarantowane po 1005 zł, a w trójkach po 1255 zł. W Polsce w sobotę gonitwy rozgrywane są na Służewcu w Warszawie, a w niedzielę na wrocławskich Partynicach.

  W piątek na torze Saint-Cloud zadebiutował we Francji należący do Sławomira Pegzy siedmioletni Proletarius. Po wyleczeniu kontuzji Proletarius biegał na niezłym poziomie w treningu Marleny Stanisławskiej. W ubiegłym roku wygrał dwa handicapy trzeciej grupy na Służewcu i na Partynicach, był też drugi w Nagrodzie Korabia i siódmy w Wielkiej Warszawskiej. Sezon 2024 zaczął od wygranej we Wrocławiu na 2200 m po czym został przeniesiony wraz z Le Destrierem do polskiej stajni w Chantilly.

  Proletarius nie może jeszcze biegać w handicapach, dlatego jest ograniczona możliwość zapisów dla niego. Pobiegł pod Jackym Nicoleau w Phil Drake, gonitwie conditions klasy drugiej na 2400 metrów wśród kilku koni ze statusem black type. Było arcytrudne zadanie, bo niektórzy rywale mieli ranking grubo powyżej 40. Około południa w stawce dziesięciu koni Proletarius był przedostatnią grą z kursem 24:1. Zajął ósme miejsce na 10 koni, ograł o 3 długości Silawiego (po Dubawim), mającego status black type.

  Wygrał trenowany przez Dalibora Toroka sześcioletni Vert Liberte (Muhaarar – Rose Et Noire po Dansili) ze stajni DS Pegas w sezonie 2022 wygrał w Pradze dwa duże wyścigi – Velka Cena Ceskeho Turfu i Nagrodę Prezydenta. Jest koniem black type po tym, jak w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce na Longchamp w Prix Gladiateur G3 na 3100 m. Był tez piąty w Paryżu w słynnej próbie dla stayerów Prix Cadran G1 na 4000 m.

  Proletarius wygrywa na Partynicach

  Gryphon ostatni raz biegał 7 kwietnia na paryskim torze Longchamp w najtrudniejszym egzaminem w całej karierze – Prix d’Harcourt G2 na 2000 m (pula nagród 130 tysięcy euro, w tym 74 100 dla zwycięzcy) i spisał się bardzo dobrze. Zajął szóste miejsce w stawce siedmiu wybornych koni europejskiej klasy, a przy lepszym ułożeniu się wyścigu czwarta lokata była w jego zasięgu. Gryphon przegrał piąte miejsce tylko o szyję ze znakomitym ogierem Feed The Flame, zwycięzcą w 2023 roku Grand Prix de Paris G1, czwartym koniem w francuskim Derby i ósmym w Łuku Triumfalnym, a w końcówce wyraźnie zbliżał się do rywala.

  Daleko z tyłu, 10 długości za koniem Polaków, był Millitary Order ze stajni Godolphin (to syn Frankela, pełny brat angielskiego derbisty Adayara), który w tym roku wygrał gonitwę Winter Derby Stakes G3 w Anglii, bijąc świetnego Lord Northa. W Prix d’Harcourt zwyciężył Zarakem przed Horizon Dore i Birr Castle. Zarakem i Horizon Dore zajęły drugie i trzecie miejsce podczas Royal Ascot w Prince of Wales’s Stakes G1, krótko za Augustem Rodinem, angielskim i irlandzkim derbistą.

  Gryphon wszedł w tym roku na bardzo wysoki poziom we Francji, zaczął z powodzeniem ścigać się z końmi, z jakimi rzadko w ostatnich dekadach mierzyły się konie należące do Polaków, bądź przez nich trenowane. Zaczął walczyć z gwiazdami, które wygrywały gonitwy G1, a nawet ścigały się w Nagrodzie Łuku Triumfalnego. Gdyby ktoś późną jesienią 2023 roku przed wyjazdem Gryphona z Polski powiedział, że ten koń zrobi status black type, zajmie drugie miejsce w Prix Exbury G3, bijąc faworytów z francuskiej czołówki o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt długości, a w gonitwie rangi G2 na słynnym paryskim torze Longchamp będzie tylko szyję za zwycięzcą Grand Prix de Paris G1, to byłoby to nie do uwierzenia.

  W swoim ostatnim występie w Polsce Gryphon zajął w kompletnie dla niego nieudanej Wielkiej Warszawskiej ostatnie, jedenaste miejsce, 12 długości za przedostatnim koniem. Wcześniej zanotował trzy dobre występy, zajmując drugie miejsca na Służewcu, m.in. w St. Leger, ale najbardziej wartościowe było to w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego, gdzie Le Destrier pobił rekord toru na 2600 m.

  Wcześniej jednak, pierwsze zderzenie Gryphona z wyścigami w Europie Zachodniej było dość brutalne. 30 kwietnia 2023 roku zajął pod Szczepanem Mazurem ósme miejsce na 9 koni w gonitwie rangi Listed w Berlinie, tracąc do szóstego Saccary aż 11 długości, a do zwycięzcy około 19 długości.

  Pierwsze trzy starty we Francji Gryphon miał na przetarcie, nabranie doświadczenia i zbudowanie formy. W grudniu był siódmy na 14 koni w mocnym Listed, na wiosnę zajmował drugie i czwarte miejsce w przygotowawczych gonitwach conditions, też w mocnych stawkach. W Prix Exbury G3 wszystko ułożyło mu się znakomicie, tor w Saint-Cloud był grząski, kilku utytułowanych rywali – jak Horizon Dore – jeszcze nie w optymalnej formie i przeciwnicy dali mu poprowadzić, co ten koń bardzo lubi. Skazywany na porażkę, spisał się znakomicie, zajmując sensacyjnie drugie miejsce i zostawiając kilku gwiazdorów daleko w tyle.

  Finisz Prix d’Harcourt G2 na Longchamp. Zwyciężył Zarakem przed Horizon Dore. Fot. France Galop

  W sobotę 22 czerwca o godzinie 16.25 wystartuje pod Ludovicem Boisseau w gonitwie rangi Listed Grand Prix de Compiegne na 2000 metrów (pula nagród 60 tysięcy euro). W stawce ośmiu koni (siedem ma status black type, w tym pięć black type winner) był około południa ostatnią grą z kursem ponad 30:1.

  Faworytem (kurs około 3,5:1) jest Maniatic (Intello – Hallucinate po Dubawi), trenowany przez Andre Fabre’a dla rodziny Wertheimerów. Na czteroletnim Maniaticu pojedzie rewelacyjny w tym sezonie młody dżokej Alexis Pouchin. W lipcu 2023 roku Maniatic był drugi za Horizon Dorem w Prix Eugene Adam na 2000 m w Saint-Cloud, a później pauzował z powodu urazu. Wrócił 7 czerwca i był czwarty w wyścigu conditions w Compiegne.

  Wśród liczonych koni są także Bolthole (najwyższy rating w stawce 50,5) pod Christophem Soumillonem, syn Zaraka Rashford, Skaletti i świetny pochodzeniowo Dilawar (Dubawi – Dolniya po Azamour).

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Gryphon zajmuje drugie miejsce za Haya Zark w Prix Exbury G3. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły