More

  Gala Derby na Służewcu za nami, teraz czas na Sopot, a przez cały tydzień w Trafie wyścigi z Francji

  Pierwsza część sezonu wyścigowego na Służewcu za nami. Westminster Derby 2024 wygrała trenowana przez Macieja Janikowskiego Magnezja. W Warszawie i we Wrocławiu mamy teraz wakacyjną przerwę. Kolejny mityng na Służewcu 26-27 lipca, ale już w najbliższą sobotę i niedzielę gonitwy odbędą się w nadmorskim kurorcie – Sopot. Przez cały tydzień można też w Trafie śledzić gonitwy z Francji. W poniedziałek w programie Trafonline.pl jest 15 gonitw (pierwsza o 14.05, ostatnia o 18.17) z czterech francuskich torów – Strasbourg (gonitwy płaskie i stiplowe), Dax (wyścigi płaskie), oraz Les Sables (kłusaki). Podwyższone pule gwarantowane są dziś w pierwszej tripli oraz w czwórce (2277 zł). Można również typować trzy kwinty. W Strasbourgu w kilku gonitwach zobaczymy dżokeja Benjamina Marie, który jeszcze w niedzielę jeździł na Służewcu, m.in. zajął drugie miejsce na Abelardzie F w Memoriale Fryderyka Jurjewicza.

  Jedną z gonitw wchodzących w skład drugiej kwinty (nr 6-10) jest o godz. 15.50 na torze w Strasbourgu wyścig na 2350 metrów dla czteroletnich i starszych koni – Prix Prix de l’Ile Verte (pula nagród 15 tysięcy euro). Wystartuje 12 koni z wagami od 54 do 60 kg.

  W porannych notowaniach faworytką (kurs około 3,5:1) była z nr 7 siedmioletnia Amiata (War Command – Ponentina po Lando), na której pojedzie Clement Lecoeuvre. Wnuczka niemieckiego derbisty Lando, na którym wygrał w Hamburgu Andrzej Tylicki, to koń z żelaza. Biegała już 115 razy, wygrała 9 wyścigów i 44 razy była na płatnych miejscach (suma nagród 236 tysięcy euro). W tym roku będzie to już jej szesnasty start – wygrała jeden wyścig i trzy razy była druga, ostatnio, 27 czerwca, zajęła czwarte miejsce w handicapie klasy czwartej w Aix-les-Bains.

  Drugą grą (kurs około 5:1) jest z nr 1 sześcioletnia Wonder Hope (Air Chief Marshal – Winning Ticket po Evasive), na której pojedzie dobrze znany z występów na Służewcu i na koniach polskich właścicieli we Francji Ludovic Boisseau z najwyższą wagą w polu 60 kg. Wonder Hope przegrała ostatnio z Amiatą około trzech długości, ale wcześniej była druga na torze w Wissembourgu.

  Syn ogiera Air Chief Marshal – Fabulous Las Vegas był na Służewcu koniem trójkoronowanym

  Jego ojciec Air Chief Marshal (Danehill Dancer – Hawala po Warning) nie zrobił na Zachodzie dużej kariery jako reproduktor (cena stanówki od 2500 do 6000 euro), ale w Polsce zasłynął tym, że jego syn Fabulous Las Vegas został koniem trójkoronowanym na Służewcu. Obecnie FLV jest reproduktorem w SK Moszna. Air Chief Marshal na 20 startów wygrał 3 wyścigi (w tym Minstrel Stakes G3) i 165 tysięcy funtów (RPR 110). Był też drugi w Phoenix Stakes G1. Dał tylko cztery konie z ratingiem od 100 funtów wzwyż. Najlepszy był Helene Charisma (116).

  Do walki o zwycięstwo może się też włączyć (kurs około 8:1) z nr 2 pięcioletnia Darling Challenge (Reliable Man – Swedish Challenge po Hat Trick), która dzięki dosiadowi uczennicy Axelle Nico poniesie 58 zamiast 59,5 kg. Jest w formie, bo w czterech tegorocznych startach była raz pierwsza, dwa razy druga i raz trzecia, zawsze pod tą amazonką.

  W niedzielę na Służewcu Benjamin Marie startował ze zmiennym szczęściem w kilku gonitwach. Zajął drugie miejsce na Abelardzie F w Memoriale Fryderyka Jurjewicza, ale nie poszedł mu występ w Derby, bo ostro idący Bali osłabł przy wyjściu na prostą i skończył na przedostatnim miejscu. Dziś w Strasbourgu Marie pojedzie na pięciolatku z nr 3 (kurs około 10:1) Exhit (Dariyan – Soldera po Plish Numbers). Ten koń biega trochę w kratkę, ale w kwietniu wygrał wyścig w Chatillon na 2600 metrów.

  Synteza typów w mediach: 2-1-7-4-5

  Program wszystkich poniedziałkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Amiata. Fot. Canal Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły