More

  Cztery drugie miejsca we Francji polskiej stajni z Chantilly, trzy czwórki i kumulacje na początek tygodnia z Trafem

  To był bardzo udany weekend dla koni polskich właścicieli i trenerów na zagranicznych torach. Podopieczny trenera Macieja Jodłowskiego Naughty Peter ze stajni Westminster wygrał Derby Czech, a we Francji bardzo dobre wyniki osiągnęły konie trenowane przez Alicję i Roberta Karkosów. Koń Roku w Polsce Le Destrier Sławomira Pegzy był drugi w Grand Prix de Lyon (Listed), Gryphon Janusza Szweycera zajął trzecie miejsce w Grand Prix de Compiegne LR, a dwie drugie lokaty we Francji przypadły też nowym koniom z polskiej stajni w Chantilly, były to dwuletni Heybetli i czteroletnia Misurina. W czwartek drugie miejsce w mocnej stawce na Longchamp zajęła też trzyletnia Villa des Arts Krzysztofa Goździalskiego, która być może przyjedzie na Służewiec na polski Oaks.

  W Polsce w tym tygodniu gonitwy zostaną rozegrane w sobotę i niedzielę na Służewcu, a w środę mamy zapisy na 7 lipca, gdy w Warszawie odbędą się Westminster Derby. Jednak przez cały tydzień możemy obserwować wyścigi we Francji. Dziś w programie Trafonline.pl jest 17 gonitw (pierwsza o 13.27, ostatnia o 18.21) z trzech francuskich torów – Lyon Parilly (wyścigi płaskie) oraz Caen i Le-Croise Laroche (kłusaki). Przewidziano trzy czwórki z pulami gwarantowanymi po 2555 zł. Już od pierwszej gonitwy mamy podwyższoną pulę tripli (1005 zł) i kumulację w kwincie (około dwóch tysięcy złotych).

  Alicja i Robert Karkosowie przygotowują obecnie około 30 koni w ośrodku treningowym Chantilly pod Paryżem. Ponad połowa z nich należy do polskich właścicieli. W tym roku na 69 startów konie z polskiej stajni wygrały 5 wyścigów, zajęły 26 płatnych miejsc na sumę nagród z premiami ponad 246 tysięcy euro. O sukcesach w gonitwach Listed Gryphona i Le Destriera pisaliśmy w odrębnych artykułach. Kilka zdań o dwóch nowych koniach trenowanych przez Karkosów, które zajęły podczas minionego weekendu drugie miejsca.

  Karkosowie sygnalizowali, że wśród koni tureckiego biznesmena Fedaiego Kahramana mają wczesnego, szybkiego, dobrego dwulatka. Dobry rodowodowo Heybetli (Showcasing – Al Mayhola po Sea The Stars) potwierdził te prognozy i w sobotę 22 czerwca zajął drugie miejsce pod Thomasem Trullierem w wyścigu dla debiutantów w Compiegne na 1400 m z pulą nagród 30 tysięcy euro (52 500 z premiami).

  Uległ tylko (o trzy długości) dosiadanemu przez Aureliena Lemaitre’a mocno faworyzowanemu (1,7:1) ogierowi Houquetot (Wootton Bassett – Happen po War Front), którego młody Christopher Head trenuje dla potentatów wśród właścicieli – Gerarda Augustin-Normanda oraz katarskiej stajni Al Shaqab. Heybetli był drugą grą z kursem 7,6:1. Zarobił w tym wyścigu z premią 10 500 euro.

  Nowym właścicielem w polskiej stajni jest Mikel Sanchez, który powierzył Karkosom do treningu czteroletnią Misurinę (New Approach – North Mare po Manduro). W piątek w Saint-Cloud w pierwszym występie pod wodzą Polaków Misurina była druga pod Jackym Nicoleau w Prix Armos, handicapie klasy trzeciej na 2400 metrów.

  Misurina zajmuje drugie miejsce w Saint-Cloud. Fot. Equidia

  Pierwsza z trzech poniedziałkowych czwórek z pulami gwarantowanymi po 2555 zł zostanie rozegrana o godzinie 13.55 na torze Lyon-Parilly. Prix Federation des Course du Centre-Est to handicap klasy drugiej z serii Quinte+ na 2000 metrów dla czteroletnich i starszych koni z podwyższoną pulą nagród 53 tysiące euro (76 850 z premiami). Wystartuje 16 koni z wagami od 53,5 do 62,5 kg.

  Notowania są wyrównane, nie ma zdecydowanych faworytów. Przed południem pierwszą grą (kurs około 7:1) był z nr 2 Morphewan (Morpheus – Obiwan po American Post), trenowany przez Patrice’a Cottiera. W siodle Mickael Barzalona z wysoką wagą 60 kg. Czteroletni Morphewan wygrał w tym roku już dwa wyścigi, w tym ostatnio 9 czerwca właśnie taki duży handicap na Longchamp na 2000 m pod Barzaloną. Czy będzie powtórka?

  Za jego najgroźniejszych rywali (kursy około 9:1) uważane są z dość korzystnymi wagami (56,5 kg) – z nr 10 Thunderspeed (syn ogiera Night of Thunder wygrał w tym roku dwa wyścigi w trzech startach i ma status black type), z nr 11 Circeo (syn niemieckiego derbisty Pastoriusa był w tym roku dwa razy czwarty) i z nr 9 Bemer, który po słabszych występach ostatnio poprawił. Groźny może też być mający status black type z nr 1 Cassius, mający czempiona Maxime’a Guyona w siodle, ale poniesie aż 62,5 kg.

  Synteza typów w mediach: 10-11-9-2-4-1-13-7

  Lista startowa i typy francuskich mediów

  Program wszystkich poniedziałkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Heybetli zajmuje drugie miejsce w wyścigu dla debiutujących dwulatków w Compiegne. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły